Dobré noviny
Môžu pracovať aj nakazení? Treba chorobu overovať cez PCR? Šesť dôležitých vecí, ktoré potrebujete vedieť
TASR
TASR

Môžu pracovať aj nakazení? Treba chorobu overovať cez PCR? Šesť dôležitých vecí, ktoré potrebujete vedieť

— Foto: TASR

Omikron naplno udrel na Slovensko. Aby sa zabezpečilo základné fungovanie štátu, zaviedli viaceré dôležité zmeny.

1. Koho považujeme za pozitívneho na covid

Za pozitívneho na ochorenie COVID-19 sa po novom človek považuje aj po vykonaní domáceho antigénového testu. Ten však musí posúdiť jeho všeobecný lekár. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Za pozitívnu sa považuje osoba po doručení výsledkov PCR, LAMP, antigénového testu, ako aj Point of care testu (PoCT). PoCT je podobne ako LAMP test rýchla metóda molekulárnej biológie, vykonáva sa napríklad v nemocniciach pred prijatím pacienta na hospitalizáciu, vyšetrenie alebo zákrok. Za pozitívnu sa považuje rovnako aj osoba po domácom antigénovom teste, ktorý však musí posúdiť jej všeobecný lekár.

2. Potvrdenie PCR testom už nie je potrebné

Pri antigénovom, LAMP, PoCT i samoteste nie je už potrebné potvrdenie PCR testom. "K tomuto kroku pristupujeme pre očakávaný vysoký nárast počtu pozitívnych osôb v jednom momente a s tým spojený nedostatok PCR testov, denných PCR testovacích kapacít a personálu v laboratóriách," vysvetlil ÚVZ.

Domáca izolácia pozitívnej osoby na nový koronavírus sa skrátila na päť dní. Týka sa to všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia. Skrátenie sa týka aj karantény po úzkom kontakte s pozitívnym. Vyplýva to z vyhlášky ÚVZ, ktorá nadobúda účinnosť od utorka.

3. Covidový preukaz platí deväť mesiacov

Digitálny COVID preukaz Európskej únie bude od 1. februára platiť deväť mesiacov. Obmedzenie bude platiť pri cestovaní a aj v rámci slovenských pravidiel. Podaním posilňujúcej tretej dávky vakcíny sa platnosť automaticky predĺži na ďalšie obdobie. Jednotné pravidlá nastavila Európska komisia. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Platnosť deväť mesiacov sa podľa Eliášovej počíta od podania druhej dávky u dvojdávkovej vakcíny a podaní jednodávkovej vakcíny. Tvrdí, že po uplynutí deviatich mesiacov sa osoba nebude považovať za zaočkovanú. "Po skončení platnosti preukazu bude osoba v režime základ, teda ako keby nebola zaočkovaná. Riešením je aplikácia posilňujúcej dávky," uviedla hovorkyňa.  

4. Po očkovaní musíte o doklad požiadať    

Zmenu platnosti COVID preukazu zapracováva Úrad verejného zdravotníctva SR do vyhlášok. Platnosť deväť mesiacov je už podľa Eliášovej uvedená v novej vyhláške k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov.

Rezort zdravotníctva pripomína, že po očkovaní aj prekonaní ochorenia COVID-19 je potrebné o doklad požiadať. Automaticky je zasielaný v prípade, ak má osoba nastavené automatické zasielanie. O digitálny preukaz je potrebné požiadať elektronicky prostredníctvom stránky korona.gov.sk alebo Národného centra zdravotníckych informácií.

5. Môžu pracovať aj infikovaní pracovníci?

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…