Dobré noviny
Slováci symbolicky posadili za vianočný stôl vyše 1200 detí v núdzi
TASR
TASR

Slováci symbolicky posadili za vianočný stôl vyše 1200 detí v núdzi

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Facebook/Mary's Meals

Viac ako 1200 školopovinným deťom žijúcim v núdznych krajinách prestreli symbolicky Slováci tanier na virtuálnom Vianočnom stole v rámci rovnomenného medzinárodného projektu.

Bratislava 17. januára (TASR) – Viac ako 1200 školopovinným deťom žijúcim v núdznych krajinách prestreli symbolicky Slováci tanier na virtuálnom Vianočnom stole v rámci rovnomenného medzinárodného projektu. Suma, ktorá sa tak charitatívnemu hnutiu Mary’s Meals (v preklade Máriine jedlá) podarila na Slovensku vyzbierať, zabezpečí školákom spolu viac ako 260 000 porcií jedla.

„Prestretými taniermi pre 1284 detí sa tak na Slovensku tento rok v rámci medzinárodnej akcie spomedzi desiatich štátov vyspelého sveta vyzbieral tretí najvyšší počet príspevkov po Veľkej Británii a Spojených štátoch,“ predstavilo výsledky druhého ročníka Vianočného stola organizovaného v rámci Slovenska občianske združenie Mary’s Meals Slovensko. Cieľom aktivity i samotného charitatívneho hnutia je zabezpečiť, aby v rozvojových krajinách nebol hlad prekážkou k vzdelaniu.

Pomoc aj lokálnym farmárom

„Prestrieť“ tanier pre núdzne dieťa na virtuálny vianočný stôl zobrazený na internetovej stránke združenia mohla verejnosť za poplatok 18,30 eura. „Sú to aktuálne priemerné náklady potrebné na zabezpečenie jedného jedla denne v mieste vzdelávania počas celého školského roka prostredníctvom Mary’s Meals,“ ozrejmilo združenie.

Jeho partneri v mieste pomoci zabezpečujú do komunít len suroviny na prípravu jedla, jeho príprava a podávanie žiakom v školách je už v rukách miestnych dobrovoľníkov. Hnutie podotýka, že samotné suroviny sa snaží nakupovať od lokálnych farmárov, čím zároveň podporuje aj lokálnu ekonomiku.

Podpora zo Slovenska funguje od roku 2019

Ako Mary’s Meals informuje na svojom portáli, na podvýživu a choroby spojené s hladom zomiera vo svete denne viac ako 8000 detí, 775 miliónov ľudí je negramotných a 66 miliónov detí v rozvojovom svete chodí do školy hladných. Prispieť k zlepšeniu tejto štatistiky sa medzinárodné charitatívne hnutie snaží 18 rokov.

Zabezpečiť každodenné jedlo v školách sa mu aktuálne darí pre takmer 1,7 milióna detí v najchudobnejších komunitách v 19 krajinách sveta. Podpora hnutia zo Slovenska funguje od roku 2019 a, ako organizácia deklaruje, výlučne vďaka dobrovoľníkom, ktorí majú všetky akcie organizovať bez nároku na odmenu. Na podporu stravovacieho programu tak putoval i celý výťažok z Vianočného stola.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…