Dobré noviny
Najväčšie tajomstvo Japonska. Prečo majú v mestách tak čisto, keď v nich nenájdete smetné koše?
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Najväčšie tajomstvo Japonska. Prečo majú v mestách tak čisto, keď v nich nenájdete smetné koše?

— Foto: Unsplash/Clay Banks a Unsplash/redd

Japonci vo všeobecnosti odpad neznášajú.

Európanovi sa to zdá až neuveriteľné. Keď sa ako turista prechádza japonskými mestami, do očí mu udrie jedna vec - všade je neuveriteľne čisto. To by sa ešte dalo pochopiť, lenže nikde v dohľade je sú žiadne odpadkové koše. Ako to tí Japonci robia?

@matcha_samurai #stitch with @Dive into Japan This annoys me all the time 😂 #matchasamurai #didyoubowtho #fyp ♬ original sound - Matcha Samurai

Dva dôvody

Ako uvádza stránka Vice, smetiaky nenájdete v uliciach japonských miest z dvoch dôvodov. Prvý je bezpečnostný a druhý súvisí s kultúrnou averziou voči odpadom. 

Turisti už dve desaťročia bedákajú, že nemajú kde odhodiť obaly alebo prázdne fľaše. Všetko sa začalo v roku 1995, po útokoch japonskej apokalyptickej sekty Óm šinrikjó na stanice tokijského metra. Zahynulo pri nich 12 ľudí a viac ako 1000 zranili chemické zbrane, ktoré sekta nasadila. 

Incident výrazne ovplyvnil psychiku krajiny a Japonci boli nútení zvoliť jednu z najdisciplinovanejších stratégií narábania s odpadom na celom svete. Ako prvú vec odstránili smetné koše z verejných priestorov svojich miest. Obavy z toho, že tento krok povedie k zavaleniu miest odpadom, sa nenaplnili.

@pixelsassy trash, Japan style🚮 #lifeinjapan #livinginjapan #japantok #japanliving ♬ Travel - Trees and Lucy

Odpad si berú so sebou domov

Poslušní Japonci si smeti berú so sebou v taškách i kabelkách až domov. Tam si ich poctivo vytriedia. Japonci produkujú v porovnaní s Američanmi len polovicu odpadu a recyklujú oveľa viac. Japonci vo všeobecnosti odpad neznášajú a snažia sa mu vyhýbať. Bežné sú aj upratovacie brigády, školáci ich majú aj každý deň.

Odpadkové koše sa v posledných rokoch začínajú do japonských miest opatrne vracať. Stále je ich však málo a počas niektorých udalostí, ako je návšteva zahraničných štátnikov, sa z bezpečnostných dôvodov uzamykajú. 

@tokyogirl__ things you don’t think about: garbage disposal in japan #garbagedisposal #recyling #japan #fyp ♬ Bad Habit - Steve Lacy

 

Už ste čítali?