Dobré noviny
Ľuďom v núdzi má pomôcť online poradňa
SITA
SITA

Ľuďom v núdzi má pomôcť online poradňa

Návštevníkom portálu je k dispozícii v online poradni šesť odborníkov z oblasti psychológie, právneho, zdravotného a sociálneho poradenstva.

BRATISLAVA 14. júla - Online poradňa určená mladým ľuďom je prvým projektom novovzniknutého občianskeho združenia s názvom Inštitút prijatia, ktoré práve v týchto dňoch štartuje svoju činnosť.

Pre agentúru SITA to uviedla Janka Graňáková zo združenia.

Poradňa chce pomáhať mladým objaviť ich vlastný potenciál a tiež chce pomôcť riešiť ich problémy prostredníctvom anonymnej online poradne, ktorej cieľom je tiež pomôcť mladým ľuďom osobným prístupom.

"V živote sa občas niekto zasekne a je potrebné s tým niečo urobiť, pričom opraviť ľudský život je veľmi ťažké. Jeden človek na komplikované problémy jednoducho nestačí sám a potrebuje radu," priblížil zmysel chatovej poradne IPcko.sk autor projektu Marek Madro s dodatkom, že vtedy je dobré mať po svojom boku človeka, ktorý pomôže, podá pomocnú ruku, vypočuje a poradí.

Návštevníkom portálu IPcko.sk je k dispozícii v online poradni momentálne šesť odborníkov z oblasti psychológie, právneho, zdravotného a sociálneho poradenstva. Väčšina z nich sú študenti a dobrovoľníci.

"Tí budú na tomto portáli vo funkcii kamarátov. Pri riešení konkrétnych problémov, majú možnosť konzultovať s odborníkmi, z danej oblasti problému. Úlohou dobrovoľníkov je vytvárať priateľstvá a premosťovať priateľskú podporou s odborným poradenstvom,“ vysvetlil Madro.

Pre študenta psychológie Patrika je táto skúsenosť školou života, pretože denne pomôže online chatom viacerým ľuďom.

"Spoznávam príbehy ľudí, ktorí vyhľadajú našu poradňu, lebo v minulosti sa mi tiež stali situácie, keď som potreboval podporu nejakého kamaráta a IPčko mladým túto možnosť ponúka inovatívne a veľmi citlivým spôsobom," uviedol pre agentúru SITA Patrik Kopec.

Veľký záujem o online poradňu prekvapil samotného autora projektu. Poradňu podľa jeho slov spustili pred týždňom a denne robia už okolo 30 krízových intervencií.

"Mladí ľudia vyhľadávajú pomoc hlavne v oblasti vzťahov a oslovili nás aj drogovo závislí. Tento projekt vznikol na základe doterajších skúseností a vieme, že takýto typ poradenstva úplne absentuje," informoval autor a dodal, že online poradenstvá existujú už v rôznych podobách. Ich nevýhodou však je, že sú spoplatnené a zdĺhavé.

"IPcko.sk sa od ostatných líši hlavne v osobnom prístupe ku každému návštevníkovi a ponúka možnosť veľmi rýchlo nájsť podporu pre riešenie problému,“ dodal.

Už ste čítali?