Dobré noviny
Helen Mirren získala Krištáľový glóbus a skončila s češtinou
SITA
SITA

Helen Mirren získala Krištáľový glóbus a skončila s češtinou

Britská filmová herečka Helen Mirren je hlavnou hviezdou Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, ktorý odštartoval v piatok a potrvá do 7. júla.

BRATISLAVA 30. júna - Helen Mirren má na svojom konte množstvo ocenení vrátane Oscara, štyroch cien BAFTA, troch Zlatých glóbusov a štyroch cien Emmy.

Anglická filmová, televízna a divadelná herečka je známa najmä postavou britskej kráľovnej Alžbety II. v dráme Kráľovná (2006), za ktorú získala Oscara, Zlatý glóbus, cenu BAFTA i Európsku filmovú cenu.

Ďalšie tri nominácie na Oscara jej vyniesli snímky Šialenstvo kráľa Juraja (1994), Gosford Park (2001) a The Last Station (2009).

Účinkovala aj v sérii britských kriminálnych filmov Hlavný podozrivý (1991 - 2006), komédii Hore bez (2003), televíznom filme Kráľovná Alžbeta (2005), za ktorý získala cenu Emmy a Zlatý glóbus, trileroch Na odstrel (2009) a Dlh (2010) či akčnej komédii RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (2010).Britská herečka Helen Mirren si v piatok na 47. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary prevzala Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos svetovej kinematografii.

"Ocenením za celoživotný prínos sa jeden život končí, ale iný začína," povedala a pochválila organizátorov za to, že v porotách aktuálneho ročníka je niekoľko dám.

Festivalovú cenu v podobe ženy držiacej nad hlavou krištáľový glóbus si Mirren prevzala z rúk prezidenta festivalu Jiřího Bartošku. "Je mi veľkou cťou odovzdať Krištáľový glóbus, a teraz budem trochu tajomný. Tejto dáme udelili Rad Britského impéria, zahrala si celkovo šesť kráľovien, za stvárnenie Alžbety II. dostala Oscara a v rámci jedného roka bola nominovaná na dva Zlaté glóbusy," predstavil herečku Bartoška.

Mirren sa mu poďakovala v češtine. "Ďekuji! Je mi velkou ctí. A končím s češtinou," uviedla za obrovského potlesku filmová hviezda.

Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary potrvá od 29. júna do 7. júla.

Hlavnými hviezdami sú Helen Mirren a tiež Susan Sarandon, ktorá na podujatie ešte len príde. Uvedie snímku Jeff Who Lives At Home (2011), kde si zahrala, a tiež si prevezme Krištáľový glóbus za mimoriadny prínos svetovej kinematografii. Po červenom koberci sa prejde i množstvo delegácií súťažných filmov.

V Karlových Varoch premietnu aj slovenský hudobno-tanečný film Tanec medzi črepinami (2012) režiséra Mareka Ťapáka.

Už ste čítali?