Dobré noviny
Lekárky a odborníčky na krásu: toto pomôže pleti a vlasom, kým sa otvoria kaderníctva a kozmetické salóny
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Lekárky a odborníčky na krásu: toto pomôže pleti a vlasom, kým sa otvoria kaderníctva a kozmetické salóny

Zľava: dermatologička MUDr. Marika Piršelová, Hair & Make up stylistka Ľubica Krajňáková, internistka a dietologička MUDr. Eva Smíšková prezrádzajú svoje tipy na vlasový elixír.
Zľava: dermatologička MUDr. Marika Piršelová, Hair & Make up stylistka Ľubica Krajňáková, internistka a dietologička MUDr. Eva Smíšková prezrádzajú svoje tipy na vlasový elixír. — Foto: Archív M. Piršelovej, Ľ. Krajňákovej, E. Smíškovej - Symptomedica

Dermatologička, dietologička a Hair & Make up stylistka prezrádzajú tipy na vlasy a pleť, ktoré skutočne zaberú.

BRATISLAVA 23. februára - Snáď nikdy predtým sme nedokázali Doru lepšie pochopiť. Popoluškina nevlastná sestra, ktorú v Troch orieškoch pre Popolušku mamička „pretlačila" na princov bál, zažila pri pohľade do zrkadla riadny šok. Spravila všetko, aby následníka trónu ohúrila  nielen adekvátnymi šatami, ale tiež pleťou a účesom. Snáď nikdy sme netúžili po zafarbení vlasov a profesionálnej úprave účesu tak ako v čase predlžujúceho sa lockdownu... 

U odborníčok na krásu a na výživu sme preto zisťovali, aké elixíry dodať vlasom, nechtom, pokožke, kým sa opäť otvoria skrášľovacie salóny.

Koža je našim najväčším orgánom. Vráti nám všetko, čo jej zvonku a zvnútra dávame. Potrebuje minerálne prvky, vitamíny a kolagén,” hovorí dermatologička MUDr. Marika Piršelová, ktorá v detstve chodievala ku kožnej lekárke ako na klavír. Trápilo ju množstvo problémov od atopického ekzému cez ťažkú formu akné, alergie na plesne, pele, roztoče až po kontaktnú alergiu na nikel. „Dodnes mám traumu z toho, ako som do školskej jedálne musela chodiť s vlastným dreveným príborom,“ spomína.

Práca dermatologičky je jej spleným snov.
„Kožné lekárstvo mi splnilo sen, vďaka ktorému sa môžem spolupodieľať na snoch ostatných," hovorí MUDr. Marika Piršelová. Foto: Archív MUDr. Piršelovej

Po práci na Oddelení akútnej a intenzívnej medicíny v nemocnici v Trenčíne a pľúcnom oddelení v Žiline začala pracovať na kožnom oddelení v nemocnici v Považskej Bystrici. Dnes už jedenásty rok pôsobí na dermatologickej klinike Dermapoint v Žiline, kde sa spolu s primárkou MUDr. Máriou Petrášovou venujú aj postgraduálnemu vzdelávaniu začínajúcich kožných lekárov.

Stres kradne vlasom hustotu aj lesk 

MUDr. Piršelová upozorňuje, že na kvalitu vlasov a kože vplýva genetika, hormóny a množstvo externých faktorov. Jedným z nich je stres. „V stresových situáciách sa vlasy dostanú rýchlejšie do fázy, kedy sa z vlasových korienkov uvoľňujú oveľa skôr než zvyčajne. Stres negatívne ovplyvňuje aj ich hrúbku a lesk.“

Vlasy zvyknú podľa nej vypadávať často po chorobe či nadmernom stresovom období, obyčajne s oneskorením do troch mesiacov. „Ťažkým stresovým obrobím myslíme napr. úmrtie, rozvod, zmenu práce, ale aj takzvaný pozitívny eustres ako je  svadba, či narodenie dieťaťa. Doteraz mám v pamäti pacienta, ktorému sa psoriáza objavila potom, ako bol svedkom tragickej dopravnej nehody a úmrtia svojho brata.“

Aj Americká dermatologická akadémia vydala správu, že stres spôsobený pretrvávajúcou pandémiou, či samotné ochorenie covid-19 spojené so stavmi horúčky, môže spôsobiť difúzne vypadávanie vlasov známe ako telogen effluvium, ktoré sa objaví v niekoľkotýždňovom či mesačnom odstupe. 

