Dobré noviny
Lekári už vedia, ako vyzerá pôrod zvnútra tela matky
SITA
SITA

Lekári už vedia, ako vyzerá pôrod zvnútra tela matky

Experti vďaka špeciálnej magnetickej rezonancii získali viac informácií o plode a o tom, ako putuje cez pôrodný kanál.

BRATISLAVA 29. júna - Lekári už vedia, ako vyzerá pôrod zvnútra tela matky. Pomohla im pri tom špeciálna magnetická rezonancia (MRI), ktorá dokáže urobiť množstvo rýchlych záberov jednej časti tela za sebou a potom ich spojiť do videa.

Hoci zaznamenaný pôrod sa uskutočnil v berlínskej Charité - Universitätsmedizin už v novembri 2011 a postup odborníci popísali v americkom Journal of Obstetrics & Gynecology, video až doteraz nebolo prístupné pre verejnosť. Ako vyzerá pôrod vo vnútri tela si tak teraz na internete môže pozrieť ktokoľvek má záujem.

Ako informoval magazín NewScientist, video poskytlo expertom viac informácií o plode a o tom, ako putuje cez pôrodný kanál. Ukázalo im umiestnenie plodu vzhľadom na panvu a pomohlo im lepšie koordinovať pôrod. Odborníci dúfajú, že v budúcnosti by mohli vďaka tejto metóde predísť viacerým komplikáciám či zbytočným úmrtiam. Mohli by tak napríklad včas zistiť, že prirodzený pôrod je nebezpečný a je nutný okamžitý cisársky rez.

Lekári používajú MRI na to, aby videli do vnútra ľudského tela, pričom na vytvorenie obrazu využívajú magnetické pole a rádiové vlny. Táto metóda sa v zdravotníctve využíva od roku 1980 a odvtedy je vďaka svojej jedinečnosti čoraz populárnejšia pre vysokú kvalitu obrazov bez použitia radiačného žiarenia.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.cbsnews.com a www.radiologia-bratislava.sk.

Už ste čítali?