Dobré noviny
Aj mladší Slováci si rýchlo vypočítajú, aký budú mať dôchodok. Sociálna poisťovňa spustila novú službu
TASR
TASR

Aj mladší Slováci si rýchlo vypočítajú, aký budú mať dôchodok. Sociálna poisťovňa spustila novú službu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: unsplash.com/Andrea Piacquadio, freepik.com/freepik

Nová služba môže byť pridanou hodnotou pre minimálne 50 000 žiadateľov ročne.

Ak máte elektronický účet Sociálnej poisťovne, máme pre vás zaujímavú novinku. V novej automatizovanej kalkulačke si totiž môžete vypočítať informatívnu sumu svojho budúceho dôchodku. Stačí, ak spĺňate niekoľko podmienok. Túto službu spustila Sociálna poisťovňa do pilotnej prevádzky v pondelok.

Minimálny vek

Informácie o svojom dôchodkovom poistení pritom v elektronickom účte nájdu už aj klienti vo veku od 39 rokov vyššie. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke Sociálnej poisťovne. Na tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ SP Michal Tariška spolu s riaditeľom sekcie dôchodkového poistenia SP Martinom Hloušekom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/socialna.poistovna.official/posts/pfbid02CTupx8HMrkH1mRG7HKW7kNp3qLekmwRvN4oNU1wEfffqYi1U8DyJYKFy3FcqQyowl

„Táto služba predstavuje automatizovanú kalkulačku výpočtu informatívnej sumy dôchodku, pričom stačí, že sa klient prihlási do svojho elektronického účtu,“ priblížil Hloušek. Doplnil, že klientovi sa informatívna suma starobného dôchodku zobrazí automaticky, a to na základe údajov, ktoré už SP o klientovi eviduje.

Pridaná hodnota

Nová služba môže byť podľa SP pridanou hodnotou pre minimálne 50 000 žiadateľov ročne, ktorí podľa Hloušeka predstavujú približný rámec žiadateľov odchádzajúcich do dôchodku. Pripomenul, že informatívna suma vypočítaná automatizovanou kalkulačkou je orientačná, nie prediktívna. „Tá predikcia je témou tzv. oranžovej obálky, ktorá nás čaká v budúcnosti,“ doplnil.

„Legislatívny termín je 31. máj 2026. My v našej stratégii máme, aby občan, ak sa chce dobre pripraviť na dôchodok, mal tam prvý, druhý aj tretí pilier, čo legislatívne prinesie oranžová obálka. Boli by sme veľmi radi, keby sme tam čím skôr dostali nielen informatívny, ale aj prediktívny výpočet," dodal generálny riaditeľ SP Tariška.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…