Hoci stres prežíva podľa MUDr. Piršelovej každá žena, ktorá chodí do práce a stará sa o rodinu a domácnosť, čas pre seba si pri dobrom plánovaní dokáže nájsť aj tá najzaneprázdnenejšia žena na svete.
Hoci stres prežíva podľa MUDr. Piršelovej každá žena, ktorá chodí do práce a stará sa o rodinu a domácnosť, čas pre seba si pri dobrom plánovaní dokáže nájsť aj tá najzaneprázdnenejšia žena na svete. Foto: Archív MUDr. Piršelovej

Z vlastnej skúsenosti a zo skúseností svojich pacientiek môžem povedať, že aj najviac zaneprázdnená manažérka, ktorej na spánok ostáva päť hodín denne, môže mať nádhernú pokožku. Stačí, ak si v roku vyčlení pár dní na ošetrenia, ktoré jej pomôžu naštartovať novotvorbu kolagénu, zjednotiť kožu v tóne, zhydratovať ju.

Zdravá koža = krásna koža 

Medzi pacientkami nachádza stovky príkladov. „Sú medzi nimi úžasné ženy, matky viacerých detí, ktoré skutočne nevedia, kde im hlava stojí. Napriek tomu si nájdu čas a ja robím všetko preto, aby sa samé v sebe cítili luxusne. Jednou z nich je nádherná obetavá mama, ktorá má tri deti a jedno z dvojičiek trpí detskou mozgovou obrnou. Dokáže prísť a nájsť si čas pre seba. Niečo málo spravíme, aby sa vždy cítila lepšie a krajšie.“

„Krása pramení zvnútra človeka. Niekedy je potrebné prestať sa na pozerať kritickým okom a nájsť niečo, na čom treba postaviť svoju krásu. Hovorí sa, že vonkajšia krása je odrazom tej vnútornej. Ale to neznamená, že keď sme smutné, alebo nás niečo trápi, nemôžeme mať prekrásnu pokožku.“
„Krása pramení zvnútra človeka. Niekedy je potrebné prestať sa na pozerať kritickým okom a nájsť niečo, na čom môžeme svoju krásu postaviť. Hovorí sa, že vonkajšia krása je odrazom vnútornej. To však neznamená, že keď sme smutné, alebo nás niečo trápi, nemôžeme mať prekrásnu pokožku.“ Foto: Archív MUDr. Piršelovej

Inšpirovala ju aj psychologička. „Hoci je mojou pacientkou, dala úlohu ona mne. Raz za týždeň som si mala vytvoriť 30 minút iba pre seba. V mojom kolotoči popri práci, starostlivosti o manžela, dieťa a domácnosť to bolo naozaj náročné. Trvalo mi skoro rok nastaviť seba aj moje okolie, že potrebujem mať každý týždeň aspoň chvíľu pre seba.“

Pomôže akýkoľvek typ relaxu 

Podľa MUDr. Piršelovej je akákoľvek forma relaxu pre našu dušu aj telo prospešná. „Niekto najlepšie relaxuje pri knihe, s deťmi, iný na svahu, v prírode...To sa v konečnom dôsledku odzrkadlí aj na našej koži.

Typická lekárkina denná rutina býva náročná. „Nezastavím sa od rána do neskorého večera. Obedujem, až keď v čakárni nemám žiadneho pacienta. Zvyčajne pred štvrtou. Jedna z mála mojich pohodových chvíľ nastáva, keď môj malý štvorročný šibal zatvorí večer oči. Blíži sa mi štyridsiatka, pleť už nemám v takej forme ako v tridsiatke. Zvonku používam špecifické druhy kozmetiky, keďže som od detstva atopik. Mojou srdcovkou sú aj fyzikálne ošetrovacie metódy ako bipolárna rádiofrekvencia a ulthera. A mojej atopickej koži doprajem dvakrát ročne mezoterapiu." Kľúčová je podľa lekárky aj vnútorná výživa. „Zvnútra preto dodávam koži vitamín C, zinok a kolagén.“

