Dobré noviny
Zlá správa pre externistov, minister chce predĺžiť štúdium
SITA
SITA

Zlá správa pre externistov, minister chce predĺžiť štúdium

Po vzore zo zahraničia má byť štúdium v duchu "full time study" a "part time study".

BRATISLAVA 9. júla - Vysokoškoláci, ktorí sa od budúceho roka chystajú študovať v externej forme, si možno predĺžia štúdium.

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) navrhuje od januára 2013 predĺžiť externistom bakalársky aj magisterský stupeň o rok, celkovo by tak študovali o dva roky dlhšie.

Opatrenie je súčasťou novely vysokoškolského zákona, ktorú minister predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Dlhšie štúdium pre externistov presadzoval už Čaplovičov predchodca Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Na dôvodoch opatrenia sa obaja zhodujú.

"V prípade externej formy štúdia sa môžu študenti venovať štúdiu v menšom časovom rozsahu počas roka, preto aj porovnateľný počet kreditov získajú za dlhší čas ako pri dennom štúdiu," argumentuje v návrhu novely Čaplovič.

Vzhľadom na to, že externé štúdium je spoplatnené, bude však určená maximálna suma, ktorú si budú môcť školy vypýtať za celé štúdium. Čaplovič chce zmeniť aj charakter externého štúdia, ktoré bolo doteraz vnímané skôr ako samoštúdium podporené konzultáciami.

Čaplovič sa inšpiroval v zahraničí

Po vzore zo zahraničia má byť štúdium v duchu "full time study" a "part time study", teda akoby štúdium na plný alebo čiastočný úväzok.

Poslucháč denného štúdia by sa mal venovať škole 1 500 až 1 800 hodín ročne, čo zodpovedá osemdesiatim až sto percentám obvyklého plného pracovného úväzku.

V prípade externej formy štúdia má byť časová záťaž potrebná na zvládnutie celého štúdia rovnaká ako pri dennom štúdiu, ale je rozložená na dlhšie obdobie.

Rektori si vzali čas na rozmýšľanie

Harmonogram by však mal byť taký, aby umožnil externistovi aj prácu v štandardnom zamestnaní.

"To však neznamená, že vysoká škola alebo fakulta musí umožniť študentovi napríklad prácu na zmeny a tomu prispôsobovať časy uskutočňovania jednotlivých predmetov v rôznych týždňoch, ale študent by mal mať dostatok času popri štúdiu pracovať na ustanovený týždenný pracovný čas," konštatuje Čaplovič v návrhu.

Slovenská rektorská konferencia (SRK) sa k návrhu novely vysokoškolského zákona plánuje vyjadriť do konca júla. "Zamestnaní, čo väčšinou poslucháči externého štúdia sú, väčšinou nie sú schopní venovať štúdiu toľko času ako denní," povedal agentúre SITA prezident SRK Libor Vozár.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…