Dobré noviny
Štartuje festival Pohoda, na začiatku to roztočí Lou Reed
SITA
SITA

Štartuje festival Pohoda, na začiatku to roztočí Lou Reed

Začína sa jeden z vrcholov slovenského kultúrneho diania, 16. ročník festivalu Pohoda. Návštevníkov čaká "všehochuť" koncertov, podujatí a zábavy.

BRATISLAVA 5. júla - Vo štvrtok o 14:00 sa na trenčianskom letisku otvoria brány 16. ročníka festivalu Pohoda, ktorý je už roky jedným z vrcholov kultúrneho diania na Slovensku. Podujatie odštartuje koncertom slovenskej formácie Puding pani Elvisovej (PPE), ktorá sa po 20:00 predstaví na pódiu Dome.

Počas úvodného večera a noci sa na trenčianskom letisku predstaví aj česká skupina The Plastic People of the Universe, The Asteroids Galaxy Tour a Caribou. V Bažant kinematografe uvedú hudobný dokument o vlaňajšej Pohode v réžii Marcela Nevína a tiež snímky Občan Havel přikuluje (2009) režisérskej dvojice Jana a Adama Novákovcov a Polnoc v Paríži (2011) Woodyho Allena.

Vrcholom štvrtkového programu by malo byť vystúpenie 70-ročného amerického hudobníka Loua Reeda. Zakladateľ kultových The Velvet Underground si na Pohode spoločne s "Plastikmi" uctí zosnulého Václava Havla.

"S Reedom boli priatelia, medzi Plastikmi bol niečo ako nehrajúci člen. Aj vďaka ľuďom ako Václav Havel môžu existovať slobodné festivaly ako je ten náš, sloboda nie je samozrejmosťou. Sme presvedčení, že toto spojenie bude jej parádnou oslavou a páčilo by sa aj Havlovi,“ uviedol riaditeľ festivalu Michal Kaščák, ktorý v stredu oslávil okrúhle 40. narodeniny.

Vrcholom prvého dňa bude Lou Reed

Lou Reed a posledný československý prezident Václav Havel uznávali jeden druhého a boli dobrí priatelia. Po prvý raz sa stretli až po Nežnej revolúcii, keď v roku 1990 prišiel Reed do Prahy urobiť s Havlom rozhovor pre časopis Rolling Stone. Interview neskôr zaradil do svojej zbierky textov a krátkych komentárov Between Thought and Expression. O silnom vzťahu medzi dvoma umelcami hovorí aj fakt, že Havel si vyžiadal vystúpenie Reeda počas svojej návštevy Bieleho domu v roku 1998.

V piatok a sobotu, kedy sa festival rozbehne naplno, sa k slovu dostanú desiatky ďalších interpretov zo Slovenska i zahraničia. Návštevníci si budú môcť vychutnať vystúpenia takých interpretov ako Elbow, Kasabian, Bat for Lashes, Aloe Blacc, The Horrors, The Kooks, Yann Tiersen, Public Enemy, White Lies, Anna Calvi, Two Door Cinema Club, Emika, Orbital, Chase & Status, I Blame Coco, Dry the River, Guillemots, Emilíana Torrini, Warpaint, JuJu, Jamaican Legends, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, SebastiAN, Orquesta Típica Fernández Fierro, Villagers, Givers, Submotion Orchestra, Hypnotic Brass Ensemble, Zapaska, Lützenkirchen, Portico Quartet, Eskmo, Femi Kuti & Positive Force, Little Roy alebo Kitty, Daisy & Lewis.

Z českých a slovenských interpretov to budú napríklad Bonus, Čad, Iva Bittová a Čikori, Slobodná Európa, Longital, Banda, Dorota Nvotová s nepálskou kapelou, Jana Kirschner a afterPhurikane, Billy Barman, Karpatské Chrbáty a Michael Kocáb, Floex, Rido, Hrana alebo Talkshow.

Na Pohode opäť nebude chýbať ani klasika. Na letisku v Trenčíne vystúpi Symfonický orchester Slovenského rozhlasu so speváckym zborom Lúčnica, Figura Ensemble, Budapest Saxophone Quartet, Quasars Ensemble so sólistkou Evou Šuškovou a špeciálny projekt predstaví trojica Silvester Lavrík, Boris Lenko a Jozef Lupták.

K Pohode neodmysliteľne patrí pivo

V diskusiách sa predstavia Emília Vášáryová, Táňa Pauhofová, Dušan Vančo, Michal Handzuš alebo Miroslav Šatan. V literárnom klube sa budú prezentovať Bene, Monika Kompaníková, Mária Modrovich, Agda Bavi Pain, Balla, Verona Šikulová, Ivan Štrpka, Tomáš Ulej, Václav Kostelanski, Marek Vadas alebo Daniel Hevier.

V Bažant kinematografe uvedú okrem spomenutých filmov aj Zvonky šťastia (2012) Mareka Šulíka, Trou de fer: Železná diera (2011) Pavla Barabáša, Posledný autobus (2011) Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka alebo Rolling Stones (2008) slávneho Martina Scorseseho.

