Dobré noviny
Na toto si pri splachovaní dajte pozor. Rozšírený zlozvyk môže ohroziť vaše zdravie, varuje lekárka
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Na toto si pri splachovaní dajte pozor. Rozšírený zlozvyk môže ohroziť vaše zdravie, varuje lekárka

— Foto: Unsplash, Giorgio Trovato / Pexels, Karolina Grabowska

Aj splachovanie toalety má pravidlá.

Vedeli ste, že aj pri zdanlivo jednoduchom úkone, akým je splachovanie toalety, môžeme spraviť chybu a nevedomky tak ohroziť svoje zdravie? Ako upozorňuje portál LADbible, hoci nad tým premýšľa len málokto, aj pri splachovaní by sme mali dodržiavať určité pravidlá a to najmä v prípade, ak ide o záchodovú dosku. Inak si koledujeme o obrovské problémy.

Splachujeme preto, aby sa niektoré veci dostali dole, do odpadovej rúry. Ako však upozorňuje doktorka Jen Caudleová na sociálnej sieti TikTok, je niečo, čo pri prúde splachovacieho cyklu vychádza hore - smerom von. „Baktérie, vírusy a iné veci, ktoré chcete, aby zostali v záchode, sa chrlia nahor," hovorí s tým, že do ôsmich sekúnd od spláchnutia sa tieto choroboplodné zárodky dokážu vzniesť až jeden a pol metra nad vašu záchodovú misu.

@drjencaudle Lid Up or Lid Down? How Should You Flush Your Toilet? 🚽 #flushtoilet #drjencaudle #fyp #fypシ #toilet ♬ funny scene song(1294833) - K.Shiraki

Baktérie a vírusy sa nepýtajú ani na to, či máte záchod umiestnený priamo v kúpeľni, napríklad pri umývadle so zubnými kefkami. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným problémom, stačí podľa odborníčky urobiť jednu vec, ktorú pravdepodobne robí iba málokto - pred spláchnutím sklopiť dosku.

Doktorka Caudleová má však radu aj pre tých, ktorí sa napríklad v nákupných centrách stretnú s toaletami, ktoré sa splachujú samé. „Spláchnite ten záchod a utečte,“ uzatvára výstižne.

Už ste čítali?