Dobré noviny
Historický úspech! Film mladého Košičana zabojuje o Oscara. Podporil ho už aj Leonardo DiCaprio
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Historický úspech! Film mladého Košičana zabojuje o Oscara. Podporil ho už aj Leonardo DiCaprio

— Foto: Facebook/Dominik Bari

Nenechal sa odradiť a splnil si svoj veľký sen. Mladý Slovák dosiahol úspech, aký sa doposiaľ nikomu inému nepodaril.

KOŠICE/LONDÝN 20. novembra - Košičan Dominik Bari je mladý 24-ročný talentovaný a húževnatý muž. Slovák študujúci na národnej filmovej škole v Londýne sa rozhodol nakrútiť film na mieste, kde najnižšia teplota dosiahla počas jeho pobytu vo februári minulého roka -71,2 stupňov Celzia. Príprava preto bola veľmi dôležitá. V prítomnosti lekára, oblečený do špeciálneho odevu spolu s potrebnou technikou bol na nejaký čas uzavretý do kryokomory, ktorá sa dá vychladiť na -61 stupňov Celzia. Ako prezradil pre portál Forbes.sk, bolo potrebné zistiť, ktorá technika fungovať bude a ktorá nie.

Podpora od známeho herca

Už od samého začiatku sa vedelo, že expedícia nebude žiadna prechádzka ružovou záhradou. Dominika preto jeho škola odmietla podporiť. On sa však nevzdal a dokázal zohnať hneď niekoľko sponzorov. Odvážil sa napísať list Leonardovi DiCapriovi a podarilo sa. O niekoľko mesiacov s ním začala komunikovať hercova nadácia The Leonardo DiCaprio Foundation, ktorá sa zameriava na boj proti klimatickým zmenám a využila časť z dokumentu.

Svetové úspechy

Mnohí ho pred odchodom na Sibír varovali pred možnými zdravotnými rizikami. Jeho tím však všetko zvládol a jediné, čo zlyhalo, bola technika. Aj napriek tomu však Dominik napokon predsa len zachytil ozajstný život miestnych obyvateľov. Dokument „Ojmiakon“ získal doposiaľ niekoľko ocenení a svoju cestu si razí ďalej. Bari sa so svojím filmom dostal na medzinárodné festivaly v Los Angeles, Berlíne, Prahe či Ríme. Najväčší úspech však je, že ide o prvého Slováka, ktorý sa kvalifikoval v kategórii dokument na Oscara. Teraz už len čaká, či sa z 80 dokumentárnych filmov dostane do nominácie medzi päť najlepších.

Tvorcovia dokumentu o podmienkach rokujú aj s našou RTVS, s Českou televíziou a s niekoľkými zahraničnými televíziami. „Najväčším úspechom je však pre mňa to, že som film právne zastupoval úplne sám, osobne rokoval s televíziami aj s akadémiou,“ prezradil pre Forbes Dominik, ktorý má za sebou viacero úspechov a pred sebou ďalšiu obrovskú výzvu.

Viac sa dočítate na portáli Forbes.sk, kde mladý Košičan opísal pobyt na Sibíri a aj to, čo ho najbližšie čaká.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…