Tie najzdravšie potraviny, ktoré rozžiaria pleť a vlasy
SITA
SITA

Tie najzdravšie potraviny, ktoré rozžiaria pleť a vlasy

Pre krásne vlasy a pleť si nemusíte kupovať drahé krémy, pleťové či vlasové masky. To najlepšie nám predsa ponúka samotná príroda.

BRATISLAVA 13. júla – Keď sa človek rozhodne zdravo stravovať, automaticky siahne po prírodných produktoch. Túto schému treba dodržiavať aj pokiaľ ide o krásu tela. Mnoho zdravých potravín totiž poskytuje benefity aj pre pleť a vlasy. „Priveľa chemikálií môže spôsobiť podráždenie, no prírodné prísady telo veľmi dobre absorbuje a navyše obsahujú antioxidanty a enzýmy v tej najčistejšej, najúčinnejšej forme,“ uviedla doktorka Deborah Longwill z prestížneho Centra pre dermatológiu v Miami.

Spomedzi všetkých potravín, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie, ale posilňujú aj vlasy a zlepšujú pleť, sme sa rozhodli zamerať na tie, ktoré sa bežne nachádzajú v slovenských domácnostiach, prípadne nie je problém ich zohnať v najbližšom obchode. Stačí, aby ste sa na ne pozreli z nového uhla pohľadu - nie ako na stravu, ale ako na súčasť výživnej pleťovej či vlasovej masky.

Zelený čaj

Pozitíva pitia zeleného čaju sú už všeobecne známe – znižuje hladinu krvného cholesterolu a chráni pred mnohými druhmi rakoviny.

Ak ho aplikujete na pokožku alebo vlasy, zelený čaj sa prejaví ako silný antioxidant, ktorý pomáha bunkám viazať vlhkosť a pleti redukovať vrásky.

Môžete ho používať ako prísadu do domácich pleťových a vlasových masiek, pridať si ho len tak do kúpeľa alebo vylúhované vrecúška prikladať na oči, pokiaľ sú opuchnuté.

Ovsené vločky

Popularita ovsených vločiek tkvie predovšetkým v ich schopnosti znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Málokto však vie, že pomáhajú pri hojení kožných vyrážok, podráždeniach kože spôsobených rastlinami, napríklad jedovatým brečtanom či dubom alebo že zmierňujú svrbenie pri ovčích kiahňach a po spálení slnkom.

Pri takýchto ťažkostiach stačí nasypať ovsené vločky do vlažného kúpeľa a postihnuté miesta močiť desať minút. Ovsené vločky však môžete použiť aj ako prírodný píling. Stačí ich zmiešať s teplou vodou a nanášať na pokožku krúživými pohybmi.

Olivový olej

Olivový olej je už celé storočia považovaný za prírodný zvlhčovač. „Olivový olej je ultrahydratačný,“ potvrdila doktorka Longwill.

Vytvára bariéru, ktorá chráni pokožku pred vysychaním. Je veľkou pomocou pre ľudí, ktorí majú ekzémy alebo psoriázu.

Ak máte veľmi suchú pokožku, jednoducho si suché miesta po osprchovaní potrite olivovým olejom, ktorý bežne používate v kuchyni. Okrem toho olivový olej pomáha pri rozštiepených končekoch vlasov.

Kurkukma

Táto aromatická bylinka sa využíva predovšetkým ako súčasť indického karí a je známa aj vďaka protizápalovým účinkom.

Kurkuma sa však využíva aj pri liečbe ekzémov a urýchľovaní hojenia rán. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že spomaľuje starnutie pokožky, a preto ju začali pridávať do rôznych pleťových krémov.

Med

Toto sladidlo je tiež známe ako antiseptikum matky prírody, pretože má úžasnú schopnosť ničiť baktérie. Aj preto je veľmi účinné pri liečbe akné.

Je tiež dokázané, že zaberá pri hojení popálenín a rán. V kombinácií s olivovým olejom si z neho môžete pripraviť výbornú domáci pleťovú či vlasovú masku.

Tekvica

„Keď už máme 50, 60 a viac rokov, bunky pokožky sa obmieňajú stále menej často, čo spôsobuje, že pleť vyzerá matne a mdlo,“ vysvetľuje Longwill.

A práve tu môže pomôcť tekvica. Obsahuje totiž enzým, ktorý jemne odstraňuje mŕtve bunky kože a urýchľuje tvorbu nových. Okrem toho hydratuje pokožku aj vlasy, obsahuje antioxidanty a vitamíny A a C.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroj: www.everydayhealth.com

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…