Návštevníkov 16. ročníka festivalu čaká na trenčianskom letisku množstvo benefitov, služieb a atrakcií. K Pohode neodmysliteľne patrí pivo, pričom tento rok bude výber širší ako v minulosti a ľudia sa môžu tešiť i na čapovaný nápoj radler, ktorý mal minulý rok na festivale úspešnú premiéru. Novinkou bude pub Svet piva a talkšou Pivné reči so zaujímavými hosťami.

Chýbať nebude ani predaj tohto nápoja cez SMS, mobilný bar, výmena prázdnych pohárov za plné či nealko hliadky z programu Pite rozumne. Pohodlný prístup k financiám zabezpečia mobilné bankomaty. Zaujímavosťou je mobilná aplikácia pre smartfóny s názvom Pohoda 2012, na ktorej je možné vidieť mapu areálu, predpoveď počasia, aktuálny program či informácie o interpretoch a zároveň si poskladať vlastný program s pripomienkami o začiatku podujatí.

Na návštevníkov čaká aj festivalová domácnosť

Na festivale bude bezplatná Wi-Fi, nabíjačkárne mobilov, relax & fun zóna na krytej terase, interaktívne sprchy či roller disco s požičovňou kolieskových korčúľ. Návštevníci sa môžu zabaviť i na lezeckej stene, race simulátore, kolotočoch či v športovom parku.

Areál trenčianskeho letiska bude viac osvetlený ako počas predošlých ročníkov a organizátori v súlade s ekologickým charakterom festivalu použijú solárnu energiu. Na spojenie s blízkymi možno použiť nonstop počítače a internet v špeciálnom pavilóne alebo služby Slovenskej pošty, prostredníctvom ktorej sa budú dať posielať pohľadnice zadarmo. Milovníci spoločenských hier sa môžu tešiť na Lišiacke Ihrysko.

Ďalšími atrakciami budú okrem iných bazén; bicykle; festivalová domácnosť s chladničkami, mrazničkami, rýchlovarnými kanvicami, mikrovlnkami či žehličkami alebo chill-out stany. Novinkou bude Dobrý trh, ktorý je festivalovou verziou podujatia z bratislavskej Panskej ulice. Práve tu sa pokúsia organizátori spoločne s návštevníkmi naštartovať novú tradíciu - slávnostnú sobotňajšiu promenádu po festivalovom bulvári. K dispozícii bude Speakers corner, kde sa bude debatovať, hrať, jesť, piť, či stretávať a svoju premiéru bude mať secondhand so slávnostným oblečením i kvetinárstvo.

Kyvadlová doprava, ktorá návštevníkov dopraví priamo pred areál letiska, začne premávať vo štvrtok okolo obeda z autobusovej stanice v Trenčíne. Ako informoval PR manažér Pohody Mário Gešvantner, jazdiť bude v 15-minútových intervaloch, v nočných hodinách každú hodinu. Po skončení nočného programu na hlavných pódiách, bude doprava posilnená, s tým, že bude stáť aj na sídlisku Juh. Za prepravu kyvadlovou dopravou návštevníci festivalu zaplatia cez deň 60 centov, v noci 90 centov. Pre tých, ktorí pôjdu autom, sú pripravené parkoviská s kapacitou niekoľko tisíc áut.

K dispozícii budú aj cisterny s vodou

Ako informoval Gešvantner, tento rok je o parkovanie na letisku menší záujem ako vlani. Dôvodom sú podľa neho špeciálne autobusy, ktoré pôjdu z desiatich slovenských a troch českých miest. Tie dovezú návštevníkov vo štvrtok pred začiatkom Pohody rovno k bránam festivalového areálu. V nedeľu 8. júla o 10:10 budú všetky autobusy pristavené pred hlavným pódiom, aby o 10:30 ľudí zase odviezli domov.

V celom areáli Pohody bude rozmiestnených niekoľko cisterien s vodou. Pitnú vodu si budú môcť návštevníci festivalu kúpiť v nápojových centrách. Vodu budú rozdávať aj službukonajúci asistenti. Tí budú rozdávať a nalievať vodu ľuďom v prvých radoch pod pódiom. Návštevníci Pohody budú mať k dispozícii viac ako 500 mobilných toaliet. Predpovede počasia zatiaľ hovoria o horúcom víkende. Gešvantner preto návštevníkom odporúča, aby dodržiavali pitný režim, nosili pokrývky hlavy a natierali sa opaľovacími krémami, ktoré budú na letisku rozdávať. Zároveň by sa mali ľudia pripraviť aj na prípadné zmeny počasia.

Na 16. ročníku festivalu Pohoda sa budú opäť predávať permanentky na ďalší ročník podujatia. Ten sa bude konať 11. až 13. júla 2013. Okrem lístkov na 17. ročník Pohody si záujemcovia v Pohoda shope budú môcť kúpiť aj vstupenky na jesenný Pohoda Indoor Camping Festival (PICF) 2012, ktorý sa uskutoční 26. a 27. októbra na trenčianskom výstavisku Expo Center.

Prvých 999 kusov permanentiek na Pohodu 2013 bude stáť 49 eur. V prípade, že sa táto séria vypredá, uvoľnia organizátori do predaja ďalších tritisíc kusov za cenu 59 eur. V predpredaji po skončení festivalu budú stáť vstupenky 69 eur, po vypredaní 8999 kusov bude cena 89 eur a na mieste ako tento rok 99 eur. Informácie pochádzajú z oficiálnej stránky podujatia pohodafestival.sk a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?