Dobré noviny
V Prešove požehnali sochu pápeža Jána Pavla II.
SITA
SITA

V Prešove požehnali sochu pápeža Jána Pavla II.

Obrad mal ekumenický charakter, hlavným celebrantom bol rímskokatolícky biskup Stanislav Stolárik.

PREŠOV 15. júla – Sochu blahoslaveného pápeža Jána Pavla II. dnes v centre Prešova medzi dvoma kostolmi - rímskokatolíckou Konkatedrálou sv. Mikuláša a evanjelickým Kostolom Sv. Trojice požehnal biskup Stanislav Stolárik.

Na slávnostnej svätej omši aj obrade požehnania sa zúčastnili aj zástupcovia ďalších cirkví - arcibiskup gréckokatolíckej cirkvi Ján Babjak a farár Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ján Bakalár.

Vo svojich príhovoroch vyzdvihli osobnosť pápeža ako hlavy cirkvi, učenca, jeho cesty po svete i pokoru po atentáte, keď odpustil svojmu útočníkovi.

Zvlášť spomenuli návštevu Svätého Otca v Prešova 2. júla 1995, počas ktorej mimo oficiálneho programu sa prišiel pokloniť na miesto tzv. Caraffových jatiek, kde zahynulo 24 evanjelických mešťanostov.

Evanjelický farár Ján Bakalár vysoko ocenil toto gesto a prečítal spomienky na túto chvíľu, ktoré zaznamenal emeritný biskup ECAV Ján Midriak.

Hlavný celebrantom bol rímskokatolícky biskup Stanislav Stolárik, ktorý vyslovil želanie, aby miesto, kde dnes požehnal sochu milovaného pápeža, sa stalo pietnym miestom, miestom modlitby, zmierenia, odpustenia, miestom ekumenického porozumenia.

Lebo, ako zdôraznil, nielen neďaleké krvavé Caraffove jatky v 17. storočí, či miesto, kde boli postrieľali vojaci v minulom storočí, sa stali epicentrom napätia v Prešove.

Takýchto krvavých miest bolo v meste oveľa viac. Stolárik vyzval Prešovčanov, „aby všetky možné napätia sa tu pri soche Jána Pavla II. premodlili. Aby toto miesto bolo otvoreným pre každého, kto chce zvolávať dobro a božie požehnanie pre toto mesto, pre toto okolie, pre náš národ,“ povedal biskup Stoláril.

Práve on, kým bol ešte farárom v Prešove, vyslovil želanie, aby mesto malo sochu Jána Pavla II. Zaslúžil sa tiež o dôstojné priestranstvo, ktoré sa jej v historickom jadre mesta medzi dvoma kostolmi dostalo.

Autorom umeleckého diela je akademický sochár Peter Beňo. Socha meria 2,3 metra a váži 500 kilogramov. Zámerom cirkvi bolo urobiť sochu, ktorá nebude príliš dominantná, ktorej by sa mohli ľudia dotknúť a v tichu pri nej postáť.

Dekan farnosti Jozef Dronzek informoval, že celkové náklady na umelecké dielo vyšli na 65 tis. . Sumou 54 tis. prispel Prešovský samosprávny kraj. Priestor na pamätník poskytlo mesto a prispelo tiež hotovosťou vo výške 5 000 . Ostatné náklady znášala farnosť sv. Mikuláša.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…