Koža je náš najväčší orgán. Koža a rôzne prejavy na nej nám vedia ukázať skrytý zápal, infekcie, autoimunitné ochorenie, alergie, nádor, či skryté bolesti duše. ⠀
Za relax sa vám poďakujú vlasy, nechty aj vaša pokožka. Je jedno, či bude čítať knihy alebo trackovať po horách. Robte to, pri čom cítite skutočnú pohodu. Foto: Unsplash / A. Tran

Elixír zdravia pre vlasy, nechty, pokožku

Kolagén funguje podľa odborníkov ako „spájacie tkanivo“. Spája väčšinu štruktúr nášho tela vrátane kostí, svalov, vlasov, pokožky. Je základným palivom pre zdravé vlasy, nechty, pokožku. Jeho dostatok aj nedostatok sa odzrkadlí na našom výzore.

Tkanivo vlasu tvorí až na 95% bielkovina keratín. Vlasové folikuly, ktorých máme na hlave plus mínus stotisíc, čerpajú cez vlásočnice z krvného obehu výživu z aminokyselín. Zjednodušene povedané, ak máme v tele dostatok aminokyselín, naše vlasy dostávajú potrebnú výživu, za ktorú sa nám odmenia v podobe zdravého lesku, elasticity a pevnosti. Práve kolagén dodáva vlasom devätnásť potrebných aminokyselín vrátane najdôležitejších, glycínu, prolínu a hydroxyprolínu.

Do 25. roku si naše telo vytvára dostatok elixéru mladosti. Každý nasledujúci rok však jeho tvorba o jedno až jeden a pol percenta klesá. Okolo štyridsiatky ho už produkuje iba zriedkavo. Jeho nedostatok pocítime na úrovni celého „človeka“. Chýbajúci kolagén sa prejaví v podobe opotrebovania kĺbov, rýchlejšieho vzniku vrások a ochabovania pokožky, vzniku pigmentových škvŕn, vypadávania, rednutia či zhoršenia kvality vlasov.

Účinky kolagénovej kúry sa odzrkadlia nielen na vlasoch a pokožke. Ak sa pravidelne venujete aktívnemu pohybu, poďakujú sa vám svaly aj kĺby. Foto: Pexels / K. Grabowska, J. Krukov 

Kolagénové kúry odporúča MUDr. Marika Piršelová kvôli výžive vlasov, kože a nechtov, ale j kvôli zdravšiemu pohybu. „Kolagén ako taký výrazne napomáha rýchlejšej regenerácii tkanív, svalstva, udržiava zdravé kosti a kĺby. Nad 35 rokov ho odporúčam každému. Nielen teda kvôli koži a vlasom, ale aj kvôli kĺbom. Ak človek aktívne cvičí, behá  alebo turistikuje, jeho kĺby si takúto kúru zaslúžia,“ vysvetľuje lekárka.

Výskumy potvrdzujú, že kolagén z výživového doplnku dokáže ľudské telo prijať ľahšie ako kolagén z huspeniny či z rôznych kostných polievkových vývarov. Podľa klinického biochemika Pavla Blažíčka je molekula kolagénu z týchto jedál omnoho väčšia a ťažko vstrebateľná na bunkovej úrovni. „Čistý, kvalitný hydrolizovaný kolagén vstrebáva naše telo ľahšie a prirodzenejšie ako živočíšny kolagén z polievok.“

Hydrolyzovaný kolagén 

Hydrolyzovaný znamená „zmenšený“ do maličkých molekúl. Zatiaľ čo molekula prirodzeného kolagénu váži 300 000, molekula hydrolyzovaného kolagénu často len 3000 Daltonov. Vďaka tomu dokáže ľahšie preniknúť cez tenké črevo do samotného krvného obehu. Hydrolýza štiepi molekuly kolagénu pomocou enzýmov a nie tepelnou úpravou. Hydrolyzovaný kolagén je tak ľahšie vstrebateľný a nestráca na svojej biologickej hodnote.

