Kým sa stal milionárom, spával so synom na ulici. Toto je skutočný príbeh otca z filmu Šťastie na dosah
Simona Gálová
Simona Gálová

Kým sa stal milionárom, spával so synom na ulici. Toto je skutočný príbeh otca z filmu Šťastie na dosah

Chris Gardner sa musel rozhodovať či kúpi synovi jedlo, alebo strechu nad hlavou. Väčšinou vyhralo jedlo.

Chris Gardner so synom Christopherom / Will Smith a Jaden Smith — Foto: Instagram - @ceoofhappyness; Profimedia

Keď Chris Gardner a jeho malý syn Christopher tvrdo spali na podlahe na verejných toaletách, ani vo sne mu nenapadlo, že sa jeho životný príbeh zmení na hollywoodsky hit. Oscarový film „Šťastie na dosah“ sa inšpiroval skutočným životom Chrisa Gardnera, no ani zďaleka nedokázal zachytiť celý príbeh muža bez domova, z ktorého sa stal milionár.

Trpel, aby netrpeli jeho deti

Chris Gardner sa narodil v americkom Milwaukee, kde nemal nikoho, kto by mohol byť jeho vzorom. Jeho nevlastný otec fyzicky týral jeho mamu aj mladšie sestry a kvôli jeho záchvatom zúrivosti žila celá rodina v neustálom strachu. Chris skončil dvakrát v pestúnskej starostlivosti – raz potom, čo jeho matku falošne obvinili za podvody a druhýkrát potom, čo sa pokúsila svojho manžela upáliť zaživa. Nevlastný otec sa nemaznal ani s Chrisom.

Jedného dňa vpálil opitý do kúpeľne, kde sa Chris kúpal. S brokovnicou v ruke mu oznámil, aby vypadol z domu, a to hneď. Chris vybehol do mrazivej zimy úplne nahý a premočený. Vtedy si ako dieťa uvedomil, že alkoholizmus, domáce násilie, strach a bezmocnosť bude všetko, čomu sa bude chcieť v budúcnosti vyhnúť. „Ako dieťa som si prešiel bolesťou, aby moje deti nemuseli,“ povedal pre BBC.

Po ukončení strednej školy sa Chris rozhodol ísť v stopách svojho jediného blízkeho človeka, strýka Henryho, ktorý v minulosti pracoval pre námorníctvo. Chrisa prevelili ako člena zdravotníckeho tímu do Severnej Karolíny, kde stretol kardiochirurga Roberta Ellisa, ktorý videl v Chrisovi veľký potenciál. Ponúkol mu miesto na univerzite v San Franciscu, kde mu mal pomáhať s klinickým výskumom. Gardner túto pozíciu s nadšením prijal a v priebehu dvoch rokov sa naučil riadiť laboratórium a vykonávať tie najrôznejšie chirurgické techniky. Problémom však bolo, že nemal žiadne lekárske vzdelanie.

A čím sa živíte?

Chris sa nakoniec oženil s odborníčkou na matematiku Sherry a bol rozhodnutý, že venuje všetky peniaze a čas na to, aby sa stal lekárom. Na univerzite mu oznámili, že musí absolvovať desať rokov lekárskej prípravy, kým bude môcť vykonávať prax. V tom čase mal Chris už 26 rokov a rozhodol sa, že nemôže ďalších desať rokov študovať, nezarábať peniaze a zadlžovať sa. Vzdal sa svojich plánov a jeho sa zase vzdala manželka Sherry, ktorá túžila, aby bol lekárom.

Za manželkou však netrúchlil pridlho, keďže ešte počas ich vzťahu si začal románik so študentkou zubného lekárstva Jackie, ktorá s ním neplánovane otehotnela. Ich syn Christopher sa narodil v januári 1981, keď Chris pracoval ako predajca zdravotníckych zariadení, kde zarobil iba almužnu. Osemtisíc dolárov ročne nestačili na to, aby uživil svoju trojčlennú rodinu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=2502466889767128&set=bc.Abo3sEdSHiTeTt3-HT3YbtuyzRwYsRHgqFhzDUYSz9jgclkNY7HO1w34mOym_pG4w89Dy5BxJCFhekmx7TjsSabvgcxLqZArbbivN6o2-8yoH_tMBPFWPUHQhf_ASKKYsobgp2tF7ridMRAQTLcdEdzplne88GdMbbCwIJY58oMrfg&opaqueCursor=AbovpAqsRWcvbs9FuNezZlZ1igWKQFK1KVXv_04vut91FQypufvHRQ5piI7QCHzecpSvaDr_BBWfbMURo7W6tTGIEj-kHOvBqrCPcGr5y598KkGo3-bP2vmKRFd-Bav0p1gzz7nh9SLBaW_jA_3XtOvMJSrASUp2Rz4qigYclLH6CsImtBLwyXf6r2UuwuS5dlavRkdMnKn9Hc2nQp99jsWw-RcxNzK0OZJQzKGHGo6sctT6Cf2VDjUdwix1wMIQZ1PsrDG9VNf5-gE2D8amDko80eWi3CDi09694PLo5MnwLhrtKc57aYVNZ2Xw0QynXovmZRYoPurlXw6tKcjRRixXqx3XG5pdLbImkXrrdYDP5vbINftyS1a7KYTGiI2dc-td3hdZTAsRAkRiBC_8j94AD_-xQJstI8kFpf2jQGRzAMQ1wKxsPwdmPaAWI3Rmn1agQbFYKX2tYjR0eNfyN_KP1iklZgqxqhqnPfvme_-kPLvDHCreshkqe86SO11-8vGQl55GLUJk54_D5JWVbIpRIFdor3FQUC6GbG2J8kG_rDMXH-LhtkI8LEn_AnIrM-8r7OlDC2Cg5oD2mMp6twSs

Kľúčový moment, ktorý zmenil smerovanie tejto rodiny, sa dostal aj do filmu „Šťastie na dosah“ a je zobrazený presne tak, ako sa udial v realite. Beznádejný Chris, ktorý nevedel, ako zaplatí za jedlo a strechu nad hlavou, stretol na ulici dokonale oblečeného muža v červenom Ferrari. „Čím sa živíte?“ položil mu otázku zvedavý Chris.

Z väzenia na pohovor

Bob Bridges mu odpovedal, že je obchodníkom s cennými papiermi a v tom momente mal Chris jediný cieľ. Aj on sa stane obchodníkom a raz si on sám kúpi červené Ferrari. Vtedy ani len netušil, že namiesto sľubnej kariéry ho najskôr čaká strmý pád na úplné dno.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…