Dobré noviny
Medveď vie zabiť jedným šmahom laby, hovorí zoológ Martin. Toto je jeho rada pre turistov
Elena Slováková
Elena Slováková

Medveď vie zabiť jedným šmahom laby, hovorí zoológ Martin. Toto je jeho rada pre turistov

Martin Duľa / Medveď v prirodzenom prostredí Malej Fatry.
Martin Duľa / Medveď v prirodzenom prostredí Malej Fatry. — Foto: Archív M. Duľu

Ak by som bol medveď, aj ja by som sa zišiel nakŕmiť do kukuričného poľa, netají zoológ.

Ktorých zvierat sa máme v našej prírode obávať a ktorých nie? Je pre nás nebezpečný aj vlk a rys? Čo odborník na šelmy odkazuje turistom pred novou letnou sezónou? V čom by nás mali poučiť tohtoročné strety človeka s medveďom?

Slovenský zoológ Martin Duľa pôsobí na Lesníckej a drevárskej fakulte Mendelovej univerzity v Brne. Venuje sa potravnej a populačnej ekológii veľkých šeliem v podmienkach strednej Európy, s hlavným zameraním na vlka a rysa. Zároveň je členom expertnej skupiny pre medveďa hnedého, ktorá združuje odborníkov z celej Európy a sveta. Pochádza zo Spišskej Novej Vsi a jeho terajším pracovným prostredím je hlavne príroda na česko-slovenskom pomedzí. Pre DOBRÉ NOVINY sa s ním o aktuálnej situácii so šelmami zhovárala Elena Slováková.

V rozhovore sa dozviete:

  • aká vážna je situácia s medveďmi na Slovensku,
  • čo si myslí o medveďovi pobehujúcom ulicami Liptovského Mikuláša,
  • ako sa zachovať, ak dôjde k stretu človeka s touto šelmou,
  • ktoré medvede podľa neho netreba strieľať,
  • prečo za problém s medveďmi môže človek,
  • aké problémy spôsobujú pytliaci.

Ako vnímate súčasnú situáciu na Slovensku, kde sa medvede stali jednou z najdiskutovanejších tém spoločnosti aj politikov?

Vo všeobecnosti ju hodnotím tak, že problém sa dlhodobo na Slovensku podceňoval a teraz na to doplácame. Niekoľko vlád za sebou síce situáciu reflektovalo, ale neriešilo dostatočne a účinne. Strety človeka s medveďom nemôžeme bagatelizovať, no na druhej strane považujem niektoré veci za zbytočne nafúknuté, riešené cez emócie, čo situácii tiež nepomáha a žiaľ, na medveďoch a strachu sa vytĺka aj politický kapitál.

Dotýkajú sa Vás udalosti s medveďmi pracovne? Poskytujete napríklad odborné konzultácie, prípadne pomáhate vyhodnocovať jednotlivé incidenty?

Pokiaľ ide o formálne zapojenie, nie som členom žiadneho poradného zboru na Slovensku. Vediem však medzinárodný projekt Interreg Central Europe LECA - Supporting the coexistence and conservation of Carpathian Large Carnivores, ktorý je zameraný aj na spolužitie veľkých šeliem a ľudí v Karpatoch, vrátane medveďa. A jedným z pilotných území sú naše Vysoké Tatry, ktoré patria dlhodobo medzi najviac konfliktné územia.

Za expertnú skupinu ICUN som inicioval, aby sme kontaktovali Ministerstvo životného prostredia a ponúkli mu, ako expertný nezávislý tím pomoc s riešením problematiky medveďa na Slovensku. Od dočasnej vlády síce prišla pozitívna reakcia, avšak súčasný kabinet na našu ponuku už nereaguje. Pritom si myslím, že v záujme racionálneho vyriešenia konfliktov by bolo ideálne, ak by sa všetky zainteresované strany opierali o analýzy nezávislej expertnej skupiny odborníkov.

Martin Duľa na jednej z akcií pre verejnosť zameranej na veľké šelmy.
Martin Duľa na jednej z akcií pre verejnosť zameranej na veľké šelmy. Foto: Archív M. Duľu

Ako vedec a výskumník sa však určite zaujímate o prípady, ku ktorým nedávno došlo napríklad v Demänovskej doline, na Poľane, v Liptovskom Mikuláši. Aký záver o nich ste si urobili?

Samozrejme, odborníci medzi sebou takéto udalosti konzultujú. Ja som v kontakte s kolegami, ktorí sa problematike medveďa na Slovensku dlhodobo venujú, takže mám k dispozícii informácie nielen z médií. Treba povedať, že každý stret človeka s medveďom bol iný a na každý pozeráme z iného svetla, pretože musíme brať do úvahy veľmi veľa súvislostí.

Napríklad incident v Demänovskej doline je klasickým príkladom, keď sa dvaja turisti vybrali do rizikového terénu, v ktorom nemali čo robiť. Boli ďaleko od turistických chodníkov a v mimoriadne exponovanej oblasti s medvedími brlohmi. Stalo sa im veľké nešťastie, ale v tomto prípade na ňom zviera vinu nenesie.

Slovensko pred pár týždňami šokovali zábery medveďa uháňajúceho ulicami Liptovského Mikuláša a útočiaceho na ľudí. Prekvapilo takéto správanie šelmy aj Vás? 

Bola to naozaj výnimočná a unikátna situácia...

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 4

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…