Dobré noviny
Prešov má vlastnú sochu pápeža Jána Pavla II.
SITA
SITA

Prešov má vlastnú sochu pápeža Jána Pavla II.

Bronzová podobizeň pápeža so sklonenou hlavou a zopätými rukami stojí medzi dvoma prešovskými kostolmi.

PREŠOV 10. júla – Sochu blahoslaveného Jána Pavla II. v utorok napoludnie inštalovali v exteriéri medzi rímskokatolíckou Konkatedrálou sv. Mikuláša a evanjelickým Kostolom Sv. Trojice v Prešove.

Bronzová podobizeň pápeža so sklonenou hlavou a zopätými rukami na hrudi stojí na nízkom podstavci.

Socha symbolizuje vôľu o porozumenie medzi cirkvami, ktorú vyjadril pápež počas svojej návštevy Prešova 2. júla 1995.

Vtedy mimo oficiálneho programu sa prišiel pomodliť na miesto tzv. Caraffových jatiek, kde v roku 1687 popravili 24 evanjelických mešťanostov.

Správa o tomto ekumenickom čine prebehla médiami celého sveta. Sochu požehná v nedeľu 15. júla po bohoslužbe v konkatedrále o 15:00 košický biskup Stanislav Stolárik, ktorý bol otcom myšlienky postaviť v Prešove Karolovi Wojtylovi pamätník.

Autor umeleckého diela Peter Beňo uviedol, že idea diela nadväzuje na ekumenizmus, ktorý sa začal rozmáhať v období návštevy pápeža Jána Pavla II. v Prešove. Jeho gesto - zastavenie sa pri pamätníku Caraffových krvavých jatiek a snahu zjednocovať ľudí na celom svete - sa snažil preniesť do univerzálnejšej podoby, ktorá vyjadruje jednotu ľudí v modlitbe.

„Chcel som urobiť sochu pre mesto Prešov, niečo, čo je svojím spôsobom výnimočné. Jeho sôch je po celom svete veľmi veľa, ale snažil som sa ju situovať do tohto prostredia,“ povedal Beňo. Socha meria 2,3 metra a váži 500 kilogramov. Zámerom cirkvi bolo urobiť sochu, ktorá nebude príliš dominantná, ktorej by sa mohli ľudia dotknúť a v tichu pri nej postáť.

 

Riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Prešove Mária Poláková uviedla, že ich úrad vníma inštaláciu sochy Jána Pavla II. v historickom jadre mesta pozitívne. Keďže ide o pamiatkovú rezerváciu, ako dotknutý orgán boli od začiatku pri hľadaní najideálnejšieho miesta.

„Sme presvedčení, že táto forma a miesto ním naozaj je, pretože celý vývoj osadenia plastiky bol zdĺhavý, možno aj troška búrlivý. Sme presvedčení, že pápež by nemal záujem stáť na nejakom imaginárnom piedestáli, preto tento nízky podstavec je ideálnym riešením. Prichádzajúci ľudia pešou zónou budú môcť k tejto postave prísť, ako by sa s ňou stretávali,“ povedala Poláková. Pamiatkarom sa páči aj umiestnenie diela medzi dvoma kostolmi, čo považujú za pozitívnu symboliku.

Dekan farnosti Jozef Dronzek informoval, že náklady na umelecké dielo vyšli na 65-tisíc €. Sumou 54-tisíc € prispel Prešovský samosprávny kraj. Priestor na pamätník poskytlo mesto a prispelo tiež hotovosťou 5000 €. Ostatné náklady znáša farnosť.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…