Dobré noviny
Festival Nová dráma/New Drama 2018 opäť ponúkne to najlepšie
TASR
TASR

Festival Nová dráma/New Drama 2018 opäť ponúkne to najlepšie

— Foto: Nová dráma/New Drama

Festival Nová dráma/New Drama 2018 od pondelka opäť ponúkne to najlepšie zo súčasného divadla.

Bratislava 11. mája (OTS) - Na celoslovenskom divadelnom festivale sa predstaví a o ceny zabojuje 10 inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival Nová dráma/New Drama sa bude konať v dňoch 14. – 19. mája 2018 v bratislavských divadlách. Patrónom festivalu bude nemecký dramatik Roland Schimmelpfennig, sekcia Focus bude zameraná na divadlo a drámu z Chorvátska.

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2018 v zložení Martina Mašlárová, Miroslav Ballay a Marek Godovič vybrala do hlavného programu 10 súťažných inscenácií. Novinkou 14. ročníka festivalu je aj nesúťažná programová sekcia Nájdená budúcnosť, ktorá prezentuje projekty tvorcov najmladšej generácie. Hlavný program doplnia prezentácie nových kníh Divadelného ústavu, inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma – Trojboj, prednášky a diskusie s tvorcami a dramatikmi, masterclass nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga a medzinárodná konferencia.

Patrónom 14. ročníka festivalu bude nemecký dramatik Roland Schimmelpfennig. V pondelok večer otvorí festival svojím posolstvom a v utorok povedie masterclass pre divadelníkov, v ktorom sa zamyslí na tému formálnej štruktúry i obsahovej náplne svojich diel a priblíži poslucháčom názory na uvádzanie súčasných hier a ich miesto v repertoári (európskych i svetových) divadiel. Zúčastní sa aj prezentácie zborníka svojich hier v slovenčine, ktoré vydáva Divadelný ústav. Prvý knižný výber divadelných hier uznávaného nemeckého dramatika v slovenskom jazyku obsahuje tri u nás doteraz nepreložené ani neinscenované divadelné hry.

Festival pokračuje v prezentácii zahraničného divadla. Sekcia Focus 2018 bude zameraná na divadlo a drámu z Chorvátska. Predstaví sa v nej HKD Teatar Rijeka s inscenáciou známeho režiséra Olivera Frljića Aleksandra Zec. K sekcii Focus neodmysliteľne patrí Theory Event, ktorý ponúkne prednášku prof. Dr. Darka Lukića aj teatrologičky Željky Turčinović a prezentáciu divadelnej hry Tri zimy za účasti autorky Teny Štivičić.

Aj tohto roku sa počas festivalu uskutoční medzinárodná konferencia, ktorá s témou Divadlo v konfliktných zónach bude pre Slovensko prvým pokusom analyzovať možnosti a vplyvy divadla v bojových oblastiach. Na konferencii budú svoje príspevky prezentovať významní medzinárodní odborníci – ugandská pedagogička, divadelná teoretička a režisérka Jessica Kaahwa, iránsky režisér a spisovateľ Mehrdad Rayani-Makhsous, taliansky režisér a umelecký šéf Astràgali Teatro Fabio Tolledi, chorvátsky teatrológ Darko Lukić či sudánsky režisér a herec, ambasádor UNESCO pre konfliktné zóny Ali Mahdi Nouri. Konferencia sa koná pod záštitou Medzinárodného divadelného inštitútu ITI.

Počas festivalu sa tradične uskutoční aj Trojboj – finále súťaže pôvodných dramatických textov Dráma 2017. Na divákov opäť čaká ochutnávka tej najnovšej drámy a náznakov jej javiskového spracovania v podobe inscenovaného čítania. V rámci diskusie s dramatikmi vystúpi chorvátska prekladateľka, profesorka Nikolina Židek.

Vstupenky

Predajné miesta sú v pokladniciach a v predajných systémoch jednotlivých divadiel, kde sa predstavenia odohrajú: Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Slovenské národné divadlo a Divadlo ASTORKA Korzo ´90. Vstupenky na predstavenia v A4 – priestore súčasnej kultúry, Moyzesovej sieni FiF UK, Divadle Stoka, Novej Cvernovke a Divadle Lab si môžete rezervovať na adrese studio12.rezervacie@gmail.com. Vstup na akcie sprievodného programu je zdarma – vrátane konferencie. Viac informácií na www.novadrama.sk

Usporiadateľmi festivalu sú Divadelný ústav, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Záštitu nad festivalom prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Vizuálny koncept festivalu pripravil Martin Mistrík – Zelená lúka.

Ďakujeme všetkým parterom a mediálnym partnerom festivalu.

Už ste čítali?