Dobré noviny
Slovenská hra, ktorá má už tisíce stiahnutí, učí deti správať sa ekologicky. Zabavte sa doma aj vy
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Slovenská hra, ktorá má už tisíce stiahnutí, učí deti správať sa ekologicky. Zabavte sa doma aj vy

Deti sa pomocou postavičiek naučia, ako triediť odpad.
Deti sa pomocou postavičiek naučia, ako triediť odpad. — Foto: Pexels, Garbagge Gobblers

S témami ako triedenie, recyklácia a dôsledky klimatickej krízy treba ísť na deti inak, aby ste ich zaujali a niečo naučili.

BRATISLAVA 26. novembra - V súvislosti s klimatickou krízou často počúvame, že práve snaha mladej generácie, dnešných 20-tnikov a 30-tnikov, môže zvrátiť ten najhorší scenár. Uvedomujú si súčasné problémy, chcú ich zmeniť a prajú si lepšiu budúcnosť.

Avšak, netreba zabúdať aj na tých ešte mladších, pretože čím skôr z nich vyrastú uvedomelí ľudia, tým lepšie aj pre planétu. Začať treba na základných školách a pokojne už aj v škôlkach. S témou triedenia a recyklácie však treba ísť na malé deti inak.Myslím, že hlavne v tejto pretechnizovanej a digitálnej dobe je dôležité začať čo najskôr, aby deti už od mala chápali, že ony samy sú súčasťou prírody a životného prostredia. Aby nevyrástli v ilúzii, že jedlo a veci, ktoré používame, vznikajú v nejakom vzdialenom laboratóriu, po použití a vyhodení zase niekam zmiznú a že príroda je kulisa na okrasu,“ hovorí pre Dobré noviny zakladateľka neziskového vzdelávacieho projektu Garbage Gobblers, Táňa Zacharovská, ktorá prišla s rovnomennou tabletovou hrou.

Autorka v nej spojila svoje zručnosti art direktorky, grafičky a hernej dizajnérky a vytvorila tabletovú hru, ktorá má k dnešnému dňu už viac ako 14-tisíc stiahnutí, a projekt ako taký získal tento týždeň ocenenie Zlatý mravec v kategórii envirovýchova, ktoré sa v rámci najväčšieho odpadárskeho podujatia Deň odpadového hospodárstva považuje za akéhosi „odpadárskeho Oskara“.

Ako na deti?

Téma ekológie a zodpovedného prístupu k životnému prostrediu je deťom často podávaná ako súbor poučiek, zložitých termínov, zákazov a príkazov. O to viac to platí pre oblasť triedenia odpadov a ich recyklácie. Snažila som sa preto nájsť spôsob, ako túto tému priniesť už najmenším deťom zábavnou interaktívnou formou a podať im ju tak, aby si k ochrane životného prostredia vytvorili emocionálny vzťah a získali pocit, že osud planéty je aj v ich rukách a že na ich snahe záleží. V hre deti zachraňujú planétku pred náletmi smetiarskych rakiet tým, že kŕmia obludky - odpadkožrútov,“ vysvetľuje Zacharovská. Gobbleri, čiže pojedači, sa živia rôznymi druhmi odpadov - sú to vlastne personifikované kontajnery na triedený zber.

Deti podľa nej asi najlepšie rozumejú témam, ktoré sa týkajú ich bezprostredného okolia, a rovnako vnímajú a chápu problémy, ktoré samy vidia a cítia. „Ťažšie je to s témami, ako sú plasty, ktoré často vnímajú len ako estetický problém. Keď zahodia na zem fľašu, je to škaredé, ale o mesiac tá fľaša v tráve vyzerá rovnako a okolo nie sú stopy žiadnej tragédie. Povieme im, že plasty sú zlé, škodia prírode a majú ich hádzať do žltých kontajnerov, ale už im nevysvetľujeme prečo, ako vlastne škodia, ako sa vyrábajú a hlavne, ako sa ich to týka,“ dodáva autorka hry s tým, že chce, aby hra bola predovšetkým o zábave, nie interaktívnou encyklopédiou.

Postavičky z hry, tzv. gobbleri.
Postavičky z hry, tzv. gobbleri. Foto: Garbage Gobblers

Testovala ju však aj v školách a keď učitelia prejavili záujem o metodické materiály, z toho popudu vznikol rovnomenný portál garbagegobblers.sk, ktorý je pre deti práve tou ilustrovanou encyklopédiou s praktickými tipmi a pre dospelákov metodickou príručkou na neformálne vzdelávanie, školské a domáce aktivity a projekty.

Na webstránke sa Táňa Zacharovská spolu s odborným garantom projektu, organizáciou zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK, snaží deťom zrozumiteľne ilustrovať najmä potrebné súvislosti a dospelákom poskytnúť námety na činnosti, pri ktorých si deti názorne uvedomia nielen ekologickú stopu ich domácnosti, ale mali by ich motivovať aj k hľadaniu riešení, ktoré sú v ich vlastných silách. Vytvorená je tak, aby poučila deti, ale aj dospelých.

Ako ísť deťom príkladom?

Rodičom aj učiteľom sú na webe garbagegobblers.sk venované špeciálne stránky, kde nájdu tipy, ako pracovať s jednotlivými podstránkami, ako využiť tabletovú hru na vzdelávanie, či už doma alebo v škole.

Učitelia oceňujú to, že na stránke nájdu aktivity a príklady vyučovacích hodín aj s otázkami na reflexiu, bez ohľadu na to, či chcú využiť aj tabletovú hru, nechať deti samostatne pracovať s informáciami na stránke alebo pracovať na medzipredmetovom tvorivom projekte úplne offline.

