Bratislavská detská nemocnica má vynovenú kliniku aj nové prístroje
TASR
TASR

Bratislavská detská nemocnica má vynovenú kliniku aj nové prístroje

Deti s onkologickými ochoreniami sa môžu v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou liečiť vo vynovených priestoroch otvoreného oddelenia malých detí Kliniky detskej hematológie a onkológie.

Bratislava 4. júna (TASR) - Deti s onkologickými ochoreniami sa môžu v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou liečiť vo vynovených priestoroch otvoreného oddelenia malých detí Kliniky detskej hematológie a onkológie. V pondelok (3. 6.) ho tam pri príležitosti Medzinárodného dňa detí symbolicky otvorili ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan.

Liečba onkologických pacientov je náročná, vyžaduje si dlhodobé diagnostické a liečebné procedúry. Deťom ju má uľahčiť príjemnejšie prostredie aj vyšší hygienický štandard, ktorý je dôležitý najmä pri infekčných komplikáciách počas liečby. "Každá mama vie, aké ťažké obdobie prežíva rodina s vážne chorým dieťaťom. Mám veľkú radosť, že deti sa budú liečiť v krajších priestoroch s vyšším hygienickým štandardom," skonštatovala Zvolenská.

Na modernizáciu oddelenia prispela nemocnica sumou 62.000 eur a Združenie na pomoc detskej onkológii poskytlo 160.000 eur. Vďaka tomu má každá izba nové sociálne zariadenie, v pacientskych izbách sa dobudovali aj hygienické filtre. Nové sú tiež podhľady, podlahy, izby aj chodby sú vymaľované novými hygienickými nátermi. Každá izba tiež má pripojenie na internet.

Klinika detskej hematológie a onkológie je najväčším detským onkologických pracoviskom na Slovensku a v minulom roku tu hospitalizovali viac ako 1300 pacientov. Liečba detských malignít sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi skvalitňuje a v súčasnosti sa vďaka včasnej a lepšej diagnostike a následnej účinnejšej liečbe v špecializovaných centrách podľa medzinárodných postupov vylieči takmer osem z desiatich detí.

Novým monitorovacím prístrojom sa zase tešia na Oddelení patologických novorodencov a JIRS na prvej detskej klinike. Tie sa zakúpili z prostriedkov, ktoré nemocnici posiela poslanec Národnej rady SR a zároveň šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko (Smer-SD) a jeho poslanecký asistent Peter Višváder. Tí sa vzdali odmeny za prácu v parlamente a všetky prostriedky tak od začiatku volebného obdobia smerujú do nemocnice. Ako poznamenal riaditeľ Žitňan, ide už o peknú sumu asi 70.000 až 80.000 eur.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…