Dobré noviny
Hereckej ikone Romy Schneider pomáhal film prekonať bolesť
SITA
SITA

Hereckej ikone Romy Schneider pomáhal film prekonať bolesť

Prvý manžel rakúsko-nemeckej herečky spáchal samovraždu, o dva roky neskôr prišiel o život aj jej syn. Ťažký život Romy Schneider však sprevádzali aj šťastné chvíle vo filme.

BRATISLAVA 29. mája - V utorok uplynie 30 rokov od úmrtia európskej hviezdy strieborného plátna Romy Schneider.

Hoci si ju ľudia pamätajú predovšetkým z filmov o cisárovnej Sissi, počas úspešnej kariéry účinkovala vo viac ako šesťdesiatich filmoch.

Jej život bol spojený so žiarou reflektorov, bohatstvom, slávou, ale aj nenaplnenou láskou, životnými tragédiami či závislosťou od alkoholu a liekov, ktoré napokon viedli k jej predčasnému odchodu z tohto sveta.

Rakúsko-nemecká herečka Rosemarie Magdalena Albach-Retty, známa ako Romy Schneider, sa narodila 23. septembra 1938 vo Viedni v rodine rakúskeho herca Wolfa Albach-Rettyho a nemeckej herečky Magdy Schneider. Vďaka rodičom bol film a herectvo súčasťou jej života odmalička. Hviezda mala mladšieho brata Wolfganga.

Debutovala už ako 15-ročná

V roku 1945 sa jej rodičia rozviedli a obe deti vychovávala matka, ktorá si pod patronát vzala aj jej hereckú kariéru. Dohliadal na ňu aj nevlastný otec Hans Herbert Blatzheim, ktorý mal o "vyženenú" dcéru údajne až nezdravý záujem. Okrem toho, keď sa z nej stala žiadaná herečka, držal vo svojich rukách jej veľké honoráre, ktoré míňal na zakladanie siete reštaurácií. Romy len mesačne posielal vreckové.

Vo filme debutovala už ako 15-ročná po boku svojej matky v snímke Keď biele orgovány začnú kvitnúť (1953). Ako členka kráľovskej rodiny sa po prvý raz predstavila v hlavnej úlohe filmu Mladosť kráľovnej Viktórie (1954). O rok neskôr už prišla na rad jej osudová rola rakúskej cisárovnej v snímke Sissi.

Po obrovskom úspechu nasledovali dve pokračovania - Sissi - Mladá cisárovná (1956) a Sissi - Osudové roky cisárovnej (1957). Romy bola naďalej pod drobnohľadom svojej matky, ktorá jej cielene budovala kariéru. V trojici filmov stvárnila matku Alžbety - vojvodkyňu Ľudovítu. Jej manžela Františka Jozefa I. si zahral Karlheinz Böhm, ktorý sa stal jej blízkym priateľom.

Prelomovým rokom v kariére i v osobnom živote Romy bol rok 1958, keď získala rolu vo filme Christine (1958), pri nakrúcaní ktorého sa zoznámila s Alainom Delonom. Do vtedy 23-ročného francúzsko-švajčiarskeho herca sa okamžite zamilovala a neváhala pre neho opustiť rodný kraj. Presťahovala sa do Paríža a v roku 1959 sa dvojica zasnúbila.

Alain Delon jej pomohol až do Hollywoodu

Napriek nevôli matky zostala žiť a pracovať vo Francúzsku, kde účinkovala v snímkach ako V žiari slnka (1960), Proces (1962), Boj na ostrove (1962) či Boccaccio \'70 (1962). Prostredníctvom Delonových kontaktov sa dostala až do Hollywoodu.

Tam ju angažovali do filmu Dobrý sused Sam (1964), kde sa objavila po boku Jacka Lemmona či do snímky Čo nového, mačička (1965). Za herecký výkon vo filme Kardinál (1963) ju nominovali na Zlatý Glóbus.

