Dobré noviny
Cez deň pochodoval v nacistickej uniforme, v noci plakal do vankúša. Musíš prežiť, povedala mu mama
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Cez deň pochodoval v nacistickej uniforme, v noci plakal do vankúša. Musíš prežiť, povedala mu mama

Solomon Perel
Solomon Perel — Foto: Instagram: Solomon Peler/ Wikimedia - ilustračný

Na svoj pôvod ale nikdy nezabudol. 

V ušiach mu stále zneli otcove slová, aby navždy ostal Židom. Keď sa však ocitol zoči-voči nacistom a pýtali sa ho na pôvod, počúval mamine slová: „Preži!“ A tak sa označil za etnického Nemca a začal používať meno Josef Perjell. Solomon Perel si tým zachránil život.

Barbarské vylúčenie

Solomon prežil v Nemecku idylické detstvo. Mal troch súrodencov, doma sa rozprávali po hebrejsky, vonku používal ukážkovú nemčinu. Všetko sa zmenilo, keď sa k moci dostal Adolf Hitler a vlna antisemitizmu narastala aj v jeho okolí. Podľa nacistických zákonov ho museli vyhodiť zo školy. „To bol môj najtraumatickejší zážitok z detstva. To barbarské vylúčenie len preto, že ma niekto považoval za iného,“ spomínal pre New York Times.

Rodina sa odhodlala utiecť a presťahovala sa do poľskej Lodže. Rýchlo sa však ukázalo, že si príliš nepomohli. Nemci o tri roky neskôr vtrhli aj tam a prinútili ich ostať žiť v gete. Solomonovi a jeho bratovi sa však odtiaľ podarilo ujsť. „Solomon, nikdy nezabudni, kto si. Vždy ostaň Židom,“ hovoril mu otec pri rozlúčke. Mama ho zas prosila o to, aby prežil.

Foto: Solomon Perel

Dostal sa do skupinky utečencov, ktorých zajali nemeckí vojaci. Rad radom sa ich pýtali na to, či sú Židia. Keď prišiel rad na Solomona, svoj pôvod poprel. A tak sa začal jeho život etnického nemeckého nacistu Josefa Perjella. Mal 16 rokov.

Na začiatku z neho nemeckí vojaci urobili tlmočníka, potom ho však poslali priamo do Hitlerjugend. Spolu s ostatnými mladými chlapcami si obliekal nacistickú uniformu, chodil s nimi na hodinu a každú sekundu dúfal, že mu na jeho skutočnú identitu nikto nepríde. „Bol som schizofrenik. Cez deň som bol nemeckým mladíkom, ktorý chcel vyhrať vojnu, spieval som protižidovské piesne a zdravil som sa Heil Hitler a v noci som plakal do vankúša a túžil po svojej rodine,“ spomínal.

Na pôvod nezabudol

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?