Zima je ideálna na výživové kúry

Podľa Reginy Kostolnej, ktorá v spolupráci so švajčiarskymi vedcami priniesla na Slovensko patentovaný hydrolyzovaný morský kolagén Bionutrian, je práve zima zaťažkávacím obdobím pre vlasy. „Prekúrené miestnosti, suchý vzduch, mrazy, nosenie čiapok... to všetko sa podpisuje na vzhľade našich vlasov v zimných mesiacoch. Preto je práve v zimnom období kľúčové, aby sme im dopriali potrebnú výživu v podobe minerálov, stopových prvkov a dostatku aminokyselín, ktoré obsahuje práve hydrolyzovaný kolagén.“  

Podľa MUDr. Mariky Piršelovej je dôležité dopriať si čas. „Výsledky kolagénovej kúry sa nedostavia do 30 minút, ako keď užijete liek od bolesti. Potrebné je dlhodobejšie užívanie. Nechty sa spevnia, spomalí sa vypadávanie vlasov a koža skutočne vyzerá pevnejšie," dodáva lekárka. Výrobcovia odporúčajú intenzívnu kúru v dĺžke osem až dvanásť týždňov. 

Výživa v podobe kolagénovej kúry v zimnom období pomôže predchádzať nadmernému padaniu vlasov v jarných mesiacoch.
Výživa v podobe kolagénovej kúry v zimnom období pomôže predchádzať nadmernému padaniu vlasov v jarných mesiacoch. Foto: Pexels / A. Piquadio, Cottonbro

Účinky kolagénovej kúry podľa Reginy Kostolnej pocíti každý. „Už po niekoľkých týždňoch sú vlasy lesklejšie, pružnejšie, pevnejšie a tým objemnejšie. Oveľa rýchlejšie začínajú rásť. Zima a leto sú pre vlasy obdobím, po ktorom nasleduje výmena vlasov. Zaradením kolagénu v zimných mesiacoch vieme predchádzať sezónnemu padaniu na jar.

Kolagén tvorí 70% dermy, strednej vrstvy kože, v ktorej má svoje korene každý jeden vlas. „Užívanie  kolagénu pomáha zabrániť vlasovému rednutiu. Navyše, aminokysela lyzín, ktorú takisto obsahuje kolagén, dokáže podľa najnovších výskumov až päťnásobne znižovať 5-alfa reduktázu, ktorá je hlavným faktorom plešivosti u mužov,“ upozorňuje Regina Kostolná.

asfe
Hair & Make up stylistka Ľubica Krajňáková upozorňuje na dôležitosť pravidelného čistenia kozmetických štetcov. „Ideálne raz do týždňa. Stačí použiť obyčajnú jar. Štetec poriadne vyumývajte pod tečúcou vodou, vyfénujte alebo nechajte voľne vyschnúť." Foto: Archív Ľ. Krajňákovej

3 nesprávne návyky pri umývaní vlasov

Známa Hair & Make  up stylistka Ľubica Krajňáková Dobrým novinám prezradila, akým najčastejším chybám sa vyvarovať pri umývaní vlasov.

Pozor na silikóny v šampónoch. Na pocit pôsobia výborne. Vlasom po umytí dodajú na prvý pohľad lesk a hebkú štruktúru. Okolo štruktúry vlasu však vytvoria nepreniknuteľný film, cez ktorý nedokáže prijímať ďalšiu výživu. Vlasy dlhodobým pôsobením silikónov slabnú, rýchlejšie sa mastia a sú krehkejšie. Na obale ich nájdete ako látky s koncovkami -cone, – conol, -xane, -silane či - silicone.  Siahnite skutočne po prírodných šampónoch, ktoré neobsahujú silikón."

Šampón nanášajte do dlane. Šampón je správne nanášať na ruku, v dlaniach ho rozpeniť a až tak ho preniesť na končeky a na celú dĺžku vlasov. Aplikovanie priamo na pokožku ju zbytočne vysušuje. Často v nej ostatky šampónu po nedostatočnom umytí zostanú."

