Dobré noviny
Odborníci: Pracovný týždeň by mal mať iba 4 dni. Takéto výhody prináša
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Odborníci: Pracovný týždeň by mal mať iba 4 dni. Takéto výhody prináša

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/Pavol Ďručo

Zamestnanci by si stihli oddýchnuť a boli by vo svojej práci efektívnejší.

PHILADELPHIA 7. februára - Bežný týždeň v roku vyzerá tak, že 5 dní z neho chodíme do práce. V pondelok je to vždy boj a v piatok už sa nevieme dočkať, kedy „padne“. Dva dni na oddych sú podľa mnohých málo a človek jednoducho nestihne všetko, čo by chcel. Upratať, užiť si blízkych a aj si trošku odpočinúť. Viete si predstaviť, že by ste do práce chodili len štyri dni? Profesor psychológie Adam Grant z Wharton School v Pensylvánii sa už roky snaží presadiť svoj názor, že by štvordňový pracovný týždeň prospel zamestnancom aj zamestnávateľom.

Profesor je totiž presvedčený o tom, že zamestnanci by pracovali oveľa efektívnejšie a zamestnávatelia by preukázali, že si vážia osobný život svojich pracovníkov. Svoje argumenty odprezentoval na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. „Myslím, že máme niekoľko dobrých experimentov, ktoré poukazujú na fakt, že ak skrátite pracovnú dobu, ľudia sa dokážu lepšie sústrediť na svoju prácu a na to, čo robia. V konečnom dôsledku docielia to isté, no často s oveľa vyššou kvalitou a kreativitou. Rovnako tak sú oveľa lojálnejší voči spoločnostiam, ktoré sú ochotné im poskytnúť viac času pre súkromný život,“ vyjadril sa Grant.

Už Henry Ford vedel, že skrátený pracovný týždeň prospieva produktivite jeho zamestnancov.
Už Henry Ford vedel, že skrátený pracovný týždeň prospieva produktivite jeho zamestnancov. Foto: Pexels

Jeho tvrdenia a myšlienku podporil aj historik Rutger Bregman, ktorý použil príklady z histórie. „Po celé desaťročia, všetci veľmi dôležití ekonómovia, filozofi, sociológovia a všetci ostatní verili, že do 70-tych rokov budú pracovať čoraz menej,“ prezradil svoje argumenty Bregman. „V dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia v skutočnosti veľkí podnikatelia zistili, že skrátením pracovného týždňa sa zamestnanci stávajú produktívnejšími. Henry Ford napríklad zistil, že ak by skrátil pracovný týždeň zo 60 hodín na 40 hodín, jeho zamestnanci by sa stali produktívnejšími, pretože by neboli vo svojom voľnom čase tak unavení,“ obhájil profesorovu teóriu na jednom konkrétnom príklade Bregman.

Obaja muži sú presvedčení, že každý by mal mať nárok na víkend trvajúci tri dni. Obaja si jednoducho myslia, že je týždeň trvajúci sedem dní nerovnomerne rozdelený. Podľa ich názoru to nie je spravodlivé. V skutočnosti by sa mal považovať trojdňový víkend za dobrú alternatívu. Systém je však nastavený inak a zamestnanci ho musia rešpektovať, ak chcú mať prácu. Možno raz to niekto zo zamestnávateľov pochopí a deti našich detí si stihnú cez víkend aj oddýchnuť.

Už ste čítali?