Svet si pripomína medzinárodný deň Dunaja
SITA
SITA

Svet si pripomína medzinárodný deň Dunaja

Oslava Dňa Dunaja počas uplynulého víkendu priniesla informácie o našom veľtoku, poznávanie živých dunajských rýb, interaktívnu výstavu o Dunajských luhoch alebo hru na kajakára.

BRATISLAVA 29. júna - Celý svet si v sobotu pripomína Medzinárodný deň Dunaja. Ministerstvo životného prostredia ho spolu s jeho rezortnými organizáciami oslávilo v sobotu 22. júna podujatím pod názvom Deň Dunaja 2013.

Ako agentúru SITA ďalej informoval Tlačový odbor rezortu životného prostredia, miestom oslavy boli priestory envirorezortu aj samotný Dunaj v Bratislave.

Spoluorganizátormi boli Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik. Okrem nich však aj ďalšia rezortná organizácia rezortu, Slovenský hydrometeorologický ústav, zorganizovala vo štvrtok 27. júna pri príležitosti Medzinárodného dňa Dunaja vedecký seminár o rieke Dunaj a jej charakteristikách.

Išlo o Dunaj ako symbol integrácie a spolupráce, povodie Dunaja, hydrologické charakteristiky, kvalitu vôd v povodí Dunaja, hydrologické predpovede a výstrahy pre slovenskú časť Dunaja či monitorovanie klímy v oblasti slovenskej časti toku.

Oslava Dňa Dunaja počas uplynulého víkendu priniesla informácie o našom veľtoku, poznávanie živých dunajských rýb, interaktívnu výstavu o Dunajských luhoch alebo hru na kajakára. Návštevníci podujatia mohli bezplatne získať lístky na vyhliadkovú plavbu po Dunaji aj s odborným výkladom a pozreli si vypúšťanie malých jeseterov do dunajských vôd. Na deti čakali rôzne súťaže a atrakcie.

Ceny získali aj najúspešnejší mladí umelci, ktorí sa zapojili do Slovenského kola medzinárodnej súťaže Dunajský majster umenia. Nechýbala príležitosť vyskúšať si netradične na suchu pretekárske kajaky a pre tých, ktorí majú radi modernú hudbu a tanec, bol pripravený hudobný program v podaní mladých umelcov. Na podujatie prišiel aj skutočný Dunajský vodník. Na podujatí premietali taktiež nový film o Dunaji, ktorý získal cenu na Medzinárodnom festivale filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013.

Deň Dunaja (Danube Day) je sviatok, ktorý spája národy žijúce v povodí druhej najväčšej rieky v Európskej únii. Deň Dunaja prispel k vytvoreniu spoločnej tzv. “Dunajskej identity” pre ľudí žijúcich v jeho povodí tak, aby si uvedomovali, že aj napriek odlišnej kultúre a histórii sú spoluzodpovední za jeho ochranu. Tradícii osláv predchádzal „Dohovor o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja“, ktorý uzavreli zástupcovia podunajských krajín EÚ v Sofii v júni 1994. Desať rokov od podpisu dohovoru vyhlásila Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) deň podpisu za „Danube Day - Deň Dunaja“. Všetky krajiny zúčastnené na tomto dohovore sa zaviazali každoročne usporiadať oslavu sviatku symbiózy rieky a človeka.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…