Kristína vydala nový album plný skutočných príbehov a slnka
SITA
SITA

Kristína vydala nový album plný skutočných príbehov a slnka

Novinka Na slnečnej strane sveta je podľa slovenskej speváčky Kristíny určená pre všetky generácie.

BRATISLAVA 26. júna - Slovenská speváčka Kristína vydala v pondelok 25. júna nový album Na slnečnej strane sveta (2012).

Jej tretia štúdiovka obsahuje dovedna 14 skladieb a jeden bonus. Pri názve nahrávky sa inšpirovala jednou z piesní, ktorej názov zároveň charakterizuje jej pozitívne vnímanie sveta.

"Slnečná strana sveta u mňa predstavuje presne tú pozitívnu stránku sveta, pozitívnu stránku človeka. Je to svet plný lásky, mieru, pokory, v ktorom existujú riešenia problémov. Je to svet plný hodnôt, ktoré sa z ľudí pomaly vytrácajú preto, aká je doba," povedala Kristína v rozhovore pre agentúru SITA.

Napriek týmto slovám však nie sú všetky skladby na albume vyslovene pozitívne. "Sú tam pesničky o láske, ale aj o sklamaní v láske a odpustení a o tom, ako ísť ďalej. Sú tam však skutočné príbehy, riešenia vo vzťahoch," uviedla rodáčka zo Svidníka.

Kristína opäť stavila na dvojicu Kavulič - Peteraj

O hudbu na albume sa postaral jej dvorný skladateľ Martin Kavulič, všetky texty jej napísal autor hitu Horehronie Kamil Peteraj. Kristína sa podľa vlastných slov v Kristína

Speváčka s občianskym menom Kristína Peláková odštartovala svoju kariéru v roku 2007 skladbou Som tvoja, ktorú nahrala s rapperom Opakom z formácie AMO.

V roku 2008 prespievala pieseň Beaty Dubasovej Vráť mi tie hviezdy, ktorú zaradila aj na svoj debutový album … ešte váham (2008).

O dva roky neskôr sa Kristína zapojila do národného kola Eurovízie, kde uspela s piesňou Horehronie. Slovensko následne reprezentovala v semifinálovom kole Eurovízie, ktoré sa konalo koncom mája 2010 v Nórsku.

Na jeseň toho istého roka uviedla na trh svoju druhú štúdiovku s názvom V sieti ťa mám (2010). Tento album obsahuje okrem hitu Horehronie aj single Pri oltári, V sieti ťa mám či Tajná láska.

Kristína zaujala aj skladbou Life is a game. Tá sa stala oficiálnou piesňou majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v roku 2011 konali na Slovensku.súčasnosti dokáže do Peterajových textov dostať skôr ako na začiatku, no stále to pre ňu nie je rutina. "Niektoré texty sú zložitejšie. Na albume sú kúsky, na ktorých som sa vyslovene potrápila, no stálo to zato," uviedla 24-ročná speváčka, ktorá v súčasnosti žije v Ivanke pri Dunaji.

Napriek tomu, že Kristína opäť stavila na dvojicu Kavulič - Peteraj, novinka Na slnečnej strane sveta je predsa len v čomsi iná. Speváčka totiž pri nahrávaní využila viacero inštrumentov, ktoré robia nahrávku pestrejšou. "Som rada, že pri tomto albume sme použili oveľa viac nástrojov ako pri predošlých, chceli sme sa totiž posunúť ďalej. Povedali sme si, že by to mohlo byť šmrncnuté folklórom, no zároveň sme chceli, aby to ostalo v tom trendovom beate. Martin použili živý cimbal, živý akordeón. Na novom singli Viem, lebo viem je aj ústna harmonika a ukulele. Skoro vo všetkých slaďákoch je zase malý sláčikový orchester."

Speváčke pri nahrávaní asistovali hudobníci z jej kapely - gitarista Peter Tomko, klávesák Martin Ferenčík a bubeník Marek Sarvaš. Okrem toho si do štúdia pozvala violončelistu Ľubomíra Kristiána a klaviristu Aďa Harvana, ktorý sa postaral o aranžmány pre spomenutý malý sláčikový orchester.

K piesni Viem, lebo viem vznikne videoklip

K aktuálnemu singlu Viem, lebo viem by už čoskoro mal vzniknúť aj videoklip. Kristína a jej tím už oslovili viacero agentúr a v súčasnosti prehodnocujú rôzne scenáre. Na margo videoklipov a prezentácie na YouTube speváčka povedala, že jej veľmi pomáhajú a považuje ich za spôsob, ako sa dostať k ľuďom.

"Momentálne je na Slovensku hraných veľmi málo slovenských piesní a jedinou šancou, ako sa dostať medzi ľudí, je internet. Ľudia chcú vnímať tvoju osobnosť, spoznávať ťa a to prostredníctvom toho, ako sa hýbeš, ako komunikuješ. Určite je to viac ako rádio," uviedla Kristína.

Novinka Na slnečnej strane sveta, ktorá viac ako rok vznikala v štúdiách v Košiciach a Bratislave, je podľa Kristíny určená pre všetky generácie. Tí starší majú podľa nej za sebou rôzne životné skúsenosti a v piesňach sa vedia nájsť. Album ale neobchádza ani tých najmenších. "Napríklad skladba Jabĺčko je teraz veľmi populárna v škôlkach, deti na tom skutočne fičia. No verím, že sa v tom nájdu aj dievčatá a chlapci v mojom veku," dodala speváčka.

Album pokrstí Vašo Patejdl

Album slávnostne uvedú do života v stredu 27. júna v pražskom Bontonlande. Krstný otcom nahrávky bude hudobník Vašo Patejdl.

Kristína sa album chystá predstaviť na turné, ktoré je predbežne naplánované na jeseň. Dovtedy absolvuje ešte množstvo vystúpení, z ktorých väčšina bude v Českej republike.

"Síce žijem na Slovensku, ale momentálne tu vystupujem málo. Stále som v Čechách, všetko sa točí okolo Moravy a Sliezska, často jazdím aj do Prahy. Idem tam, kde ma chcú. Nejde o to, že by ma Slováci nechceli, ale Česi objavili to, čo tu už je objavené. V Česku sa vraciam k starším piesňam, na Slovensku sa už posúvam ďalej."

Kristína sa tak pomaly, ale isto pridáva k zástupu slovenských interpretov, ktorí prerazili v Česku a sú tam častejšie ako na Slovensku. Okrem nej sú to napríklad skupiny Horkýže Slíže alebo No Name.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…