Dobré noviny
Európska centrálna banka dokáže utlmiť krízu, myslí si MMF
SITA
SITA

Európska centrálna banka dokáže utlmiť krízu, myslí si MMF

Prioritou pre eurozónu je vytvorenie bankovej únie, ktorá by so sebou priniesla spoločný bankový dohľad v menovej únii a spoločný program garantovania vkladov.

BRUSEL. 18. júla - Európska centrálna banka (ECB) by mohla zohrať väčšiu rolu v boji proti dlhovej kríze eurozóny, uviedol to Medzinárodný menový fond (MMF) v pravidelnej správe o eurozóne.

"ECB môže poskytnúť ďalšiu obranu proti stupňovaniu krízy," uviedol MMF v správe, ktorú zverejnil v stredu.

Fond konštatoval, že ECB by mohla ešte viac znížiť svoju hlavnú úrokovú sadzbu, ktorá je teraz na rekordne nízkej úrovni 0,75 %, pretože ekonomika je slabá.

Banka by mohla skúsiť aj kvantitatívne uvoľňovanie prostredníctvom "rozsiahleho" nákupu vládnych dlhopisov, konštatuje MMF. Prioritou pre eurozónu je vytvorenie bankovej únie, ktorá by so sebou priniesla spoločný bankový dohľad v menovej únii a tiež spoločný program garantovania vkladov.

Ďalšou cestou na zmiernenie napätia na trhu je ďalšie pokračovanie v programe Dlhodobej refinančnej operácie (LTRO), čiže v poskytovaní lacných dlhodobých pôžičiek komerčným bankám zo strany ECB, ktoré zaručí, že banky budú mať likviditu napriek zmrazenému medzibankovému úverovému trhu, dodáva MMF.

Už ste čítali?