Dobré noviny
Uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela: Týchto 12 potravín môže znížiť riziko vzniku rakoviny
Simona Gálová
Simona Gálová

Uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela: Týchto 12 potravín môže znížiť riziko vzniku rakoviny

Ladislav Kužela / Ilustračná fotografia
Ladislav Kužela / Ilustračná fotografia — Foto: Instagram - @laco_kuzela; TASR - Dano Veselský

Lekár radí, koľko porcií spomínaných potravín by sme mali prijať za deň alebo za týždeň.

„Priatelia, vy už viete, že to čo jeme, môže dramaticky ovplyvniť mnohé aspekty nášho zdravia, vrátane rizika vzniku mnohých chronických ochorení, ako sú napríklad srdcovocievne choroby, cukrovka... Rovnako sa ukázalo, že na vznik rakoviny má veľký vplyv aj naša strava,“ uviedol na sociálnych sieťach gastroenterológ Ladislav Kužela, ktorý odkazuje na niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že vyšší príjem určitých potravín môže byť spojený s nižším rizikom vzniku rakoviny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa LADISLAV KUŽELA (@laco_kuzela)

Kužela nie je zástancom toho, aby sme dávali jednotlivým potravinám nálepku „superpotravina“, pretože najdôležitejšia je podľa jeho čo najrozmanitejšia rastlinná strava. „Ak sa zameriame na konzumáciu len „superpotravín“ a nebudeme mať rozmanitú stravu s čo najvyšším počet druhov rastlinných produktov, tak to určite nepovedie k zlepšeniu nášho črevného a tým pádom aj celkového zdravia,“ vysvetlil lekár, ktorý je však rád, že postupne pribúdajú dôkazy o konkrétnych potravinách, ktoré v rámci výskumu vedeli znížiť riziko vzniku rakoviny.

„Pripravil som preto pre vás nasledujúci blog, ktorý vás prevedie 12 potravinami (zatiaľ), ktoré podľa výskumu dokážu znížiť riziko vzniku rakoviny,“ uviedol Kužela.

12. Brokolica

„Brokolica obsahuje sulforafan, rastlinnú zlúčeninu, ktoré sa nachádza v krížovej zelenine a môže mať silné protirakovinové vlastnosti,“ vysvetlil Kužela, ktorý spomína štúdiu, ktorá ukázala, že sulforafan znížil veľkosť a počet buniek rakoviny prsníka až o 75 percent. „Podobne ďalšia štúdia na zvieratách zistila, že liečba sulforafanom u myší pomohla doslova zabiť bunky rakoviny prostaty a znížila objem nádoru o viac ako 50 percent,“ uviedol s tým, že vyšší príjem brokolice môže súvisieť aj s nižším rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

„To znamená, že ak do svojho jedálnička zaradíte viac ako jedenkrát týždenne brokolicu, môže to priniesť určité výhody v boji proti rakovine,“ napísal Kužela na sociálnych sieťach, kde pridal aj dôležitú poznámku.

„Majte však na pamäti, že dostupný výskum sa priamo nezaoberal tým, ako môže brokolica ovplyvniť rakovinu u ľudí. Namiesto toho sa obmedzil najmä na laboratórne štúdie, skúmanie na zvieratách a pozorovacie štúdie, ktoré buď skúmali účinky krížovej zeleniny alebo účinky špecifickej zlúčeniny v brokolici. Preto je potrebný aj ďalší výskum,“ dodal.

11. Mrkva

„Vo viacerých štúdiách sa ukázalo, že konzumácia väčšieho množstva mrkvy je spojená so zníženým rizikom určitých typov rakoviny. Napríklad jedna analýza sa zamerala na výsledky piatich štúdií a dospela k záveru, že konzumácia mrkvy môže znížiť riziko vzniku rakoviny žalúdka až o 26 percent,“ uviedol Kužela. Ďalšia štúdia zistila, že vyšší príjem mrkvy bol spojený s nižšou pravdepodobnosťou vzniku rakoviny prostaty.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa LADISLAV KUŽELA (@laco_kuzela)

„Skúste preto začleniť aj mrkvu do svojho jedálnička, napríklad ako zdravú desiatu alebo chutnú prílohu len niekoľkokrát týždenne, aby ste si tak zvýšili jej príjem a potenciálne znížili riziko vzniku rakoviny,“ uviedol.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 4

Už ste čítali?