Dobré noviny
Košičanka s transplantovanou obličkou porodila chlapčeka
SITA
SITA

Košičanka s transplantovanou obličkou porodila chlapčeka

Šťastná mamička priviedla na svet synčeka po desiatich rokoch snaženia sa. Pôrod ženy po transplantácii obličky je pritom pomerne zriedkavý.

KOŠICE 28. mája – V týchto dňoch priviedla na svet v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice zdravého chlapčeka 35-ročná Košičanka Adriana s transplantovanou obličkou.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová, pôrod ženy po transplantácii je pomerne zriedkavý.

Prirodzený pôrod by bol v takomto prípade rizikový, žena porodila na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike cisárskym rezom.

Operačný tím viedol skúsený pôrodník Róbert Dankovčík a pôrod prebehol bez problémov. Tomáško po narodení vážil 2830 gramov a meral 48 centimetrov a keďže bol zdravotný stav dieťatka aj mamičky veľmi dobrý, mohli byť z nemocnice prepustení po štyroch dňoch.

Pôrod po transplantácii je raritou

„Tehotenstvo sme ukončili asi dva týždne pred riadnym termínom a až na opatrnejšiu manipuláciu s dieťaťom pre umiestnenie transplantovanej obličky to bol bežný priebeh cisárskeho rezu. Prirodzeným spôsobom žena nemohla rodiť, lebo zvýšený vnútrobrušný tlak by bol istým rizikom pre transplantovaný orgán,“ konštatoval primár II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Štefan Vécsey.

Pôrod ženy po transplantácii je pomerne raritný. Podľa slov zástupcu prednostu I. chirurgickej kliniky UNLP Košice pre transplantológiu Ľuboslava Beňu nie je úspešné ukončenie gravidity po transplantácii bežnou záležitosťou.

Primárka neonatologického oddelenia UNLP Košice na Rastislavovej ulici Božena Pšeničková sa s bábätkom takejto mamičky ešte nestretla.

„Keďže žena musí pre transplantovaný orgán neprestajne užívať lieky, budeme bábätko sledovať ako rizikové, aj keď prišlo na svet veľmi pekne vyvinuté a zdravé. Imunosupresíva totiž môžu zapríčiniť poruchy rastu a potláčať imunitný systém dieťaťa a preto ho mamička nebude môcť dojčiť. Novorodenec je teraz na umelej výžive, no inak sa má veľmi dobre a nemá žiadne zdravotné problémy,“ zdôraznila Pšeničková.

Na dieťatko čakala 10 rokov

Podľa slov šťastnej mamičky, ktorá sa o bábätko usilovala viac než desať rokov, je treba myslieť vždy optimisticky a ostatné už príde.

„Transplantáciu som podstúpila pred necelými dvoma rokmi a bezmála do roka som otehotnela. Prvé výročie s transplantovanou obličkou som už čakala bábätko, takže to bola dvojnásobná radosť. Aj keď lekári mali obavy o zdravie dieťatka, ja som od začiatku verila, že mu imunosupresíva neublížia a bude úplne v poriadku.

Nebála som sa ani o seba – ženy zvládli priviesť na svet dieťatko aj pri oveľa závažnejších zdravotných problémoch,“ nechala sa počuť pani Adriana, ktorá radí všetkým ženám usilujúcim sa zatiaľ márne o tehotenstvo, aby sa nikdy nevzdávali a mysleli pozitívne.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…