Dobré noviny
Ružena s Ladislavom túžili po vlastnom bývaní. Roky šetrili a teraz si na Luníku IX sami stavajú domček
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Ružena s Ladislavom túžili po vlastnom bývaní. Roky šetrili a teraz si na Luníku IX sami stavajú domček

Ružena s Ladislavom.
Ružena s Ladislavom. — Foto: Daniel Sabol/ETP Slovensko, Facebook ETP/Slovensko

Zámerom projektu je priniesť nové šance ľuďom z vylúčených komunít.

Hoci túžili po vlastnom bývaní, roky to pre nich bola nedosiahnuteľná méta. Ružene a Ladislavovi sa vďaka projektu Budujeme nádej na Luníku IX sen konečne splní a už čoskoro si svojpomocne postavia vytúžený domov. Podarilo sa im totiž splniť všetky podmienky na získanie mikropôžičky a tak si na košickom sídlisku začali stavať svoj domček ako prví.

Ako 48-ročná Ružena prezradila Novému Času, o projekte z dielne občianskeho združenia ETP Slovensko sa spolu s manželom dozvedela ešte pred piatimi rokmi. Keďže nikdy nemali vlastné bývanie, skúsili sa zapojiť. „Predtým sme bývali v Košiciach v Šaci, no bol to drahý podnájom. Prijali nás v prešovskom krízovom centre. Tam teraz aj pracujeme, ja ako upratovačka, manžel ako stavbár,” opísala východniarka.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/etpslovensko/posts/pfbid02MBfX1Qog3hhXYvJXzagrCEcd9PsRzZehq7dr3e67DsUiFcWftXmLjSok37Wx953wl

Ruku k dielu priloží aj Ružena

Dom chceli najmä kvôli svojim dcéram, šestnásťročnej Veronike a o rok mladšej Simone, ako aj kvôli vnučke v opatere Miške. Veria, že čoskoro bude mať každá z nich vlastnú izbu. „Stavbárčinu robím už 20 rokov. Za ako dlho postavíme dom, to záleží aj od pomoci robotníkov, koľko nás tu nakoniec bude robiť. Stavebné povolenie už máme, ak by všetko išlo úplne ideálne a rýchlo, takýto domček sa dá postaviť aj za dva mesiace. Najťažšie je urobiť základ, samotné murovanie už potom ide rýchlo," ozrejmil 52-ročný Ladislav.

Ako vraví, najradšej by bol, keby sa to podarilo dokončiť do Vianoc. Ruku k dielu sa nebojí pridať ani Ružena. „Ja si trúfam na všetko, čo treba pomôcť na stavbe. Keďže bola možnosť postaviť si domček svojpomocne, išli sme do toho. Šetrenie nebolo až také náročné, vedeli sme to zvládnuť, no manžel už bol netrpezlivý, či sa k stavaniu vôbec dostaneme. Oplatilo sa vydržať,” dodala nadšene Ružena.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/kosickykraj/photos/pcb.5871743936206579/5871742692873370/

Druhá časť projektu

Stavba rodinných domov je pritom druhou časťou projektu Budujeme nádej na Luníku IX. V rámci tej prvej na tomto sídlisku vyrástol komunitný dom, ktorý bude slúžiť na realizáciu aktivít s mládežou, ako aj na aktivity pracovnej integrácie obyvateľov z marginalizovanej rómskej komunity a podujatia zamerané na prepájanie komunít v meste a regióne.

Sídlisko Luník IX už nie je tým špinavým, nebezpečným a nikým neriadeným miestom spred 20 rokov. Dnes už za panelákmi nenájdeme haldy odpadu, obyvatelia platia za bývanie a nemajú nedoplatky za energie,“ tvrdí primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Dodáva, že mesto do projektu prispelo nielen pozemkom, ale aj súčinnosťou pri vybavovaní povolení. „Podobné aktivity, najmä tie, na ktorých sa podieľajú samotní obyvatelia, považujeme za mimoriadne dôležité a prospešné. Luník IX sa aj vďaka nim stáva o čosi lepším miestom pre život,“ dodal Polaček.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…