Dobré noviny
Po sviatkoch môže byť neskoro. Na túto povinnosť by Slováci nemali zabudnúť, ušetrí im aj 30 eur
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Po sviatkoch môže byť neskoro. Na túto povinnosť by Slováci nemali zabudnúť, ušetrí im aj 30 eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Marko Erd, pixabay.com/2204574

Nezabudnite, máte už iba pár dní.

Ani sme sa nenazdali a už máme koniec marca, čo pre množstvo Slovákov každý rok znamená iba jediné - podávanie daňového priznania. Pokiaľ medzi nich patríte aj vy, neváhajte. Máte totiž posledné dni na splnenie tejto povinnosti a zaplatenie dane. Ak na to totiž zabudnete, hrozí vám pokuta.

Posledný termín

Ako pripomína finančná správa, tento rok musíte priznanie k dani z príjmov podať a daň aj zaplatiť do 2. apríla. „Najväčší počet daňových priznaní odovzdávajú daňové subjekty štandardne k poslednému možnému termínu. Odporúčame však daňovníkom, aby si splnenie tejto povinnosti nenechávali na poslednú chvíľu,“ priblížil vedúci komunikačného oddelenia finančnej správy (FS) Radoslav Kozák.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/FinancnaSprava/posts/pfbid0AwxbEZmgiKTrT4eunX9bqNG6MxFZGiofV3CHFGuQ8fGV2z7KDzYxSU8utQ4ULQael

Pokiaľ nestíhate podať daňové priznanie, finančnej správe musíte oznámiť predĺženie lehoty. Oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla elektronicky alebo na miestne príslušný daňový úrad osobne alebo poštou, ak daňovník nie je povinný komunikovať s FS elektronicky. Oznámenie nestačí poslať mailom.

Pozor na pokutu

Kozák taktiež pripomenul, že s finančnou správou môže komunikovať elektronicky každý, teda aj fyzické osoby, ktoré nemajú túto povinnosť. Potrebné je registrovať sa na portáli FS. K registrácii a následnej autorizácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP).

Fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní. Pokiaľ nepodáte daňové priznanie k dani z príjmov v lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 1 daňového poriadku, pokuta je od 30 eur až do 16 000 eur.

Už ste čítali?