Cyklotrasu v Bystrickej doline využívajú cyklisti aj korčuliari
TASR
TASR

Cyklotrasu v Bystrickej doline využívajú cyklisti aj korčuliari

Dvadsaťkilometrová cyklotrasa z Novej Bystrice do Krásna nad Kysucou, ktorá je postavená na trase bývalej kysucko-oravskej úzkokoľajnej lesnej železnice, je podľa starostu Starej Bystrice Jána Podmanického výborným doplnkom pre aktívny turizmus.

Stará Bystrica 30. júna (TASR) – Dvadsaťkilometrová cyklotrasa z Novej Bystrice do Krásna nad Kysucou, ktorá je postavená na trase bývalej kysucko-oravskej úzkokoľajnej lesnej železnice, je podľa starostu Starej Bystrice Jána Podmanického výborným doplnkom pre aktívny turizmus.

Cyklotrasa, ktorá ide cez Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Klubinu, Radôstku, Starú Bystricu a Novú Bystricu, slúži od jari do jesenne na bicyklovanie a korčuľovanie, v zime na celej trase udržiavajú bežeckú stopu. „Je vybudovaná popri rieke Bystrica v samostatnom telese mimo štátnych ciest. Takže je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi. Na cyklotrasu sa napája množstvo ďalších značených cyklotrás po jestvujúcich miestnych lesných a poľných komunikáciách. A rovnako množstvo peších turistických trás, ktoré umožnia turistom spoznať krásy regiónu s výhľadom na Malú Fatru, v prípade dobrej viditeľnosti aj na Vysoké Tatry,“ povedal Podmanický.

Upozornil na turistický chodník z Veľkej Rače do Starej Bystrice, ktorého väčšia časť vedie po hrebeni na hranici medzi Slovenskom a Poľskom. „Sú to tiež veľmi pekné výhľady. V Starej Bystrici je možnosť vystúpiť na rozhľadňu a pozrieť sa na údolie Bystrickej doliny. Rovnako navštíviť miestnu mini-zoologickú záhradu, v ktorej sú nové atrakcie. Napríklad koníky pre deti. Okrem toho ponúkajú miestni podnikatelia aj vyhliadkovú jazdu na koči ťahanom koňmi. Návštevníkov pozývame tiež na prehliadku Slovenského orloja a zrekonštruovaného Rínku sv. Michala Archanjela. Ponuka služieb pre turistov v Bystrickej doline sa z roka na rok zlepšuje. Treba spomenúť Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, kde vyrástla nová stanica pre návštevníkov a úzkokoľajnou železničkou prepojili Kysuce s Oravou,“ uviedol Podmanický.

Mikroregión Bystrická dolina začal stavať cyklotrasu v auguste 2011 prostredníctvom cezhraničného projektu „Zlepšenie dopravnej dostupnosti na poľsko-slovenskom pohraničí“ z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007-2013. „Na projekt sme získali 4 milióny eur, pričom 3 milióny eur sa preinvestovali na slovenskej strane. Cyklotrasa je postavená v samostatnom telese po trase bývalej úzkokoľajnej lesnej železnice z Kysúc na Oravu. Pretože je na Slovensku veľký problém s vysporiadaním pozemkov, práve to nám umožnilo, aby sme po trase železnice vybudovali cyklotrasu,“ dodal starosta Starej Bystrice.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…