Dobré noviny
Na výlet či do záhrady s dobrou knihou: Stavte na Ľuba Olacha
Inzercia
Inzercia

Na výlet či do záhrady s dobrou knihou: Stavte na Ľuba Olacha

— Foto: 5ka

Knihy sa v posledných mesiacoch prinavrátili do našich životov. Neplánovane, ale o to prirodzenejšie sa opäť stali súčasťou voľných chvíľ viacerých z nás. Nemeňme to!

Dobrú knihu si so sebou môžeme vziať kamkoľvek. Prečítajte si napríklad o živote diplomata Štefana Osuského, politika Vavra Šrobára a guvernéra Slovenskej národnej banky Imricha Karvaša. Títo páni zmenili naše dejiny k lepším zajtrajškom a vy rýchlo zistíte prečo.    

Pandémia zamiešala karty v rôznych oblastiach našich životov. Knižný priemysel znova ožíva a je len na každom z nás, aby sme ho udržali pri živote čo najdlhšie. Relaxovať s knihou v ruke môže byť ten najlepšie strávený čas, ak sa rozhodnete pre správnu publikáciu. A je jedno, či tak urobíte doma, v záhrade, na horách či pri mori. Spomienka na dobrú knihu a pútavo spracovaný príbeh je presne tou emóciou, ktorú nikde inde nezažijete.

O velikánoch našich dejín náučne, pútavo a s ľahkosťou

Ak si aj vy robíte zoznam kníh, ktoré by ste radi v blízkom čase prečítali, ponúkame hneď tri tipy od slovenského básnika a prozaika Ľuba Olacha. Ako bývalý novinár poctivo zbiera o hrdinoch svojich kníh – velikánoch našich dejín – všetky dôležité fakty. Vhodne ich zapracuje do deja, ktorý si získal priazeň už mnohých čitateľov, nevynímajúc ani mladšiu generáciu. Tá oceňuje predovšetkým ľahkosť a pútavosť príbehu a nevšedné spracovanie do čitateľsky nenáročnej formy.

VAVRO ŠROBÁR OSUDOVÉ PREVRATY 1918 1944 1948

Románový príbeh o mužovi, ktorému patria veľké zásluhy za vznik Československej republiky v októbri 1918. Ako minister s plnou mocou pre správu Slovenska sa postaral o odchod vojsk Maďarskej republiky rád zo Slovenska.

Dôležitý odkaz v dejinách opäť po sebe zanecháva v roku 1944, keď sa stal spolu s Karolom Šmidkem predsedom povstaleckej Slovenskej národnej rady. Zúčastnil sa na rokovaniach československej vlády v Moskve a stál aj pri zostavovaní Košického vládneho programu.

Vo februári 1948 v snahe podporiť prezidenta E. Beneša nepodal s Janom Masarykom demisiu a zostal politicky činný až do svojej smrti.

Foto: 5ka

Osuský – zabudnutý diplomat

Politik a diplomat Štefan Osuský pôsobil najmä v Paríži a Ženeve, kde bol mimoriadne úspešný. Spoločnú reč však nenašiel s Edvardom Benešom, čo mu diplomatickú činnosť neraz komplikovalo. Slovensko na mape sveta potvrdil ako mimoriadny minister a vyslanec, a to podpísaním Trianonskej zmluvy.

Slávy a uznania sa mu dostalo vo viacerých krajinách v zahraničí. Univerzita v Dijone mu udelila čestný doktorát za úspešné pôsobenie na medzinárodnej scéne a rektor akadémie ho označil za „potulného rytiera“, teda za putujúceho ochrancu najušľachtilejších ideálov. Vo Francúzsku mu bolo udelené vyznamenanie Veľký dôstojník Čestnej légie. Vysokými vyznamenaniami si ho uctila aj Bolívia, Čile, Grécko, Luxembursko, Monako, Juhoslávia, Poľsko a Rumunsko.

Foto: 5ka

Guvernér Karvaš

Ekonóm a národohospodár, ktorý pre Slovensko nielen veľa riskoval, ale si aj vytrpel – Imrich Karvaš. Bol guvernérom Slovenskej národnej banky počas vojnového slovenského štátu. Zásluhy mu naše dejiny pripisujú za to, že pomohol financovať Slovenské národné povstanie, a tiež za to, že ochránil slovenské zlato pred nacistami. V roku 1958 sa však ocitol vo väzení a neskoršie mu súd vymeral tridsať rokov straty slobody. Počas pobytu vo väzení si guvernér uvedomil, že v podobnej situácii je aj Gustáv Husák, ktorý si svoj verdikt doživotia vypočul už pár rokov pred ním.

Autor sa pomocou pomyselných dialógov Karvaša a Husáka vrátil do rokov Karvašovho slobodného života a do čias, keď sa na Slovensku diali osudové veci. Hlavnú úlohu v nich pritom neraz zohral samotný odsúdený guvernér. Pútavým spracovaním deja autor v knihe hľadá odpovede na otázky, prečo udalosti vyústili do tragédie.

Knižné novinky, súťaže a tvorbu Ľuba Olacha môžete sledovať na www.luboolach.sk alebo facebookovom profile ĽuboOlachAutor.

 

Ľubo Olach je známy slovenský básnik, publicista a prozaik. Písaniu kníh sa venuje 14 rokov, vydal 19  kníh a predal viac ako 25-tisíc výtlačkov. Debutoval básnickou zbierkou Keď zomriem tak nech...! Vydal zbierky básní Pri víne s bohémami, Kaviarenská poézia Ľuba Olacha, Na Paríž nepozerám zhora, Triezviem, v nemčine vyšla knižka Weine und Frauen. Venuje sa aj písaniu románov z prostredia vysokej politiky, justície a kriminalistiky. Jeho prvým románom bol Nádenník pera vo francúzskych službách, neskôr pribudli Posledné varovanie, Žraloci, Lobista, Rozhovory za oponou, Politik, Prezident, Vavro Šrobár, Advokát, Prezidentka,  Guvernér Karvaš a  Osuský – zabudnutý diplomat. Novinkou je básnická zbierka Tanec so životom.

 

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…