Dobré noviny
Slovenská Marie Kondo: Tieto tipy na upratovanie vám dajú pohodu a naučia pomáhať deti aj manžela
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Slovenská Marie Kondo: Tieto tipy na upratovanie vám dajú pohodu a naučia pomáhať deti aj manžela

Mária Veresová je prvá slovenská certifikovaná KonMari konzultantka a profesionálna organizátorka. Pomáha ľuďom urobiť pozitívnu zmenu v živote pomocou poupratovania a zorganizovania si domácnosti.
Mária Veresová je prvá slovenská certifikovaná KonMari konzultantka a profesionálna organizátorka. Pomáha ľuďom urobiť pozitívnu zmenu v živote pomocou poupratovania a zorganizovania si domácnosti. — Foto: Archív M. Veresovej, Pexels / V. Borodinova

„V upratanom prostredí sme zdravší. Fyzicky aj psychicky,“ hovorí prvá certifikovaná konzultantka metódy KonMari na Slovensku, Mária Verešová. Radí, ako si v 6 jednoduchých krokoch skutočne upratať a ako k poriadku priviesť deti, aj manžela.

BRATISLAVA 26. marca - Raz a konečne poriadne! Poznáte ten blažený pocit, keď sa vám podarí upratať všetko, čo ste si predsavzali? A popri tom pretriediť niektorú zo skríň či zapratané poličky? Jarné upratovanie je ideálnym na to, aby sme svojmu domovu, aj sami sebe, dopriali nový, „čerstvý vzduch“.

Odporúčam začať triedením a zbavením sa všetkého, čo je zbytočné. Čím menej toho budete mať, tým ľahšie sa vám bude čistiť a udržovať poriadok. Benefity takéhoto upratovania sú oveľa väčšie ako obyčajné jarné upratovanie,“ hovorí absolventka kurzu u svetoznámej odborníčky na upratovanie, Marie Kondo, certifikovaná KonMari konzultantka a profesionálna organizátorka, Mária Verešová.

Najskôr pretrieďte a vyhoďte 

Upozorňuje, že len keď sa pred celkovým čistením domácnosti zbavíme nepotrebných rárohov, dosiahneme vytúžený pocit čistého, vzdušného domova. „Keď budete upratovať haraburdie, vždy to bude iba haraburdie.“ Poschovávať bordel do krabíc nie je podľa odborníčky riešenie. „Veľkou chybou je začať upratovanie tým, že pôjdete do obchodu a nakúpite nádoby a úložné systémy,“ poukazuje Mária Verešová na jedno zo základných pravidiel Marie Kondo.

Na kompletné poupratovanie domácnosti potrebuje M. Veresová niekoľko päťhodinových stretnutí. „Odchádza toľko veľa vecí, že sa vždy čudujem, ako sa tam mohli zmestiť.“
Na kompletné poupratovanie domácnosti potrebuje M. Verešová niekoľko päťhodinových stretnutí. „Odchádza toľko veľa vecí, že sa vždy čudujem, ako sa do konkrétnej domácnosti zmestili.“ Foto: Archív M. Verešovej

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, upratujte v správnom poradí. Sú len dve úlohy, ktoré s tým súvisia. Vyhadzovať a rozhodnúť sa, kam veci uložiť. Ani nepomyslite na ukladanie, kým ste nedokončili proces vyraďovania. Nedodržanie tohto poradia je jeden z dôvodov, prečo mnoho ľudí nikdy nedosiahne trvalý pokrok,“ radí v bestselleri Kúzelné upratovanie Marie Kondo. 

Čo robiť, keď vám „všetko padá na hlavu“?

Viditeľnou charakteristikou našej doby je, že máme toho veľa. V mnohých oblastiach. Nijako sa to však neprejavuje na tom, že by sme boli spokojnejší alebo šťastnejší. Naopak. Veľké množstvo vecí v domácnosti negatívne vplýva na našu psychiku. Cítime sa zahltení, vystresovaní, unavení. Od klientov často počúvam výraz „Všetko mi padá na hlavu", pokračuje Mária Verešová.