Zabudnite na uterákové turbany. Je to nebezpečný zvyk. Mokré vlasy sú citlivejšie, takto stočené v uteráku sa zvyknú ľahšie polámať.

ada
Kolagénová kúra zjemní aj pokožku na exponovaných miestach ako sú lakte a päty. Foto: Unsplash / G. Bertelli, I. Bahati 

Kolagén zjemní vrásky aj pokožku

Za kolagénovú kúru vám poďakuje aj dcéra, ktorú trápi pubertálne akné. Výsledky potvrdzujú, že niekoľkotýždňová kúra kolagénom dokáže akné v adolescentnom veku buď viditeľne zredukovať alebo často aj úplne odstrániť,“ hovorí Regina Kostolná. 

Kolagén možno nazvať skutočným elixírom nielen pre vlasy, ale aj našu pleť. „Sama som nadšená najmä z veľkej zmeny, ktorou prešla moja pokožka na exponovaných miestach, na lakťoch, hánkach, na pätách. Jeho doplnením dokážeme vodu v dermálnej vrstve doslova „uzavrieť“ a koži tak dodať chýbajúcu hydratáciu. Výsledkom je redukcia suchých a zjemnenie hlbokých vrások. Pokožka sa napne a stáva sa na dotyk jemnejšia."

5 znakov, ktoré by mal spĺňať kvalitný kolagén

Ak si zadáte do googlu slovo kolagén, vyjde vám približne 800 000 výsledkov. Ako sa orientovať a zo širokej ponuky dokázať rozoznať skutočne kvalitný? Podľa odborníkov vrátane biochemikov a lekárov by mal byť 1. hydrolyzovaný, 2. morský, 3. s pridaným vitamínom C, 4. rozpustný vo vode, 5. bez farieb  a príchutí.

Molekula rybieho kolagénu je zo všetkých živočíšnych kolagénov najmenšia a tým pre telo najlepšie dostupná. Pridaný vitamín C pomáha ľahšej vstrebateľnosti a rozpustný vo vode, ktorý si v prášku pripravíte pár sekúnd pred vypitím, je pre telo najprirodzenejšou formou prijatia. Hotové tekuté kolagény vo fľaši či v ampulkách, obsahujú často konzervačné látky, farbivá či sladidlá, ktoré môžu vstrebateľnosť kolagénu zhoršovať. 

Ak chceme podľa MUDr. Smiškovej pomôcť nášmu mikrobiómu a tým aj vlasom, nechtom, pokožke, mali by sme sa vyhnúť strave obsahujúcej veľa jednoduchých cukrov, výrobkom z bielej múky, vyprážaným jedlám, no hlavne  priemyselne  spracované potravinám plným E-čiek, emulgátorov, dochucovadiel, škrobov, nekvalitných tukov a aróm , či iných chemických  ingrediencii.
Ak chceme podľa MUDr. Smíškovej pomôcť nášmu mikrobiómu (a tým aj vlasom, nechtom, pokožke), mali by sme sa vyhnúť jednoduchým cukrom, výrobkom z bielej múky, vyprážaným jedlám a  priemyselne spracovaným potravinám plným E-čiek, emulgátorov, dochucovadiel, škrobov, nekvalitných tukov a aróm. Foto: Unsplash / E. Olsson

Tráviaci systém je kľúčový

Podľa internistky, obezitologičky a dietologičky MUDr. Evy Smíškovej je kľúčové dodávať koži a vlasom aj potrebnú mikrovýživu z potravy. „Ešte pred pár rokmi sa v otázke výživy a prevencie ochorení kože kládol hlavný dôraz na kozmetické prípravky. Dnes už vieme, že o kvalite kože rozhoduje v prvom rade náš tráviaci systém a jeho mikrobiálny svet. Ak nám nefunguje mikrobióm a trávenie, okamžite sa to odrazí na vlasoch, nechtoch, pokožke. Iste, dôležitý vplyv má aj genetika, hormonálne zmeny, stres. No strava je kľúčová," hovorí pre Dobré noviny MUDr. Smíšková. 

