Dobré noviny
Duo Hlina-Matovič začalo Tour de Roma s českým karavanom
SITA
SITA

Duo Hlina-Matovič začalo Tour de Roma s českým karavanom

Poslanci NR SR Igor Matovič a Alojz Hlina chcú na vlastnej koži spoznať život Rómov. Českej požičovni karavanov radšej nepovedali, čo majú v pláne.

POPRAD 16. júla – Poslanci Národnej rady SR Igor Matovič a Alojz Hlina dnes odštartovali svoj poznávací zájazd po rómskych osadách v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa.

„Myslím si, že sa patrí, ak chce poslanec národnej rady o niečom hovoriť, tak by mal ten problém aj poznať. A doteraz som nezažil v parlamente poslanca, ktorý by strávil aspoň jednu noc v osade,“ povedal o svojich zámeroch na nadchádzajúci týždeň Igor Matovič.

Lomnička je podľa neho špecifická tým, že z približne 2 480 obyvateľov je 98 percent Rómov.

„Svojho času to bolo presne opačne, ale Nerómovia to vzdali a zutekali pred Rómami, v tomto je špecifická“. Rómsky problém je podľa Matoviča veľký.

Stop dávke za dochádzku

Konkrétne výsledky cesty a návrhy na riešenie problémov chce Matovič predložiť až po skončení celej cesty. Už dnes má však jasno v tom, že je nemysliteľné, aby niekto dostával príspevky za to, že deti chodia do školy.

„To je normálne, že deti musia chodiť do školy, čiže do budúcna neexistuje, aby sa za to platila nejaká sociálna dávka. S takýmto nejakým návrhom prídeme,“ uviedol Matovič.

Podľa neho tiež nie je správne, aby ľudia, ktorí zneužívajú systém, dostávali sociálne dávky a páchali priestupky a trestné činy.

„Nech dostanú jedno teplé jedlo denne, ale ak raz oni povedia, že sú vyvrheľmi spoločnosti tým, čo páchajú, tak nech sa my k nim takisto správame,“ povedal Matovič.

Nútená správa v osadách

Matovič je presvedčený, že každý starosta a primátor by mal mať adekvátne vzdelanie.

„Neviem si predstaviť človeka so základnou školou, že spravuje obec s 2 400 obyvateľmi. Jednoducho nemá šancu,“ povedal Matovič.

V takom prípade by mala do obce nastúpiť istá forma „nútenej správy“. Podľa Matoviča by možno bolo dobré, aby váha hlasu každého človeka nebola úplne rovnaká.

„Možno by závisela od toho, ako kto do tej spoločnosti prispieva, ale to sú idey, ktoré hneď stopnú všetci ústavní právnici, ktorí povedia, že je to protiústavné, protidemokratické,“ povedal.

Počas svojej Tour de Roma používajú poslanci karavan, ktorý si požičali od českej spoločnosti.

„V požičovni nevedia, kde skončil. Na Slovensku nám nikto nechcel požičať karavan, keďže sme povedali, kam ideme a v Čechách sa nepýtali a my sme ani dobrovoľne nehovorili,“ uviedol Matovič. V budúcnosti, ak by sa Tour zopakovala, Matovič nevylúčil, že sa ubytuje aj v nejakej chatrči.

Peniaze za pokoj

Matovičov spolustranícky kolega Alojz Hlina pozná pomery v niektorých rómskych osadách v regióne dobre.

Ide napríklad o Veľkú Lomnicu, Podhorany či Rakúsy. Aj preto si myslí, že celý problém je zlyhaním sociálneho systému.

„Dvadsať rokov sa kupoval sociálny zmier tým, že sa tu uplácalo, že sa hľadali neštandardné riešenia v sociálnych systémoch a došli sme po magickú hranicu, že sa to už nedá zaplatiť a nie je to z čoho zaplatiť,“ uviedol Hlina.

Poslanec predpokladá, že už onedlho dôjde k lokálnym „erupciám“ problémov, ktoré môžu mať tendenciu prerásť do väčších problémov.

Letná Tour de Roma

Počas Tour de Roma, ako nazval Matovič svoj výjazd do osád, navštívi štyri problematické obce s početnou rómskou menšinou a jednu menej problematickú.

Jednotlivé zastávky na svojej ceste si vyberali podľa toho, že každá z nich je istým symbolom. Lomnička je obec, ktorá je čisto rómska. Žehra má rómsku i nerómsku časť, ale práve v nerómskej časti sú už ľudia zúfalí a tiež to chcú riešiť.

Lunik IX je symbolom „sídliskovej osady“ a Jarovnice sú zase najväčšou rómskou osadou na Slovensku. Jediným riešením podľa Matoviča je, aby „koláče neboli bez práce“. Aj touto cestou chce Matovič s Hlinom vyburcovať vládu k riešeniu problémov, a aby si nezatvárala oči pred problémom.

Podľa neho politici už 22 rokov z Bratislavy ukazujú, ako sa má riešiť rómsky problém a nič nevyriešili. Aj preto treba podľa neho ísť do osád, zažiť ich a následne prísť s konkrétnymi návrhmi a riešeniami.

Už ste čítali?