Ako sa recykluje odpad.
Foto: Garbage Gobblers

A ako motivovať deti doma? „Už menšie deti môžeme hravou formou zapájať do triedenia odpadu a tvorivých up-cyklovacích aktivít, ale oveľa lepšie je preberať s nimi tému udržateľnosti a zodpovednosti napríklad pri varení alebo pri nákupoch a hľadať spoločne riešenia pre vašu domácnosť. Ak máme záhradku, pre deti veľmi vďačná a príťažlivá téma - plná rastliniek, chrobákov, vtáčikov a dážďoviek - je kompostovanie. Môžeme ju využiť nielen na pochopenie samotného kompostovania a plytvania jedlom, ale aj celkovo na vysvetlenie životného cyklu a premeny materiálov,“ hovorí Zacharovská.

Farby kontajnerov sa líšia aj v jednotlivých krajoch

Mnohým pri pohľade na odpadkožrútov v Garbage Gobblers napadne, prečo nie sú v tradičných farbách kontajnerov. Problém je, že aj keď nejaké pravidlá máme, farby kontajnerov sa líšia nielen v rôznych krajinách, ale napríklad aj v rámci jedného kraja na Slovensku. Závisí to vždy od toho, ako a kde sa odpad neskôr spracuje. V obci, kde bývam ja, triedime všetky kovy do červených nádob, kým v Bratislave sa kovové obaly zbierajú spoločne s plastmi a nápojovými kartónmi (tzv. tetrapaky) do žltých kontajnerov, prípadne v rodinných domoch vybraných mestských častí už aj do vriec. Nech by som sa akokoľvek snažila, časť detí by som v hre aj na webstránke učila triediť nesprávne,“ vysvetľuje.

A preto sa rozhodla postavičky nakresliť tak, aby čo najviac vystihovali jednotlivé druhy odpadu a aby deti vedeli odlíšiť Komposťáka od Papieráka podľa rúk, čiapok a podobne. Pomôže im to lepšie pochopiť vlastnosti materiálov a v rámci ďalšej práce s hrou doma alebo v škole môžu deti vymýšľať a kresliť gobblerov, ktorí požierajú napríklad elektroodpad alebo nápojové kartóny.

Ako sa recyklujú plasty.
Foto: Garbage Gobblers

Ako deti reagujú

Práve vzdelávaniu malých detí sa venujú aj lektori organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK. Ich zážitkovému programu Zberný dvor predchádzala ekoknižka od spisovateľa a hudobníka Branislava Jobusa, nesúca ten istý názov. Práve pre jeho skupinu Vrbovskí víťazi je špecifická hra na nástroje z recyklovaných prístrojov a rôznych materiálov. Spojili sme si to dohromady a výsledkom bol krásny zážitkový program Zberný dvor, ktorý sme si v predpremiére vyskúšali už minulé leto a jeseň, kvôli pandémii sme ho dočasne zastavili,“ vysvetľuje Marek Brinzík z NATUR-PACKu.

Už 4-ročné deti vedia, že odpad do prírody nepatrí

Ich skúsenosti ukazujú, že už 4-ročné deti sú veľmi vnímavé na témy, ako je správne triedenie odpadov a nevyhadzovanie odpadov v prírode. „To, že odpady nepatria do prírody, je pre ne jasná vec, aj keď slovenská realita je úplne iná (a Slovensko je krajinou čiernych skládok). Veľmi ľahko tiež vedia pochopiť, prečo je pri triedení odpadov dôležité ich stláčať. Ťažšie sa už vysvetľujú nuansy triedenia odpadov, rôzne pikošky a pravidlá, kde sa narába aj s číslami. A asi najťažšie je ukázať, ako môžeme vzniku odpadov predchádzať, čo by mala byť zásadná priorita. Najlepší odpad je totiž vždy ten, ktorý nevytvoríme,“ potvrdzuje. A dodáva, že dôležitým efektom zážitkovej ekovýchovy je to, že deti následne môžu vplývať na svojich rodičov, generáciu, ktorá sa ešte tiež má čo učiť.Deti si zážitky a pravidlá prinášajú domov. Ide o jeden z najkrajších momentov našej snahy, ak nám rodičia dajú spätnú väzbu, že deti ich inšpirovali k takej či onakej zmene vzťahu k odpadom.“

A rovnako aj Brinzík vidí veľký potenciál tejto hry a vzdelávacej webstránky v školách. „Dnes je éra online vzdelávania, preto sa hodí každá dobrá pomôcka v tejto oblasti. Okrem portálu Garbage Gobblers, ktorý na Slovensku podľa nás nemá obdobu, sú tu aj ďalšie možnosti. Náš tím spravuje napríklad portál www.triedenieodpadu.sk, na ktorom si každý vie nájsť základné informácie o jednotlivých druhoch odpadov, ktoré sa bežne triedia, rovnako náš YouTube kanál s viac ako 160 videami je ďalším zdrojom informácií, čo okrem dospelých ocenia aj deti staršie ako 12 – 14 rokov. Veľmi užitočnou pomôckou pre učiteľov môže byť aj elektronická príručka o triedení odpadov, ktorú vytvorila organizácia Inštitút ciruklárnej ekonomiky a ktorú sme spoločne s nimi pripravili pre všetky kombinácie zberu, ktoré sa na Slovensku vyskytujú. Triedenie odpadu totiž na Slovensku nie je jednotné,“ dodáva Brinzík.

Takže, zoberte dnes svoje deti na nákup a vysvetlite im, čo sa deje s jednotlivými odpadmi a že sa to dá aj inak. Držíme palce.

Článok vznikol v spolupráci s organizáciou NATUR-PACK.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…