Len zdravé črevo dokáže podľa nej zabezpečiť výživu a vstrebávanie potrebných látok na miesto určenia. „Ak túžime mať dokonalú pleť, pevnú kožu a zdravé vlasy, mali by sme sa začať v prvom rade lepšie stravovať.“ 

V strave by sme podľa nej mali mať dostatok hodnotných bielkovín z kvalitného mäsa, rýb, mlieka, syrov, strukovín. Tiež celozrnné obilniny a tiež prospešné tuky s vyváženým pomerom Omega 3 a 6 nenasýtených mastných kyselín, dostatok zeleniny a ovocia.

Vitamíny krásy dietologičky MUDr. Evy Smíškovej

Za tieto potraviny, vitamíny a minerály sa vám poďakujú vlasy, nechty aj pleť.

Vitamín A – zabezpečuje tvorbu vlasového maziva, pomáha udržiavať hydratáciu vlasov a vlasovej pokožky. Obsahujú ho: červená, oranžová, žltá zelenina a ovocie.

Vitamín B7 (biotín) – Obsahujú ho: kvasnice, droždie, orechy, ovos, ryža, strukoviny, zemiaky, brokolica, špenát, kapusta, karfiol, banány a maliny.

Vitamín C – napomáha syntéze kolagénu, jeho nedostatok môže oslabiť vlasovú štruktúru. Obsahujú ho: jablká, citrusy, kyslá kapusta, cvikla, kiwi, paradajky, kapusta, karfiol.

Vitamín D – stimuluje vlasové folikuly, zabraňuje vypadávaniu vlasov. Obsahujú ho: ryby, mäso, pečeň, syry, vajíčka.

Vitamín E – zlepšuje krvný obeh pokožky hlavy. Obsahujú ho: obilninové klíčky, panenské a za studena lisované oleje, zelená listová zelenina, banány.

Železo – obsahujú ho: mäso, vnútornosti, strukoviny, zelená listová zelenina, mak, semienka.

Zinok – obsahujú ho: mäso, vajíčka, mak, klíčky, naturálna ryža, slnečnicové semienka.

Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny – obsahujú ich: morské ryby a kvalitné rastlinné oleje (olivový, pupalkový, repkový), orechy (vlasšké, mande, kešu a para orechy).

Aj varená zelenina si minerály udrží 

Hoci maximum vitamínov získame zo zeleniny v stave jej čerstvosti, nebojte sa ju ani tepelne upraviť. „Varením a dusením síce o časť vitamínov v zelenine prídeme, minerálov a stopových prvkov sa však tepelná úprava nedotkne. Ich hladiny zostávajú rovnaké,“ upokojuje dietologička. 

Vitamínovou bombou pre imunitu, vlasy aj pokožku sú podľa odborníčky na výživu fermentované potraviny druhy potravín. „Napríklad kefír, kvalitný jogurt, kimči či kyslá kapusta, ale aj iné  nesterilizované  kvasené zeleniny. Z vitamínov sú pre kožu potrebné hlavne vitamíny A,C, D, E, z minerálov zinok, selén, meď a kolagén.“

Menej stresu, trochu viac času pre seba, zdravá strava, vitamín C, zinok a kolagén. To sú elixíry MUDr. Piršelovej pre krásne vlasy a pokožku. Foto: archív MUDr. Piršelovej

Švajčiarsky morský kolagén Bionutrian

Rybí kolagén Bionutrian je 100 % bioaktívny čistý morský kolagén v prášku rozpustný vo vode a obohatený o vitamín C. 

Spracováva sa vo Švajčiarsku za dodržania najprísnejších výživových štandardov.

Rybí kolagén je z hľadiska štruktúry molekuly najpodobnejší molekule ľudského kolagénu. Na rozdiel od hovädzieho, bravčového či kuracieho je pre človeka biologicky dostupnejší. Naše telo ho prijme a využije lepšie a rýchlejšie.

Kolagén Bionutrian sa vyrába za studena jedinečnou metódou, hydrolýzou. Enzymatickým štiepením sa bielkovina rozloží na menšie časti, teda ju telo ľahšie prijme.

Článok bol vytvorený v spolupráci s Bionutrian. 

Už ste čítali?