Dobré noviny
Dojímavý príbeh o priateľstve osamelej ženy a divokého lišiaka
Milan Buno
Milan Buno

Dojímavý príbeh o priateľstve osamelej ženy a divokého lišiaka

— Foto: Ikar

Je to tak trochu aj očistná meditácia, trošku poetická, inšpiratívna, veľmi citlivo napísaná.

Dvanásť dní za sebou sa lišiak objavoval pri mojom dome. Presne minútu po tom, čo slnko vyliezlo nad kopec na západe, si ľahol na holé prašné miesto medzi bledomodrými kostravami. S končekom chvosta pod bradou a prižmúrenými ocami predstieral, že spí...

Tak sa začal pozoruhodný príbeh o priateľstve, vnútornom raste, o vyrovnávaní sa s nevyhnutnou stratou a o tom, ako takúto stratu môžeme premeniť na niečo zmysluplné.
Kniha Lišiak a ja od Catherine Raven.

Foto: Ikar

„Naučil ma prečo a ako udržiavať vzťahy s inými živočíchmi, ktoré sú slobodné tak ako my ľudia. Ako splynúť so svetom prírody tak, že nikdy nie som osamelá. Fungovalo to. Nie som osamelá,“ rozpráva autorka v špeciálnom videu pre slovenských čitateľov.

Keď autorka získala doktorát z biológie, postavila si domček na odľahlom pozemku v Montane. Svoje obydlie vnímala len ako prestupnú stanicu, kým nazbiera odvahu a bude sa uchádzať o „skutočné zamestnanie“, ktoré by jej pomohlo prekonať fyzickú aj emocionálnu izoláciu a zapadnúť do spoločnosti. Medzitým viedla on-line vyučovanie a zároveň dochádzala za študentmi do neďalekého Yellowstonského národného parku.

Foto: Ikar

Jedného dňa si uvedomila, že každé popoludnie v rovnakom čase chodí na jej pozemok lišiak, ktorý vyzerá, akoby mal prašivinu. Bol to jej prvý návštevník, a tak si vytiahla kempingovú stoličku, sadla si k lišiakovi najbližšie, ako sa odvážila, a začala mu čítať Malého princa. Prírodovedné vzdelanie ju naučilo, že zvieratám nemáme pripisovať ľudské vlastnosti, no postupne spoznala lišiakovu povahu a stali sa z nich priatelia. Od lišiaka sa naučila to najdôležitejšie o samote: v spojení s prírodou nikdy nie sme sami.

Pozrite si video Catherine Raven:

Kniha Lišiak a ja je podobenstvo o samote a prijatí. Príbeh plný nehy a porozumenia o priateľstve osamelej ženy a divokého lišiaka. O tom, ako dokáže ponorenie sa do prírody, do sveta zvierat zmeniť náš pohľad na život. Je to tak trochu aj očistná meditácia, trošku poetická, inšpiratívna, veľmi citlivo napísaná.

Catherine Raven pracovala ako strážkyňa v národných parkoch Glacier, Mount Rainier, North Cascades, Voyageurs a Yellowstone. Získala doktorát z biológie na Montanskej štátnej univerzite a tituly zo zoológie a z botaniky na Montanskej univerzite, je členkou spoločností Mensa a Sigma Xi. Môžete ju nájsť v lišiakovom údolí pri tom, ako z jarkov vytrháva burinu.

Milan Buno, knižný publicista

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…