Dobré noviny
Michal si postavil domček rovno uprostred pražského sídliska. Na energie minie rekordne málo peňazí
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Michal si postavil domček rovno uprostred pražského sídliska. Na energie minie rekordne málo peňazí

— Foto: Repro foto idnes.cz

Postavil si rodinný dom uprostred sídliska. Zaujal tým celý svet.

PRAHA 5. februára - Bývať v bytovke či paneláku má mnoho pre a proti. Michal Šperlinga o tom vie svoje. Keďže ho už nebavilo hlasovanie a dohadovanie sa so susedmi, rozhodol sa pre svoju rodinu zabezpečiť iné bývanie. Po dlhom hľadaní vhodného pozemku v časti Prahy Letná nakoniec našiel jedinečnú ponuku, ktorá sa jednoducho neodmieta. Išlo o parcelu uprostred bloku starších činžiakov, na ktorej postavil pasívny a najmä čiastočne sebestačný rodinný dom. „Nikto asi nič podobné nehľadal a nám sa záhrada jedného z činžiakových domov páčila. S majiteľkou sme sa dohodli, že keď zvládneme obnoviť stavebné povolenie, môžeme stavať,“ prezradil Šperlinga pre portál idnes.cz. Vybaviť všetky príslušné povolenia trvalo rodine rok a pol a mohli sa pustiť do stavania.

Vyštudovaný stavbár sa po získaní lukratívneho pozemku pustil do práce. Michal je odborník na izolácie a samotnú stavbu zveril kamarátovi, o ktorom vedel, že je bývalým majstrom Českej republiky v bagrovaní a ako sa neskôr ukázalo aj výborným logistikom. Do vnútrobloku, kde sa pozemok nachádzal sa mu podarilo dostať ako minibager, tak aj malý nákladiak. Všetko sa vykonávalo tak, aby nikto z obyvateľov nemal dôvod na sťažnosti.

— Foto: idnes.cz
— Foto: idnes.cz
— Foto: idnes.cz
— Foto: idnes.cz
— Foto: idnes.cz
— Foto: idnes.cz
— Foto: idnes.cz

Nové bývanie pre trojčlennú rodinu muselo spĺňať pár podmienok. Jednou z nich bolo prepojenie vzhľadu s okolím, čo sa dokonale podarilo. Pasívny dom ponúka 96 m2 úžitkovej plochy a okrem toho je energeticky úsporný. „Pasívny dom je vlastne iba kvalitne zrealizovaný normálny dom. Je nám v ňom príjemne, nikde nechladí, neprefukuje. Je to podobné, ako keď si kúpite dobré oblečenie. Vzduchotechniku by podľa mňa mal mať už každý nový dom kvôli zdravému a čistému vnútornému prostrediu,“ vysvetlil pre idnes.cz Šperlinga. Na streche domčeka sú umiestnené fotovoltaické články, ktoré sa starajú o teplo a klimatizácia je zaistená vďaka rekuperačnej jednotke. Rodina tak vďaka týmto vymoženostiam na ročné náklady na energiu vynaloží približne 200 eur.

To však nie je koniec. Na streche pasívneho domu sa nachádza koreňová čistička, ktorá plní niekoľko funkcií. Ochraňuje strechu pred UV žiarením, tepelne stabilizuje dom a čistí odpadovú vodu. Dom s mokraďovou strechou zaujal aj porotu súťaže Energy Globe Award. Aj napriek tomu, že sa Šperlinga zúčastní súťaže až budúci rok, o jeho výnimočný projekt prejavilo záujem viacero indických odborníkov. Vďaka jeho projektu budú môcť Indovia pestovať na streche napríklad aj zeleninu. Mokraďová strecha totiž okrem iného dokáže zabezpečiť aj ideálne podmienky pre pestovanie.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…