Dobré noviny
Jeho výtvory chcú v Paríži aj Austrálii. Kraslice Mariána z Novej Bane majú ľudia po celom svete
TASR
TASR

Jeho výtvory chcú v Paríži aj Austrálii. Kraslice Mariána z Novej Bane majú ľudia po celom svete

Marián Jausch a jeho kraslice.
Marián Jausch a jeho kraslice. — Foto: Ústredie ľudovej umeleckej výroby

Najjednoduchšia práca je podľa neho so slepačími vajíčkami.

Stovky zdobených vajíčok prejdú každý rok rukami Mariána Jauscha z Novej Bane, ktorý sa už 25 rokov venuje krasličiarstvu. Za toto obdobie sa jeho kraslice stali známymi nielen doma, ale aj za hranicami Slovenska. Veľkonočnú atmosféru dotvárajú jeho kraslice i v domácnostiach vo Francúzsku, Anglicku, Švajčiarsku, Austrálii či Mexiku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ULUVSK/posts/5581917585170060/?locale=ms_MY&paipv=0&eav=Afb1-WEdxwwcZ45dLxHfvH-owsDckmPPmsP-TeHXPZMW8Qkr2Mggn7qblLostMp9Duc&_rdr

Skúšal, či to dokáže

K záľube netradičnej pre mužov ho priviedla zvedavosť. „Pred 25 rokmi bola na Novej Bani výstava kraslíc, kde prišli krasličiarky z Prievidze. V tom čase začali madeirové kraslice s otvormi. Bola tam pani, ktorá mi ukázala, ako sa to robí. Prezradila mi techniku vosku, lebo ja nepoužívam voskovky, ale vosk si robím sám. Je pevnejší a nepodlieha tak teplote ako voskovky, no a potom som začal skúšať, či to dokážem,“ uviedol pre TASR Jausch.

Dodnes sa zdobeniu vajíčok venuje. Na konte má tisícky kraslíc, ktoré zdobí viacerými technikami - perforovaním, voskom či obliepaním. Medzi jeho dielkami možno nájsť vajíčka s vitrážovým efektom, kraslice zdobené krištáľmi, s klasickými motívmi, ale aj menej tradičné, inšpirované náboženskými motívmi. Vytvoril viaceré kraslice zobrazujúce krížovú cestu či obsahujúce fotografie najbližších.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/regiongron/posts/3819347324852393/?paipv=0&eav=AfaTYkdrXGIkGArh9eGKkXCoNpS3B26gGNsu20iTt0Ijx7d6j6YACtECkUqoGA9-dNI&_rdr

Slepačie sú najlepšie

Používa všetky druhy vajíčok, najjednoduchšia práca je podľa neho so slepačími, ktoré sú i najdostupnejšie. Aj keď Jausch priznáva, že istý čas bol nútený pre svoju záľubu chovať vlastné nosnice. „Ťažšie je zohnať husacie. Kedysi sa síce husi chovali v každej dedine, no teraz je toho málo a aj cenovo sú drahšie. Najdrahšie sú pštrosie a aj najťažšie sa s nimi robí, a to z toho dôvodu, že škrupina je hrubá a dosť veľa sa z nej práši. Preto brúsim väčšinou v lete vonku,“ priblížil s tým, že na jeseň a v zime ich potom dozdobuje voskom.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…