Navyše, často nemáme prehľad o tom, čo všetko sa u nás doma nachádza. „Výsledkom je nakupovanie zbytočností. V jednom prieskume viac ako polovica opýtaných Slovákov priznala, že má plný šatník, ale napriek tomu „nemá čo na seba",“ spomína Mária Verešová.

Ako dieťa socializmu bola zvyknutá na to, že sa veci nevyhadzovali, ale opravovali a roky používali. „Nikdy sa neplytvalo a všetky veci mali svoje miesto. Udržiavali sme funkčný poriadok.“

Konzultačný program KonMari absolvovalo viac ako 580 konzultantov z 57 krajín sveta. Mária Veresová sa semináru zäčastnila v Londýne. Po splnení všetkých podmienok štúdia sa v roku 2019 stala prvou certifikovanou  konzultantkou na Slovensku. „Ako konzultantka KonMari som sa stala súčasťou veľmi priateľskej a podpornej komunity. Kolegovia z celého sveta zdieľajú nielen svoje skúsenosti, ale aj praktické rady, čo sa týka podnikania.“
Konzultačný program KonMari absolvovalo viac ako 580 konzultantov z 57 krajín sveta. Mária Verešová sa semináru zúčastnila v Londýne. Po splnení všetkých podmienok sa v roku 2019 stala prvou certifikovanou konzultantkou na Slovensku. Foto: Konmari Media Inc. / Kay Amano

Výzva prišla v čase, keď sa stala mamou. „Postupne som sa stávala otrokom svojho domova. Po narodení druhého dieťaťa som už nasadla na neustále sa točiaci upratovací kolotoč. Veci doma sa zázračným spôsobom množili." Začala hľadať spôsob, ako to zmeniť. Dostala sa však do začarovaného kruhu číslo dva. „Tým boli rôzne skladovacie nádoby, boxy, úložné systémy. Myslela som si, že vďaka nim vyriešim svoj problém s neporiadkom. Nestalo sa. Veci boli síce schované v pekných úložných nádobách, ale aj tak zbytočne zaberali miesto u mňa doma, aj v mojej mysli.“

V knihe Kúzelné upratovanie od Marie Kondo našla odpoveď na opakujúce sa organizačno-upratovacie prekážky. „Začala som svoje veci deliť na tie, ktoré mám rada a naozaj používam a na tie, ktoré môj život iba komplikujú. Už viackrát sme sa ako rodina sťahovali. Ani si neviem predstaviť ako by sme to zvládli, keby sme so sebou vláčili všetko to haraburdie.“

Hlavné  pravidlá upratovania podľa metódy KonMari

  1. Vytvorte si víziu. Odpovedzte si na otázky: Ako chcem žiť? Ako chcem, aby môj domov vyzeral? Prečo si chcem poupratovať? Čím viac času venujete vytvoreniu vízie, tým pravdepodobnejšie proces upratovania dokončíte.
  2. Postupujte podľa kategórií. Od najjednoduchšej po zložitejšiu. 1. Oblečenie, 2. Knihy, 3. Papiere, 4. Rôzne (komono), 5. Sentimentálne predmety.
  3. Upratujte v poradí od najjednoduchšieho k zložitému. Nezačnite upratovať ako prvé sentimentálne predmety.
  4. Vždy sa pýtajte: Robí mi táto vec radosť? Používam ju? Na základe toho sa rozhodujte, či si vec nechávate alebo ju dáte preč.
  5. Dokončite triedenie pred organizovaním a ukladaním. Najskôr sa zbavte vecí, ktoré už nepoužívate. Až potom sa pustite do organizovania a ukladania. 
  6. Vďačnosť. Pri upratovaní by sme mali byť vďační za každú vec. Za tú, ktorú si necháme, aj za tú, ktorá nám doslúžila.

