Dobré noviny
Alex z Nových Zámkov mal ísť dvakrát do plynovej komory. Raz ho zachránila chyba, druhýkrát anjel smrti
Simona Gálová
Simona Gálová

Alex z Nových Zámkov mal ísť dvakrát do plynovej komory. Raz ho zachránila chyba, druhýkrát anjel smrti

Alexander Speiser / Alexander so synom v Auschwitzi v roku 1991
Alexander Speiser / Alexander so synom v Auschwitzi v roku 1991 — Foto: Pamäť národa

Synku, neviem, čo bude zajtra ani pozajtra, ale kamkoľvek sa dostaneme, daj pozor na otecka, hovorila Alexandrovi mama.

Do plynovej komory mal ísť hneď dvakrát. Prvý raz sa dostal von, pretože v koncentráku z nejasných dôvodov nešiel plyn a všetkých pustili von. Keď mu smrť dýchala na krk druhýkrát, zachránil ho samotný anjel smrti. „Ty tam nepôjdeš,“ povedal Alexovi Speiserovi doktor Josef Mengele, ktorý sa rozhodol chlapca vylúčiť z radu na smrť. „Mengele ma vtedy zachránil,“ priznal Alex pre organizáciu Pamäť národa, ktorá mapuje príbehy a spomienky pamätníkov, ktorí prežili 20. storočie. Prečítajte si príbeh muža, ktorého neuveriteľné šťastie ochránilo aj v pekle.

Alexander so synom v Auschwitzi v roku 1991.
Alexander so synom v Auschwitzi v roku 1991. Foto: Pamäť národa

Za tri dni sme doma

Alexander sa narodil v Nových Zámkoch do židovskej rodiny ako najmladší zo štyroch synov. Na juhu Slovenska ale nepobudol dlho. Dva roky po jeho narodení sa rodina presťahovala do Českého Tešína. „V meste boli dve synagógy a naša rodina chodila to tej ortodoxnejšej,“ popisoval detstvo v nábožensky založenej rodine, ktorá sa po začiatku druhej svetovej vojny ocitla v obrovskom nebezpečenstve.

Alexander s bratmi, otcom a matkou.
Alexander s bratmi, otcom a matkou. Foto: Pamäť národa

V neistej situácii sa Speiserovci báli o holý život. Radšej sa presťahovali späť do Nových Zámkov, kde chceli prečkať tie najhoršie časy. „Odbehli sme narýchlo, bez všetkého majetku, pretože sme predpokladali, že sa situácia upokojí a my budeme o dva, tri dni späť,“ spomínal Alexander. Rodina sa ale veľmi mýlila. Do Českého Tešína sa vrátili až po vojne o šesť rokov neskôr. A nie všetci.

V Nových Zámkoch Alexandrov otec dokázal takmer nemožné. Celej rodine zaistil falošné české dokumenty, vďaka ktorým sa im podarilo dočasne žiť viac-menej normálny život. Alex chodil do školy, no všetko sa zmenilo na jar roku 1944, keď nacisti obsadili aj Nové Zámky. Speiserovcov s najmladším synom Alexandrom umiestnili do geta, starší bratia museli odísť do pracovných táborov. Po niekoľkých dňoch v židovskom gete rodičov aj so synom posadili do dobytčieho vagónu, ktorý smeroval do Osvienčimu. Vyzeralo to zle.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?