Dobré noviny
Vo štvrtok si Slováci pripomínajú príchod Cyrila a Metoda
SITA
SITA

Vo štvrtok si Slováci pripomínajú príchod Cyrila a Metoda

Pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov na slovenské územie sa začne cyrilometodský jubilejný rok.

BRATISLAVA 5. júla – Celonárodná púť k sv. Cyrilovi a Metodovi spojená s otvorením jubilejného Cyrilo-metodského roka bude vo štvrtok v Nitre. Slávnostná svätá omša bude o 10:00 na Svätoplukovom námestí v Nitre.

Hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský. Parkovanie áut a autobusov bude možné pri zimnom štadióne pod hradom a pri Župnom dome.

Rovnako vo štvrtok sa bude konať Cyrilometodská púť "Pramene života" v Kostole sv. Kríža v Bratislave-Devíne. Púť sa začne o 9:00 slávnostnou svätou omšou. O 14:00 bude Moleben k Cyrilovi a Metodovi, ktorý pripravila gréckokatolícka farnosť Bratislava – Staré Mesto.

Bratislavská eparchia pozýva na otvorenie jubilejného roka sv. Cyrila a Metoda v eparchii, ktoré sa uskutoční v Katedrále Povýšenia sv. Kríža už dnes o 17:45, teda v predvečer sviatku Svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda, učiteľov Slovanov, a to večierňou, ktorej bude predsedať vladyka Peter (Rusnák), bratislavský eparcha.

Jubilejný cyrilometodský rok otvorí vladyka Milan Chautur

Už v stredu sa začína celoeparchiálna odpustová slávnosť ku cti sv. Cyrila a Metoda v Sečovciach. Pri tejto slávnosti vladyka Milan Chautur otvorí v Košickej eparchii cyrilometodský jubilejný rok pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie.

Slávnosť vyvrcholí vo štvrtok o 10:00 Archijerejskou svätou liturgiou, na ktorej bude slávnostným kazateľom pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko.

Jubilejný Cyrilo-metodský rok sa začne 5. júla 2012 v Nitre. Vyvrcholí 15. septembra 2013 v Šaštíne.

Vo štvrtok je štátny sviatok, keď si pripomíname slovanských vierozvestov svätých Konštantína a Metoda, ktorí priniesli vieru, zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.

Na Slovensku sa sviatok Cyrila a Metoda slávi 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára. Svätí Cyril a Metod boli vyhlásení za spolupatrónov Európy.

Bratia sa narodili v meste Solún (Thessaloniké) v severnom Grécku, Metod okolo roku 815 a Konštantín v roku 827. Metod študoval právo, stal sa správcom veľkej byzantskej župy, ktorej obyvateľstvo bolo slovanské. Konštantín študoval v Carihrade na cisárskej škole spolu s budúcim cisárom Michalom III. Po skončení štúdií zastával vysoké funkcie. Bol bibliotekárom carihradského patriarchu a prednášal na cisárskej škole.

Solúnski bratia hlásali evanjelium a pripravovali kňazov

Pre jeho vzdelanie ho označovali za „filozofa“. V roku 855 odišli bratia do kláštora na horu Olymp v Malej Ázii. Cisár Michal III. ich však čoskoro poslal ako poslov k Chazarom, ktorí mali svoje sídla medzi Čiernym a Kaspickým morom. Cestou sa zastavili na Kryme, kde našli pozostatky sv. Klementa, štvrtého pápeža, ktorý zahynul mučeníckou smrťou. Pozostatky neskôr preniesli do Ríma.

V roku 863 cisár bratov poslal ako vierozvestov na Veľkú Moravu. Pre toto poslanie zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.

Okrem hlásania evanjelia pripravovali mladých mužov na kňazstvo. V roku 867 odišli do Ríma, kde pápež Hadrián II. schválil ich činnosť a uznal staroslovienčinu ako liturgický jazyk. Konštantín, ktorý na sklonku života prijal meno Cyril, vstúpil v Ríme do kláštora, kde zomrel 14. februára 869. Pochovaný je v Bazilike sv. Klementa v Ríme.

Pápež Hadrián II. vymenoval Metoda za apoštolského legáta a za arcibiskupa pre územie Veľkej Moravy. Cestou z Ríma ho však bavorskí biskupi zajali a väznili vo Švábsku. Metod zomrel 6. apríla 885 a pochovali ho v hlavnom moravskom chráme, dodnes však nie je jasné, kde sa presne nachádzal.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…