Ako chcem, aby po uprataní môj domov vyzeral?

Podľa odborníčky na organizáciu domácnosti máme v slovenčine na upratovanie len jeden výraz. „Preto si pod upratovaním predstavujeme najmä upratovanie od špiny alebo robenie poriadku, keď má prísť návšteva. Takéto upratovanie by som nazvala čistenie.“

Upratovanie je podľa Márie Veresovej nákazlivé Svojou vlastnou zmenou v domácnosti môžete ľahko inšpirovať ostatných. „Keď niekto poupratuje, obyčajne inšpiruje aj ostatných. Jedna z mojich klientiek inšpirovala svokru, ktorá začala zo zmenami podľa vzoru jej nevesty.
Upratovanie je podľa Márie Verešovej nákazlivé. Svojou vlastnou zmenou v domácnosti môžete  inšpirovať aj ostatných. „Jedna z mojich klientok inšpirovala svokru, ktorá začala zo zmenami podľa vzoru svojej nevesty." Foto: Archív M. Verešovej

Upratovanie, ktorému sa venuje Mária Verešová, je o zbavovaní sa haraburdia a vecí, ktoré vám už  neslúžia. „V angličtine na to existuje výraz decluttering. Takéto upratovanie vyžaduje viac ako len jeden deň. Nie je to šprint, ale maratón, počas ktorého sa nielen konfrontujete s vašimi fyzickými vecami, ale upratujete si aj svoje vnútro. Je to skvelý spôsob ako zistiť, čo vlastne chcete, ako chcete žiť.“ Začať veľké Kúzelné upratovanie chce však podľa Márie Verešovej energiu a čas. „Preto si skôr, ako začnete, odpovedzte na otázku Prečo si chcem poupratovať? Ako chcem žiť? Čo chcem, aby sa v mojom živote zmenilo? Zistíte, čo má vo vašom živote miesto a čo nie. Ponechajte si iba to, čo máte radi a pustite sa do toho už dnes.”

Zoraďujte podľa druhu, nie podľa miesta

Japonka odporúča vrhnúť sa do veľkého triediaceho maratónu podľa typu vecí, nie podľa miestnosti. „Ľudia často ukladajú rovnaký typ vecí na viac ako jedno miesto. Odporúčam upratovať podľa kategórie. Napríklad, namiesto toho, aby ste sa rozhodovali, ktorú izbu upracete dnes, stanovte si cieľ, ako napríklad, „oblečenie dnes, knihy zajtra“. Jedným z dôvodov, prečo toľkí ľudia zlyhávajú pri upratovaní, je to, že majú príliš veľa vecí. Tento prebytok spôsobuje naša nevedomosť. Nevieme, koľko veľa vecí v skutočnosti vlastníme,“ vysvetľuje v knihe Marie Kondo.

Podľa Márie Verešovej je ideálne začať s triedením oblečenia. Práve k tejto kategórii vecí nemáme príliš upätý vzťah, preto sa obyčajne sortíruje najľahšie. „Postupujte od najjednoduchšieho k najdôležitejšiemu. Priority kategórií však nie sú striktne nastavené, každý  môže mať trochu inú „srdcovku“. Hoci knihy patria k druhej najľahšej kategórii, pre mnohých ľudí môžu byť veľmi citlivé.“ V rámci priorít si môžete jednotlivé kategórie prehádzať.

Tento toxický mix môže obsahovať bytový prach

Tiež vás po klasickom sobotnom „gruntovaní“ naplní blahodarný pocit čistej domácnosti a ovzdušia? Vedci z viacerých amerických výskumných ústavov a univerzít v štúdií v Environmental Science and Technology upozornili na alarmujúci fakt. Veci, ktoré nás obklopujú vrátane nábytku, podláh, elektroniky, drogérie a čistiacich prostriedkov, môžu do prostredia u nás doma uvoľňovať nebezpečné chemické látky, najčastejšie fenoly či ftaláty. Toxický mix tu má skvelé útočisko. Prach.