Rovnakým tempom, akým stúpala jej hviezda na vrchol filmového neba, sa začal mladej Romy rúcať osobný život. V roku 1963 ju jej životná láska opustila. Z rozchodu sa jej už nikdy nepodarilo spamätať a žiadny ďalší muž sa mu už v jej očiach nevyrovnal. Napriek tomu, že sa ich životné cesty rozdelili, Delon si ju vyžiadal do hlavných úloh v dvoch filmoch - Bazén (1969) a Zavraždenie Trockého (1972).

Herečka dúfala, že ju zo zúfalstva vylieči svadba s nemeckým hercom a režisérom Harrym Meyenom. Dvojici sa 3. decembra 1966 narodil syn David Christopher. Ich vzťah však dlho nevydržal, k čomu prispel aj fakt, že Romy čoraz častejšie siahala po alkohole a liekoch. Východisko z problémov hľadala predovšetkým v práci, neustále potrebovala študovať a hrať nejakú úlohu.

Kariéra Romy Schneider sa v 70. rokoch niesla predovšetkým v znamení Francúzska. V roku 1976 získala Cézara za výkon v snímke Dôležité je milovať a rovnaký úspech dosiahla o tri roky neskôr s hlavnou rolou vo filme Celkom obyčajný príbeh. Dovedna ju na takzvaného francúzskeho Oscara nominovali päťkrát. Osobné šťastie sa rozhodla tentoraz hľadať v náručí mladšieho muža.

Život herečky poznačili tragédie

V roku 1975, krátko po rozvode s prvým manželom, sa vydala za svojho o deväť rokov mladšieho osobného asistenta Daniela Biasiniho. V júli 1977 sa im narodila dcérka Sarah Biasini, ktorá sa na svoju matku veľmi podobá a tiež sa rozhodla pokračovať v rodinnej hereckej tradícii. Radosť a láska z ich rodinného života čoskoro vyprchali, no Romy sa okrem toho musela vyrovnať s ďalšími tragédiami.

V roku 1979 sa herečka dozvedela zdrvujúcu správu. Jej prvý manžel spáchal v Hamburgu samovraždu. Hoci sa dvojica nerozišla v dobrom a ich rozvodové konanie sa naťahovalo tri roky, Romy si to veľmi vyčítala. Ešte viac sa utápala v alkohole, liekoch aj drogách. Okrem týchto neduhov bola aj silná fajčiarka, denne vyfajčila viac ako 60 cigariet. Najväčšia tragédia však ešte len mala prísť.

V júli 1981 prišiel o život jej 14-ročný syn. Príčinou boli vážne zranenia, ktoré utrpel pri preliezaní plota. Túto ranu už Romy nedokázala zvládnuť. O niekoľko mesiacov neskôr, 29. mája 1982, ju našli mŕtvu v jej parížskom byte. Médiá spočiatku informovali, že spáchala samovraždu alebo bola jej smrť dôsledkom požitia kombinácie alkoholu a liekov. Lekári však verejnosti potvrdili, že išlo o infarkt. Jej priatelia sa ale nazdávali, že Romy vo veku 43 rokov zomrela na zlomené srdce. Pohreb podľa jej želania zariadil Alain Delon.

V roku 2005 si ju čitatelia a čitateľky nemeckého denníka Das Bild zvolili za najkrajšiu Nemku v histórii. Francúzska pošta 3. októbra 1998 vydala známku s jej podobizňou. Režisér Pedro Almodóvar jej venoval film Všetko o mojej matke (1999). V roku 2008 jej udelili čestného Cézara, ktorého za ňu prevzala jej životná láska - Alain Delon. V roku 2009 o jej živote nakrútili film Romy, v ktorom ju stvárnila herečka Jessica Schwarz.

Spracované podľa: en.wikipedia.com, www.imbd.com, www.csfd.cz, archív agentúry SITA

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…