Vo štvrtok si Slováci pripomínajú príchod Cyrila a Metoda
SITA
SITA

Vo štvrtok si Slováci pripomínajú príchod Cyrila a Metoda

Pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov na slovenské územie sa začne cyrilometodský jubilejný rok.

BRATISLAVA 5. júla – Celonárodná púť k sv. Cyrilovi a Metodovi spojená s otvorením jubilejného Cyrilo-metodského roka bude vo štvrtok v Nitre. Slávnostná svätá omša bude o 10:00 na Svätoplukovom námestí v Nitre.

Hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský. Parkovanie áut a autobusov bude možné pri zimnom štadióne pod hradom a pri Župnom dome.

Rovnako vo štvrtok sa bude konať Cyrilometodská púť "Pramene života" v Kostole sv. Kríža v Bratislave-Devíne. Púť sa začne o 9:00 slávnostnou svätou omšou. O 14:00 bude Moleben k Cyrilovi a Metodovi, ktorý pripravila gréckokatolícka farnosť Bratislava – Staré Mesto.

Bratislavská eparchia pozýva na otvorenie jubilejného roka sv. Cyrila a Metoda v eparchii, ktoré sa uskutoční v Katedrále Povýšenia sv. Kríža už dnes o 17:45, teda v predvečer sviatku Svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda, učiteľov Slovanov, a to večierňou, ktorej bude predsedať vladyka Peter (Rusnák), bratislavský eparcha.

Jubilejný cyrilometodský rok otvorí vladyka Milan Chautur

Už v stredu sa začína celoeparchiálna odpustová slávnosť ku cti sv. Cyrila a Metoda v Sečovciach. Pri tejto slávnosti vladyka Milan Chautur otvorí v Košickej eparchii cyrilometodský jubilejný rok pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie.

Slávnosť vyvrcholí vo štvrtok o 10:00 Archijerejskou svätou liturgiou, na ktorej bude slávnostným kazateľom pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko.

Jubilejný Cyrilo-metodský rok sa začne 5. júla 2012 v Nitre. Vyvrcholí 15. septembra 2013 v Šaštíne.

Vo štvrtok je štátny sviatok, keď si pripomíname slovanských vierozvestov svätých Konštantína a Metoda, ktorí priniesli vieru, zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.

Na Slovensku sa sviatok Cyrila a Metoda slávi 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára. Svätí Cyril a Metod boli vyhlásení za spolupatrónov Európy.

Bratia sa narodili v meste Solún (Thessaloniké) v severnom Grécku, Metod okolo roku 815 a Konštantín v roku 827. Metod študoval právo, stal sa správcom veľkej byzantskej župy, ktorej obyvateľstvo bolo slovanské. Konštantín študoval v Carihrade na cisárskej škole spolu s budúcim cisárom Michalom III. Po skončení štúdií zastával vysoké funkcie. Bol bibliotekárom carihradského patriarchu a prednášal na cisárskej škole.

Solúnski bratia hlásali evanjelium a pripravovali kňazov

Pre jeho vzdelanie ho označovali za „filozofa“. V roku 855 odišli bratia do kláštora na horu Olymp v Malej Ázii. Cisár Michal III. ich však čoskoro poslal ako poslov k Chazarom, ktorí mali svoje sídla medzi Čiernym a Kaspickým morom. Cestou sa zastavili na Kryme, kde našli pozostatky sv. Klementa, štvrtého pápeža, ktorý zahynul mučeníckou smrťou. Pozostatky neskôr preniesli do Ríma.

V roku 863 cisár bratov poslal ako vierozvestov na Veľkú Moravu. Pre toto poslanie zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.

Okrem hlásania evanjelia pripravovali mladých mužov na kňazstvo. V roku 867 odišli do Ríma, kde pápež Hadrián II. schválil ich činnosť a uznal staroslovienčinu ako liturgický jazyk. Konštantín, ktorý na sklonku života prijal meno Cyril, vstúpil v Ríme do kláštora, kde zomrel 14. februára 869. Pochovaný je v Bazilike sv. Klementa v Ríme.

Pápež Hadrián II. vymenoval Metoda za apoštolského legáta a za arcibiskupa pre územie Veľkej Moravy. Cestou z Ríma ho však bavorskí biskupi zajali a väznili vo Švábsku. Metod zomrel 6. apríla 885 a pochovali ho v hlavnom moravskom chráme, dodnes však nie je jasné, kde sa presne nachádzal.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…