Personalistka: Peniaze už nie sú najdôležitejším firemným benefitom. Slováci preferujú aj tieto veci
O výhodách v zamestnaní sme sa rozprávali s odborníčkou na ľudské zdroje Ivanou Brutenič.

BRATISLAVA 19. februára – Dnes si už zamestnanci nevyberajú novú prácu len na základe ponúkanej mzdy. Čoraz dôležitejšie sú aj nefinančné benefity, ktoré im firma ponúkne.
Viac voľna a práca z domu
Kedysi medzi najväčšie firemné benefity patrilo auto, notebook či mobilný telefón, dnes však zamestnanci od svojich zamestnávateľov očakávajú niečo iné. „Ľudia sa snažia nájsť si pozíciu, ktorá im umožní skôr odísť z práce, pretože majú deti vo škôlke či v jasliach. Oceňujú aj dni voľna navyše, môže ísť o dovolenku k jubileám alebo veľkým životným udalostiam. Jedným z top benefitov je práca z domu, tú ľudia vyžadujú často,“ povedala pre Dobré noviny odborníčka na ľudské zdroje Ivana Brutenič. Najmä mladí ľudia čoraz častejšie vyhľadávajú aj možnosť sabbaticalu, teda niekoľkomesačného plateného alebo neplateného voľna. Slováci si tiež zamestnanie vyberajú podľa toho, či v ňom budú mať flexibilný pracovný čas alebo podľa zdravotnej starostlivosti, ktorú firma poskytuje.

Peniaze ako benefit už nie sú také zaujímavé
Na prvých priečkach obľúbených zamestnaneckých výhod sú aj štvrťročné odmeny či iné finančné benefity, ale pomaly od nich upúšťame. „Je to kvôli tomu, že finančné odmeny sú v mnohých inzerátoch podobné. Ak majú ľudia dve-tri ponuky, v ktorých by dostávali približne rovnaké odmeny, tak sa rozhodujú na základe toho, aké sú tam iné benefity a možnosti flexibilnej práce,“ približuje Ivana Brutenič.
Vo výrobných spoločnostiach sa za benefit môže pokladať aj dovoz do práce. Pri vyšších pracovných pozíciách chcú mať zamestnanci voľnosť, priestor na kreativitu a celkovo prácu, ktorá ich napĺňa a dáva im zmysel. „Môže ísť napríklad o brainstormingy, teda pravidelné stretnutia, na ktorých zamestnanci predkladajú svoje nápady. Za to môžu v niektorých firmách dostať aj odmenu. Ľudí na vyšších pozíciách ale až tak nezaujímajú peniaze, pretože ich základný plat je dostatočný na to, aby žili spokojne,“ povedala odborníčka na ľudské zdroje Ivana Brutenič.

Kratší pracovný čas?
Viaceré vedecké výskumy potvrdili, že zamestnanci by boli v práci efektívnejší, ak by pracovali len 4 dni v týždni a víkend by mal 3 dni, podľa Ivany Brutenič by to však celkom nemusela byť pravda: „Ak by sa zaviedol skrátený pracovný týždeň, denná pracovná doba by bola dlhšia. Myslím, že či už človek pracuje psychicky alebo fyzicky, po 10 hodinách v práci by bol z dlhodobého hľadiska unavený“.