Vedci opísali 45 toxických chemických látok, ktoré sa môžu ukrývať v prachových čiastočkách. Jedna z nich, rakovinotvorný fosfát známy ako TDCIPP môže negatívne ovplyvňovať reprodukčný a nervový systém človeka. Ďalšie látky môžu byť nebezpečné pre astmatikov, pre reprodukčný,  hormonálny a imunitný systém človeka. Toxický mix môže mať negatívny vplyv najmä na deti, práve ony sa totiž najčastejšie hrajú na na zemi, kde sa hromadí prach.

Vedci odporúčajú vedci zvýšenú hygienu a pravidelné vysávanie a čistenie povrchov na sucho aj na mokro.

Kritérium výberu: vyvoláva to radosť?

Najlepší spôsob, ako vybrať to, čo si chcete ponechať a čo vyhodiť, je „vziať jednotlivé veci do ruky a spýtať sa: „Vyvoláva to vo mne iskru radosti?“ Ak ju pocítite, vec si treba nechať. Ak nie, vyhodiť. To nie je iba najjednoduchšie, ale aj najpresnejšie kritérium,“ radí Marie Kondo. Pri triedení šatníka odporúča zobrať každý kus oblečenia do ruky. „Radi sa obliekate do vecí, ktoré vás netešia? Zažívate radosť, keď vás obklopujú stohy neprečítaných kníh, ktoré sa nedotkli vášho srdca?

Jedným z hlavných princípov metódy KonMari je vďačnosť. Zbavovať sa vecí nie je podľa slovenskej konzultantky jednoduché. „Je však nevyhnutné na to, aby sme sa v živote mohli niekam posunúť. Práve vďačnosť za to čo máme, aj za to, čo dávame preč, nám s tým pomôže.“

Tým sa podľa nej aj sami meníme. „Proces upratovania chápeme nielen ako zbavovanie sa vecí, ale aj ako určitú formu meditácie.“

Hĺbkové čistenie na nano úrovni

Inováciou na trhu s domácimi upratovacími pomocníkmi sú nano čističe. Rovus nano línia  prináša špeciálnu radu nano čističky vzduchu, nano ručného vysávača a nano vysávača na suché aj mokré vysávania, ktoré dokážu preniknúť do nano úrovne materiálov a tým všetko hĺbkovo vyčistiť. Na dokonalú dezinfekciu využívajú 4 technológie:

  1. Nano para ekologickým spôsobom eliminuje až 99,9 % baktérií a vírusov. Častice pary prenikajú hlboko do nano úrovne materiálu. Dokážu zneškodniť baktérie do takej úrovne, kam sa normálne časti pary nedostanú.
  2. HEPA 13 filtre dokážu zachytiť aj tie najjemnejšie nanočiastočky až pod 2.5 pm  a tým zneškodniť 99,95 % mikróbov.
  3. Ionizácia. Čistiace prístroje produkujú zdraviu prospešné záporné ióny. Tie dokážu naviazať vodík z bielkovinového obalu vírusov a tým ich zneškodniť aj bez použitia chemikálií.
  4. UV-C svetlo zničí 99,9 % všetkých mikroorganizmov.

Ako naučiť poriadku deti aj manžela

Výzvou je aj vytriedenie a udržiavanie poriadku v detských izbičkách. „Byť rodičom môže byť frustrujúce, deti sú totiž magnety na neporiadok.“ Rodič by mal ísť podľa Márie Verešovej príkladom a dozerať na to, aby detské kráľovstvo nezahltil vecami. „Dôležité je učiť deti starostlivosti o bývanie a osobnej zodpovednosti už od útleho veku, nemusíme čakať, kým budú staršie.“

