Dobré noviny
Šesť z desiatich Slovákov plánuje aspoň päťdňovú dovolenku
SITA
SITA

Šesť z desiatich Slovákov plánuje aspoň päťdňovú dovolenku

Väčšina z nich má v pláne podľa spoločnosti GfK do dovolenky investovať maximálne do 400 eur na osobu.

BRATISLAVA 29. júna - Aspoň päťdňovú letnú dovolenku plánuje tento rok šesť z desiatich Slovákov, vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK.

Ako ďalej agentúru SITA informovala PR manažérka GfK Slovakia Lucia Burianová, väčšina z nich má v pláne do dovolenky investovať maximálne do 400 eur na osobu.

Viac ako tretina ľudí, ktorá si dovolenku v lete dopraje, ju plánuje stráviť na Slovensku. Medzi ďalšie obľúbené destinácie patrí Chorvátsko, Česká republika a Taliansko.

"V súvislosti s dovolenkami majú Slováci dlhodobý vzťah k Chorvátsku a Rakúsku, exotické a vzdialené krajiny sú pre nich zatiaľ veľkou neznámou," priblížila.

Tieto zistenia vyplývajú z online prieskumu spoločnosti GfK, ktorý robila v máji na vzorke 800 respondentov. Pomohol tiež nástroj CBR (Consumer brand relationship), prostredníctvom ktorého skúmali vzťahy k jednotlivým destináciám na základe medziľudských vzťahov.

Slovensko top destináciou

Necelá tretina Slovákov dovolenku neplánuje vôbec, zvyšná necelá desatina ešte nie je rozhodnutá. Čo sa týka financií, väčšina Slovákov chce investovať maximálne 400 eur na osobu, necelá tretina plánuje minúť od 400 do 800 eur a sedem percent ľudí sa ešte nerozhodlo, akú drahú dovolenku si dopraje.

Pre väčšinu Slovákov je top destináciou práve Slovensko. V Chorvátsku plánuje dovolenkovať štvrtina občanov, v Česku 11 percent, v Taliansku deväť percent a v Bulharsku plánuje letný oddych osem percent Slovákov. Mimoeurópske destinácie má v pláne toto leto navštíviť 14 percent Slovákov.

"Podľa prieskumného nástroja CBR sme skúmali vzťahy k jednotlivým dovolenkovým destináciám pomocou medziľudských vzťahov, pričom respondenti ku každej destinácií priraďovali typ vzťahu, ktorý ich spojenie s danou krajinou najviac charakterizuje," vysvetlila Barbora Hrapková Šlosárová zo spoločnosti GfK. Niektoré krajiny sú pre nás podľa jej slov cudzincami, letnou známosťou, prípadne len krátkodobým vzťahom. S niektorými majú Slováci dlhodobý vzťah.

Za krátkodobú známosť ľudia považujú Francúzsko, Malorku, Španielsko či Taliansko. Medzi krajiny, s ktorými majú tzv. dlhodobý vzťah, patria okrem Chorvátska a Rakúska aj Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Grécko, Egypt či Turecko. Neznámymi krajinami sú pre nás Maurícius, Indonézia, Nový Zéland a Spojené arabské emiráty. Tieto exotické krajiny sú pre Slovákov podľa GfK veľkou neznámou a nepatria medzi typické slovenské dovolenkové destinácie. Spomedzi európskych krajín je pre Slovákov úplným cudzincom Island.

Najdrahšie v Španielsku a v Egypte

Podľa Uni Credit Banky chodí priemerný Slovák na dovolenku menej často ako priemerný Európan. Približne polovičku dovoleniek trávia Slováci v zahraničí. V roku 2012 sme si namiesto viacerých dovoleniek dopriali jednu, no luxusnejšiu.

"Lacnejšie nás vyjde dovolenka na Slovensku ako v zahraničí. Za jeden deň v tuzemsku sme v roku 2012 zaplatili v priemere o polovicu menej ako za jeden deň dovolenky v zahraničí," poznamenala hovorkyňa Uni Credit Banky Zuzana Ďuďáková.

Najdrahšie nás vyjde deň dovolenky v Španielsku a v Egypte, najmenej zaplatíme doma a v okolitých krajinách V4.

Podľa Ďuďákovej strávia Slováci na dovolenke v priemere deväť dní. Čím vzdialenejšia destinácia, tým viac dní tam strávime. Najdlhšie Slováci ostávajú v Turecku, Egypte, Grécku, Španielsku, a to 10 nocí. V Chorvátsku, Bulharsku zostávame približne osem nocí, v okolitých krajinách niekedy necelý týždeň.

Na dovolenku si treba vziať aj hotovosť aj platobnú kartu. Na drobné výdavky v pouličných obchodoch a pri cestovaní sa zíde hotovosť. Nákup v obchodoch či ubytovanie je výhodnejšie platiť kartou. Mince by mali Slováci minúť ešte pred návratom z dovolenky, papierové bankovky je možné doma zameniť za eurá. Platobné karty dnes akceptujú všetky dovolenkové destinácie.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…