Ministerstvo kultúry vyberie nového šéfa národného divadla
SITA
SITA

Ministerstvo kultúry vyberie nového šéfa národného divadla

O pozíciu šéfa prvej divadelnej scény Slovenska sa uchádza osem kandidátov, medzi nimi aj Marián Chudovský, Peter Feranec, Peter Kováč a Anton Popovič.

BRATISLAVA 28. mája - Osem kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) vypočujú v pondelok a utorok v rámci konkurzu, ktorý organizuje ministerstvo kultúry.

Na konkurze dostane každý z prihlásených záujemcov šancu prezentovať svoje predstavy o riadení a smerovaní prvej divadelnej scény Slovenska na najbližších päť rokov. Výberov konanie sa po oba dni uskutoční v účelovom zariadení ministerstva kultúry na Bielej ulici.

Prvý deň verejného vypočutia pred výberovú komisiu predstúpia: herec Ľubomír Gregor, operný a televízny režisér Marián Chudovský, dirigent Peter Feranec, dramaturg a prekladateľ Peter Kováč a Marián Ostatník, ktorý sa v minulosti hlásil aj do konkurzov na šéfa STV a neskôr RTVS.

Druhý deň konkurzu, v utorok 29. mája, vypočuje výberové komisia zvyšných troch uchádzačov o post generálneho riaditeľa SND - riaditeľa opery a operety, šéfdirigenta Moravského divadla Olomouc Miloslava Oswalda, dirigenta, hudobného skladateľa a producenta Antona Popoviča a technicko - prevádzkového riaditeľa SND povereného dočasným vedením SND Milana Vajdičku. Komisia by mala o výsledku konkurzu rozhodnúť v utorok večer.

Rozhodne komisia

O mene nového generálneho riaditeľa SND rozhodne 11-členná výberová komisia. Jej členov vymenoval minister kultúry Marek Maďarič na základe výsledkov vlaňajších okrúhlych stolov organizovaných ministerstvom a na základe odporúčania oslovených zástupcov umeleckých inštitúcií a akademickej obce. "Pri kreovaní výberovej komisie minister kultúry prihliadal aj na vyvážené zastúpenie znalcov jednotlivých umeleckých zložiek, ktoré tvoria trojsúborové SND," informoval hovorca MK SR Jozef Bednár.

V komisii, ktorej celé zloženie možno nájsť na úvodnej stránke webstránky MK SR - http://www.culture.gov.sk sú aj: riaditeľ Národného divadla Brno Daniel Dvořák, režisér a riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Ondrej Spišák, dramatik a scenárista Ondrej Šulaj či hudobný manažér a riaditeľ medzinárodného hudobného festivalu Viva musica Matej Drlička.

Prvý konkurz na generálneho riaditeľa, ktorý sa konal 8. marca, sa skončil bez víťaza. Ani jeden zo siedmich kandidátov nepresvedčil členov výberovej komisie natoľko, aby dostal dôveru členov komisie viesť národné divadlo najbližších päť rokov. Komisia posudzovala projekty Petra Feranca, Evy Gomolčákovej, Mariána Chudovského, Petra Kováča, Miloslava Oswalda, Miloša Pietora a Jána Pochybu.

Konkurz vyhlásil Krajcer

Ministerstvo kultúry ešte počas vedenia ministrom Danielom Krajcerom vyhlásilo konkurz na šéfa SND na základe výsledkov vlaňajších okrúhlych stolov. Okrúhle stoly sa venovali nielen kritériám na výber generálneho riaditeľa SND, ale aj ďalšiemu smerovaniu a nastaveniu niektorých systémových zmien v národnom divadle, ktoré je s vyše 900 zamestnancami jednou z najväčších inštitúcií v rezorte kultúry.

SND je bez šéfa od konca septembra minulého roka. Dočasným vedením SND vlani 21. septembra vtedajší minister kultúry SR Daniel Krajcer poveril štatutárneho zástupcu generálneho riaditeľa Milana Vajdičku, technicko-prevádzkového riaditeľa SND. Zároveň oficiálne prijal rezignáciu generálneho riaditeľa divadla Ondreja Šotha.

Vajdička mohol vykonávať svoju funkciu do šiestich mesiacov od vymenovania, to znamená do 21. marca tohto roka. Následne, 22. marca, Vajdičku poveril Krajcer opäť dočasným vedením SND. Minister kultúry Marek Maďarič 12. apríla predĺžil termín, dokedy môžu záujemcovia o kreslo generálneho riaditeľa SND požiadať o zaradenie do výberového konania, z pôvodného 16. apríla na 30. apríl.

"Hlavným dôvodom predĺženia termínu podávania prihlášok je umožnenie prihlásiť sa do výberového konania aj tým kandidátom, ktorí mohli byť zneistení pochybnosťami o pokračovaní výberového konania vyhláseného ešte pred vymenovaním novej vlády," informovalo o dôvodoch MK SR.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…