Dobré noviny
Bezáka chcú nasledovať dekani, verejnosť pripravuje koncert
SITA
SITA

Bezáka chcú nasledovať dekani, verejnosť pripravuje koncert

Odvolanie Róberta Bezáka si všímajú aj zahraničné média.

BRATISLAVA 4. júla - Odvolaného arcibiskupa Bezáka budú zrejme nasledovať aj niekoľkí jeho stúpenci.

Denník SME v stredu informoval, že traja dekani, ktorí sú správcami viacerých farností združených okolo väčšieho mesta, ponúkajú svoje odstúpenie.

„Nechcem prevrátiť svet, ale chcem byť verný vlastnému svedomiu,“ povedal pre denník SME dekan zo Serede Peter Cibira.

Odvolanie Róberta Bezáka si všimol aj prestížny americký denník The Huffington Post. Talianske média zase píšu, že dôvodom pre odvolanie bolo zrejme nezvládnutie riadenia arcidiecézy.

V utorok 10. júla bude v Bratislave koncert na podporu odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Ako dnes informovala agentúru SITA za organizátorov Ľubica Pilzová, na Hlavnom námestí sa budú striedať rôzne hudobné žánre; okrem iných vystúpia multiinštrumentalista Marián Varga, speváčky Zuzana Homolová a Janais, violončelista Jozef Lupták, akordeonista Boris Lenko či kazateľ Daniel Pastirčák.

Do zoznamu účinkujúcich pribudnú aj ďalšie mená, keďže organizátori sú v kontakte s ďalšími osobnosťami.

Organizátori chcú takouto formou dať občanom možnosť, aby podporili Róberta Bezáka, ktorý svojimi postojmi oslovoval a spájal nielen veriacich, ale aj ateistov.

„Myslíme si, že slovenská verejnosť si zaslúži vedieť dôvody, ktoré viedli k odvolaniu Mons. Bezáka z funkcie arcibiskupa. Chceme mu týmto koncertom vyjadriť podporu. Chceme vyjadriť túžbu, aby zostal súčasťou spoločenstva, ktoré svojimi postojmi tak výrazne oslovil,“ hovoria organizátori. Koncert je založený výlučne na občianskom princípe.

Odvolaniu Bezáka sa bude venovať aj štvrtkový Večer pod lampou na Dvojke, kde prídu diskutovať František Mikloško, Imrich Gazda a viacerí blízki Róberta Bezáka.

Vysvetlenie okolností odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka požadujú signatári petície, ktorú zverejnili na internetovej stránke www.changenet.sk. Adresovaná je predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému a apoštolskému nunciovi na Slovensku Mariovi Giordanovi.

Svätý Otec Benedikt XVI. v pondelok odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Za trnavského arcibiskupa bol Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna.

Bezák kritizoval svojho predchodcu Jána Sokola. V rozhovore pre agentúru SITA vo februári 2010 povedal, že Sokol mal odložené peniaze v „šuplíku“. Odvolaný arcibiskup Bezák tiež svedčil na súde proti Sokolovi v spore s časopisom .týždeň.

Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…