Kým sa stal milionárom, spával so synom na ulici. Toto je skutočný príbeh otca z filmu Šťastie na dosah
Simona Gálová
Simona Gálová

Kým sa stal milionárom, spával so synom na ulici. Toto je skutočný príbeh otca z filmu Šťastie na dosah

Chris Gardner sa musel rozhodovať či kúpi synovi jedlo, alebo strechu nad hlavou. Väčšinou vyhralo jedlo.

Chris Gardner so synom Christopherom / Will Smith a Jaden Smith — Foto: Instagram - @ceoofhappyness; Profimedia

Vďaka chlapíkovi s Ferrari sa Chris dozvedel základy o svete biznisu. Bob Bridges bol úspešný a zarábal viac ako 80-tisíc dolárov mesačne, mal skvelé kontakty a bol ochotný Chrisovi pomôcť. Ten však musel desať mesiacov klopať od dverí k dverám, aby získal aspoň miesto pre stážistov. Obchod s akciami bolo v tom čase podľa jeho slov zamestnanie pre belocha, a tak sa k plateným ponukám nemal šancu dostať. Na pohovore v investičnej spoločnosti Deana Wittera to vyzeralo sľubne, pozíciu stážistu mal na dosah.

V ten deň, ale policajti zistili, že Chris má neuhradené parkovacie lístky za viac ako 1 200 dolárov, a keďže nemal peniaze na zaplatenie, skončil na desať dní vo väzbe. Keď sa dostal z väzenia domov, zistil, že jeho priateľka, syn a všetko oblečenie sú preč. Na ďalší deň mal však poslednú šancu ísť na pohovor u Wittera, a tak tam prišiel, hoci mal na sebe presne to isté oblečenie, aké mal pred nástupom do väzby. Namiesto toho, aby sa pokúsil vymyslieť nejakú výhovorku, povedal pravdu. Ukázalo sa, že zamestnanec, s ktorým mal pohovor mal za sebou chaotické rozvody, a tak mu úplne rozumel. Chris vďaka tomu dostal miesto stážistu.

Tu máš syna, si na rade

Gardner pracoval, aby sa stal najlepším a aby získal stále a najmä platené miesto. Do práce prichádzal veľmi skoro a odchádzal, keď už boli všetci ostatní dávno doma. Vytrvalo telefonoval potenciálnym klientom s cieľom dosiahnuť 200 hovorov denne. Jeho vytrvalosť sa vyplatila, keď v roku 1982 Gardner na prvý pokus zložil skúšku Series 7 a stal sa riadnym zamestnancom firmy. Konečne zarábal dosť na to, aby mohol žiť aspoň v ubytovni. V porovnaní s kolegami to bolo ale stále nič.

O niekoľko mesiacov neskôr sa pred dverami objavila Jackie s ich synom Christopherom. „Už sa viac o neho nemôžem starať. Si na rade,“ povedala mu Jackie a nechala mu syna v náručí. V ubytovni nemohli bývať deti a drahšie ubytovanie si dovoliť nemohol, veď takmer celý svoj plat dal na plienky a jedlo. Kvôli tomu sa Chris s malým synom ocitli na ulici, a to všetko počas pracovania v investičnej firme, kde chcel dostať lepšiu prácu.

Nikto z firmy ani len netušil, že Chris spáva po nociach so synom na verejných toaletách, v prístreškoch pre ľudí bez domova alebo pod pracovným stolom vo firme. Chris si musel zakaždým dobre rozmyslieť či peniaze minie na jedlo, alebo na strechu nad hlavou. Takmer vždy zvíťazilo jedlo.

Svetlo nádeje do jeho života priniesol reverend Cecil Williams, ktorý mal ubytovňu pre matky bez domova s deťmi. Urobil výnimku a miesto ponúkol aj Chrisovi, ktorý sa mu o 25 rokov neskôr odvďačil poriadne vysokou sumou, vďaka ktorej postavili dostupné bývanie pre rodiny s nižšími príjmami.

Otec a syn bez domova

Keď ešte býval v ubytovni Chris so synom, mali tam iba posteľ, nič viac. Každý deň si museli zobrať všetky svoje veci a večer sa opäť mohli vrátiť späť. „Neexistovali žiadne kľúče, takže každý deň si všetko beriete so sebou. Celý rok som brával syna, jeho kočík, veľkú tašku so všetkým oblečením, kufrík, dáždnik, najväčšiu tašku Pampers na svete, jeden oblek na chrbte a jeden oblek v závesnej taške,“ spomínal na najťažšie dni svojho života.