„Byť rodičom môže byť frustrujúce, deti sú totiž magnety na neporiadok. Naučiť ich upratovať chce množstvo trpezlivosti,“ hovorí Mária Veresová. Spoločne so svojou učiteľkou, Marie Kondo (na foto), tvrdí, že rodič by mal ísť deťom príkladom a dozerať na to, aby detskú izbu nezahltil vecami.
„Deti sú ako magnety na neporiadok. Naučiť ich upratovať chce množstvo trpezlivosti,“ hovorí Mária Verešová. Spoločne so svojou učiteľkou, Marie Kondo (na foto), tvrdí, že rodič by mal ísť deťom príkladom a dozerať na to, aby detskú izbu nezahltil vecami. Foto: M.K. Sadler, KonMari Media Inc.

Podľa odborníčky potrebujeme už od malička s deťmi hovoriť o tom, že nepotrebné a nepoužívané veci by sme mali posunúť ďalej alebo darovať. „Dôležité je nemať veľa vecí. Keď je izba zaplnená hračkami a chaosom, žiaden div, že sa deťom nechce robiť poriadok.“

Problémom podľa Márie Verešovej je aj bezbrehé nakupovanie darčekov bez príležitosti, len tak. „Deti dnes nedostávajú hračky len na narodeniny a na Vianoce, ale často pri každej návšteve hračkárstva či starých rodičov. Preto by sme s nimi mali často hovoriť o jednoduchom, no dôležitom posolstve: Menej je viac"

Mária Verešová svojim deťom od malička vysvetľuje, prečo je dôležité vedieť sa vecí zbavovať. Niekedy spolu už nepoužívané hračky predajú a o získané peniaze sa všetci spolu podelia. „Keď za nepotrebné veci utŕžime peniaze, môžu si kúpiť niečo nové, po čom dlhšie túžili.  Rodičia sú často nešťastní a sťažujú sa, že deti sa zbavovať vecí jednoducho nevedia. Keď s nimi pracujem, majú jasno v tom, čo majú radi, čo používajú a ako sa im páči izbička, keď ju preorganizujeme, vytriedime a zbavíme neporiadku. Dôležité je hovoriť, vysvetľovať a vydržať...“

4 tipy Marie Kondo na upratovanie s deťmi

„Keď som sa stala mamou, bola som frustrovaná z toho, že som nebola schopná upratovať podľa mojej predstavy. Materstvo ma naučilo byť k sebe vľúdnejšia. Niektoré dni sa moja snaha inšpirovať dcéru, aby si po sebe odložila veci, podobá prehratej bitke. Namiesto toho, aby som po deťoch upratovala celý deň, počkám, kým zaspia a za desať minút všetko odpracem,“ prezrádza Marie Kondo na svojom blogu.

  1. Rozprávajte dieťaťu počas upratovania. Vysvetľujte mu, čo robíte, aby sa od vás postupne učilo. Hovorte o tom, že upratovanie je súčasťou udržiavania pohodlného a príjemného domova. Ak deti vidia, že ich rodičia upratujú pravidelne a s úsmevom, upratovanie budú rovnako príjemne vnímať tiež. 
  2. Vneste do upratovania hravosť. Ukážte dieťaťu, že upratovanie a hra idú dokopy. Už deti, ktoré začínajú chodiť, môžeme učiť, že keď sa dohrajú, veci by si mali odložiť na miesto.
  3. Dajte každej veci svoje miesto. Zdá sa, ako by sa detské hračky neustále množili a zaplavili celý dom. Určite každej hračke pevné miesto a uistite sa, že deti vedia, kam patria, keď sa dohrajú. 
  4. Rešpektujte obmedzenia svojho priestoru. Keď vytvoríte hračkám stabilné „domovy“, uvidíte aj váš obmedzený priestor na nové veci. Rešpektujte ho. 

 

Marie Kondo so svojím manželom
Marie Kondo so svojím manželom a dcérkami. Foto: KonMari Media Inc.

