Pilotka Amy Johnsonová bola priekopníčkou britského letectva
TASR
TASR

Pilotka Amy Johnsonová bola priekopníčkou britského letectva

Pilotka Amy Johnsonová bola priekopníčkou britského letectva. Bola prvou ženou, ktorá absolvovala sólový let z Veľkej Británie do Austrálie v roku 1930. Od jej narodenia uplynie v pondelok 110 rokov.

Pilotka Amy Johnsonová Foto: TASR/AP Photo

Kingston upon Hull/Bratislava 1. júla (TASR) - Pilotka Amy Johnsonová bola priekopníčkou britského letectva. Bola prvou ženou, ktorá absolvovala sólový let z Veľkej Británie do Austrálie v roku 1930. Od jej narodenia uplynie v pondelok 110 rokov.

O lietanie sa Amy Johnsonová, ktorá sa narodila 1. júla 1903 v britskom meste Kingston upon Hull, začala zaujímať v roku 1928, keď mala 25 rokov a začala pracovať ako sekretárka v Londýne. Študovala síce ekonomiku na univerzite v Sheffielde, ale bolo to v čase, keď možnosti žien realizovať sa v tejto oblasti boli obmedzené. Aj to bol asi dôvod, prečo sa upriamila na lietanie.

Licenciu na pilotovanie získala 6. júla 1929 v londýnskom leteckom klube a onedlho vlastnila aj licenciu pozemného leteckého inžiniera. Azda aj v úsilí o získanie slávy sa rozhodla pre sólo let do Austrálie, pričom dúfala, že pokorí 16-dňový rekord, ktorého držiteľom bol v tom čase Bert Hinkler.

Prostriedky na kúpu stroja získala od otca a od ropného magnáta lorda Wakefielda, ktorý tiež financoval pohonné hmoty. Jej lietadlo fľaškovozelenej farby sa pýšilo strieborným nápisom "Jason" podľa obchodnej značky spoločnosti jej otca.

Havarovala a domov sa vrátila loďou

Amy Johnsonová vzlietla 5. mája 1930 z britského Croydon Airport bez záujmu verejnosti. Do Darwinu v Austrálii dorazila 24. mája toho roku. Pri ďalšom lete do austrálskeho Brisbane pri pristávaní havarovala a domov sa musela vrátiť loďou (z Egypta ju do Británie už priviezli na lietadle). Hinklerov rekord síce neprekonala, ale domov sa vrátila ako známa pilotka, ktorá sa preslávila ako prvá žena ojedinelým sólo letom. Vo Veľkej Británii ju privítali ako hrdinku a stala sa držiteľkou viacerých ocenení.

Jej kariéra sa odvtedy spájala s lietaním. Bola v ňom oveľa úspešnejšia, ako v bezhlavo uzavretom manželstve s britským letcom Jimom Mollisonom, ktoré skončilo rozvodom.

Pilotka zomrela pri nehode svojho lietadla 5. januára 1941. Jej telo sa nikdy nenašlo. S jej smrťou sa spájajú viaceré dohady a klebety. V lietadle údajne viezla svojho milenca nemeckého špióna, alebo že naaranžovala vlastnú smrť. Najpravdepodobnejšie však je, že počas letu pre The Air Transport Auxiliary stratila kurz a po páde lietadla sa utopila v ústí rieky Temže. Dožila sa iba 37 rokov.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…