Dobré noviny
Natrel sa horčicou a octom, aby ho necítili psy. Rudolf utiekol z Československa v rakve zahrabaný v uhlí
Simona Gálová
Simona Gálová

Natrel sa horčicou a octom, aby ho necítili psy. Rudolf utiekol z Československa v rakve zahrabaný v uhlí

Rudolf Krejčí.
Rudolf Krejčí. — Foto: Sdružení Paměť; Wikimedia Commons (Vera Anna Fusek Peters)

Vlak zastavil na hranici a armádne psy a psovodi ho začali hneď prehľadávať. Jeden pes oňuchával miesto priamo nad Rudolfom, ktorý v temnote len zadržoval dych.

S otcom vyrobili rakvu, ktorú chceli zahrabať do uhlia. Vedeli, že rakva musí byť v poriadnej hĺbke, no zároveň by mal mať Rudolf dostatok kyslíka na dýchanie. A potom sa ešte musel nejako dostať von. Otec našťastie všetko vymyslel dokonale.

V deň svojho úteku sa Rudolf celý potrel horčicou a octom, aby ho nezacítili psy. Rudolfov otec ho pomohol na brnianskej stanici ukryť do uhlia a vlak vyrazil na juhovýchod. Vlak prešiel obcou Hrušky, kde sa Rudolf narodil a potom dorazil do Břeclavi. Tam ho opäť čakal otec, ktorý zaklopal na vagón a zvolal: „Tak chlapče, teraz si na vlastných nohách. Dúfam, že nás nesklameš.“ To najhoršie však malo ešte prísť.

Rudolf Krejčí.
Rudolf Krejčí. Foto: Wikimedia Commons

Heslo: Halen je v poriadku

Vlak zastavil na hranici a armádne psy a psovodi ho začali hneď prehľadávať. Jeden pes oňuchával miesto priamo nad Rudolfom, ktorý v temnote len zadržoval dych. Ocot a horčica zabrali, pes iba trochu štekol a preskočil na ďalší vagón. Vlak sa pohol, Rudolf sa dostal až do Viedne, kde z vlaku vyskočil, požiadal o azyl a cez Slobodnú Európu dal správu rodičom.

Jeho mamička pochádzala z Halenkovíc a heslo, ktoré rádio vysielalo do Československa znelo: Halen je v poriadku. „Hneď som dal správu rodičom, ktorí na to čakali. Keď to počuli v rádiu, rodičia mali veľkú radosť, vypili polovicu fľašky slivovice a nechceli veriť, že sa to podarilo,“ spomínal v relácii Babylon Rudolf, ktorý v Rakúsku vyštudoval filozofiu. Jeho cesta však neskončila. „Túžil som po Aljaške. Po slobode tej Arktídy,“ prezradil Rudolf, ktorý sa stal v ďalekej Aljaške profesorom filozofie.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=420281694709512&set=pb.100001830559165.-2207520000.&type=3

Rudolf alebo Rudy, ako ho zvykli volať priatelia, zomrel v roku 2018 vo veku 89 rokov a podľa jeho známych bol celý život vrúcny a srdečný. „Jeho veselá povaha bola stála a nákazlivá. Dokázal osvetliť miestnosť svojimi lesklými modrými očami, suchým humorom, živelnou gestikuláciou a hypnotickým rozprávaním,“ spomínali na portáli Legacy. Spolu s manželkou Helene vychovali štyri deti, ktorým celý život vštepovali hodnoty rodiny a slobody. Tej slobody, o ktorej Rudolf sníval, keď ležal v truhle vo vagóne plnom uhlia.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?