Dobré noviny
Umelec Peter Pollág si podal ruku s Majstrom Pavlom
SITA
SITA

Umelec Peter Pollág si podal ruku s Majstrom Pavlom

Po Mariánovi Čižmárikovi je Peter Pollág druhým súčasným umelcom, ktorý mal možnosť dotvoriť gotický Kostol sv. Juraja v Poprade-Spišskej Sobote.

POPRAD 5. júla – V presbytériu Kostola sv. Juraja v Poprade – Spišskej Sobote pribudla v gotickom okne nová vitráž.

Autorom vitráže je akademický maliar Peter Pollág. „Robiť okno, ktoré osvetľuje oltár Majstra Pavla, je niečo neuveriteľné. Keď svieti slnko, mám pocit, že si s Majstrom Pavlom minimálne podávam ruku. My sa môžeme rozprávať,“ uviedol pre SITA Peter Pollág.

Vitráž povolila osvietená duša

Pre autora je tak veľkou poctou, že mohol dotvoriť túto vzácnu kultúrnu pamiatku. Je to pre neho zároveň naplnenie spomienky na kraj a región, odkiaľ pochádza. Doteraz bolo okno zasklené len obyčajným sklom. Podľa Pollága je vytvorenie a osadenie novej vitráže veľkou zásluhou hlavne miestneho kňaza Michala Liptáka. „Na ňom bolo, či dovolí urobiť to nóvum v priestore, ktorý spravuje. A musím povedať, že súčasný pán farár je osvietená duša,“ povedal Pollág.

Vytvorenie vitráže nebolo podľa Pollága také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. „Musel som rešpektovať oltár, jeho tvaroslovie a farebnosť a potom aj to, aby som neublížil nepatričným spôsobom, napríklad nedostatočným prepustením svetla,“ uviedol Pollág.

Príprava prvého okna, na ktorom sa podieľal, trvala niekoľko mesiacov. Nasledovala spolupráca s vitrážistom Stanislavom Hudzíkom. „Stano je človek, ktorý tomu rozumie,“ povedal Pollág.

Už onedlho budú môcť návštevníci kostola obdivovať aj ďalšiu vitráž, ktorá by sa mala objaviť v auguste. Posledná by mohla byť dokončená do konca tohto roka.

Figurálne motívy by mohli priestoru ublížiť

Prvá vitráž, ktorú vytvoril Peter Pollág, je venovaná Cirkvi putujúce, nasledovať bude Cirkev trpiaca, ktorej návrh je už hotový. Trilógiu ukončí Cirkev víťazná. Podľa Pollága bol projekt náročný aj tým, že na vitrážach nie sú použité žiadne figurálne motívy, ktoré sa pri tejto téme zvyknú používať. Dôvodom je najmä to, že v kostole je množstvo sôch a ďalšie figurálne motívy by mohli priestoru ublížiť.

Peter Pollág je druhým súčasným umelcom, ktorý dotvára gotický Kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote. V rokoch 2002 až 2008 vytvoril ďalší popradský výtvarník Marián Čižmárik tri vitráže v kaplnke sv. Anny. Čižmárik by mal dotvoriť vitráže aj do dvoch okien na južnej strane hlavnej lode kostola. Peter Pollág dostal za úlohu vytvoriť vitráže do troch gotických okien v presbytériu kostola. Osadeniu vitráží predchádzala kompletná obnova a výmena schátraných kamenných prvkov gotických ostení okien. Obnova ostení si vyžiadala približne 32-tisíc eur.

Rímskokatolícky Kostol sv. Juraja, pôvodne neskororománsky, v 15. storočí goticky prestavaný, je Národnou kultúrnou pamiatkou. Hlavný, neskorogotický oltár sv. Juraja pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. Hoci prvé pokusy o vytvorenie vitráží boli už v 50-tych rokoch minulého storočia, tento sen sa podarilo uskutočniť až na začiatku 21. storočia.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…