Článok pokračuje na druhej strane:

​[page-break]

Gardnerov syn Christopher mal v tom čase iba dva roky, aj keď ho filme zobrali staršieho. Bolo to len preto, aby príbeh plynul jednoduchšie a zachytil puto otca a syna. Christopher po rokoch priznal, že si ani neuvedomoval, že boli bez domova. Aj keď bola ich životná situácia nestabilná, Chris bol pevnou skalou v synovom živote. „Nevedel som, že sme bezdomovci. Pamätám si len, že sme sa veľa sťahovali. Viem len, že keď som sa pozrel hore, bol tam môj otec. Pozrel som sa okolo a vždy bol tam,“ vysvetlil v rozhovore.

Sen o červenom Ferrari

Chris Gardner je prototypom toho, ako môže odhodlanie a vytrvalosť pomôcť krok po kroku zmeniť život človeka. Po všetkých prekážkach prišiel deň, kedy mal zložiť licenčnú skúšku. K plnému počtu mu chýbalo len niekoľko bodov, a tak sa stal oficiálnym obchodníkom, ktorému sa otvorili dvere do celého sveta. O pár rokov neskôr si Gardner založil vlastnú investičnú spoločnosť. Dnes má Chris 68 rokov, je otcom Christophera a Jacinthy a jeho majetok má hodnotu viac ako 60 miliónov dolárov. V garáži samozrejme parkuje červené Ferrari.

Gardner si uvedomil, že jeho príbeh má hollywoodsky potenciál po ohromnej reakcii na rozhovor, ktorý urobil v januári 2002. O štyri roky na to sa už diváci v kinách pozerali na film „Šťastie na dosah“, ktorý vyrozprával jeho životný príbeh. Film s Willom Smithom a Jadenom Smithom v hlavných úlohách si získal srdcia fanúšikov po celom svet a niet sa čomu čudovať.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=231139018369620&set=basw.AbqIKuVphDiDNYHe2APGPBbuM7WjwAnTcZOHhtJzUxlJbFjnUUG5PV2Ss3SkiYeq5g2foqh8_kex1U7kOXVh9wJsxIcfCtrWJJrNeVtihn-Sf0Dgt4GqPZSvF5XMfvgxs_WyLkn47MjFOUN8yYwlNRNVJ7TsKapQt867jguSy8qL0w&opaqueCursor=AbqhzQa5a2We4EGojF9ERUSx6r4i183IngbRfs54w8GJhWBVcpNcX4BWfM1Hibh98eVdWjqiMneuqscCpoaytZ7oi0ryHyB0DXJbkbqHOL0gCX4KViPYLZV_0s-nqiNgo_eDnTRXhafxkgG0ECUPi5Qc1WUl4C2aEyIlMeG83s7ipEBK0Zx7ZeJQShJrpy61fPPLmpstvghztskP7Br-GgDcdHBw6QqBra-n00RkoibNqUm1QitBbroS-L-CliAi_D-yhSQzGREaLF97C2JqClCod8ZGiPPLJ1jV69K9R4u1b28JrstIR1EGNzI9dgSpaIk2_fDFr3JIMdFNQTQsRu9MSPqdDgVMCdTCuXU6DyL7L6g-XizPMej5ThloFXB3_8VuBOVs37UoARoy2FW74mu6a_kgEoXfCEObgkB18jrCYfBFYiaLRD3Ldxr9BxkJGBo_TK2bx4DMgzV0pIaaObSBPADaoihNyqbtmXpmRy_W8YltSBnPBBJ0pv5Bp2t6vrhIjPv1dk9hPGJYkqykNx9TJckWrQbZveZsxU-n3DojbcBcQisR4uvEXqOeN-HU7hRq6iFCv-5_GvTbktNNd6VHiOoQu3T2M7zXMYhF03z4LtzFPjM3II_-i6OumTbhu1ouy6kLGaLL5vjQMquXvmsiHxsN0lRwilCoH675PqOSmZUAOff_rqgVAZ6CN4DiAG54gSNJqeMypUYBbMdXQwO7il59o1C9USyCNO4-rzbO7EybtI71gRQRJJOOOapMW6_Q1ZZMFMfVh-pYXeFmeIGjHMyLLuTIxdoHxonl_EE988gL6ahdpgw-sFkuOOIIv9_sV0IPITuL1-7pzAX3e2z1Nyu6pWT7HiTS6RD8uJhDqRf1JewohsusxcVPQPMmUyI

Will Smith túto rolu zobral natoľko vážne, že sa vybral na exkurziu po miestach, kde Chris prespával so svojím synom. Navštívil aj verejné toalety, kde kedysi spávali na zemi. „Nechali sme tam Willa dobrých päť minút, a keď vyšiel von, nebol to Will Smith, ale Chris Gardner,“ spomínal Chris, ktorý dnes trávi svoj dôchodok ako motivačný rečník. Svojím príbehom chce dať aj po rokoch ľuďom nádej, že nič nie je nemožné.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…