„Debordelizáciu“ zaprataného priestoru môžeme podľa Márie Verešovej využiť aj ako dobrú príležitosť hovoriť s partnerom o spoločnom domove. „Rozprávajte sa otvorene o vašich hodnotách, o tom, ako sa chcete doma cítiť. Mám skúsenosti, že aj keď bol manžel spočiatku skeptický, zmena manželkinho šatníka ho presvedčila natoľko, že sa do triedenia pustil tiež.

Zázraky v živote

Marie Kondo v závere svojej knihy uvádza zaujímavú poznámku. „Len čo je proces upratovania v plnom prúde, mnoho mojich klientov podotkne, že schudli. Je to veľmi zvláštny fenomén. Ale keď zredukujeme počet vecí, ktoré vlastníme, a v podstate „detoxikujeme“ dom, tento detox má rovnaký vplyv aj na naše telo.“

Jedným z dôvodov môže byť fakt, že ľudia počas procesu upratovania prežívajú spokojnosť. „Po upratovaní mi mnohé klientky povedali, že ich materiálne túžby zoslabli. V minulosti bez ohľadu na to, koľko oblečenia mali, neboli nikdy spokojné. Keď vytriedili a ponechali si len tie veci, ktoré naozaj milovali, nadobudli pocit, že majú všetko potrebné.

Podľa Márie Verešovej preplnené skrine spôsobujú, že sa cítime zahltení vecami. „Niekedy stačí zaviesť do života pár jednoduchých pravidiel a zrazu všetko vidíme jasnejšie. Po preorganizovaní sa ťarcha života a problémy, ktoré riešime, akosi rozplynie. Zrazu vidíme veci inak. Pocítime chuť riešiť aj to, čo sme doteraz pred sebou len tlačili... Je vedecky dokázané, že ľudia v upratanom a zorganizovanom prostredí sú zdravší. Fyzicky aj psychicky. Klienti mi často hovoria, že po uprataní domácnosti cítia vnútorný pokoj a zrazu majú aj viac času, ktorý môžu tráviť s rodinou.“

Čistiace prístroje Nano generácie

Rovus Nano čistička vzduchu zničí baktérie, vírusy aj pach

Aj vzduch, ktorý sa zdá na prvý pohľad čerstvý, môže obsahovať  baktérie, vírusy, peľ, spóry, rôzne nečistoty a prach. Nano čistička určená do kancelárií a do domácností Nano Rovus zneškodní celú „rodinu“ spomenutým mikróbov. Je vybavená ionizátorom, UV žiaričom, HEPA 13 filtrami. Vďaka uhlíkovému predfiltru neutralizuje aj nepríjemné zápachy či odóry z kuchyne. Absorbuje tiež formaldehyd, prchavé chemické zlúčeniny a škodlivé plyny.

 Rovus Nano ručný vysávač odstráni mikróby aj z oblečenia

Je rýchly, efektívny, výkonný a vždy po ruke. Popri vysávaní zbavujete svoj priestor aj 99,95% baktérií, vírusov, roztočov. Doma, v kancelárii, v aute. Vysávač využíva cyklónovú technológiu a bezsáčkový dizajn. Výsledkom je čistá domácnosť bez alergénov a zdravšie prostredie.

Rovus Nano vysávač na mokré a suché vysávanie

Vysaje aj tekutiny a mokrú podlahu. Vďaka filtrácii cez HEPA H13 filter sa do miestnosti dostane len čistý vzduch. Oceníte cyklónovú technológiu, ktorá pracuje silou tornáda. Dokáže vsať naraz 3,5 l tekutín alebo 6 litrov nečistôt. Oceníte aj teleskopickú tyč na ťažšie dostupné miesta a bezsáčkový dizajn, vďaka ktorému ušetríte peniaze. Na terase či záhrade vám padne vhod aj funkcia dúchadla, ktorou ľahko odstránite listy či zvieracie chlpy domácich miláčikov.

Článok bol pripravený v spolupráci s Dormeo / Rovus. 

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…