Dobré noviny
Filmoviedka Dušičky seniorov má za sebou predpremiéru
SITA
SITA

Filmoviedka Dušičky seniorov má za sebou predpremiéru

Dušičky seniorov nakrútil Stanislav Párnický, ktorý má na konte filmy ako ...kone na betóne, Blúznenie srdca a rozumu alebo Čerešňový chlapec.

BRATISLAVA 22. júna - Šiesta snímka z cyklu Filmoviedky s názvom Dušičky seniorov má za sebou predpremiéru.

Za účasti režiséra Stanislava Párnického, herečky Emílie Vášáryovej či herca Ivana Palúcha ju v piatok popoludní premietli na 20. ročníku Art Film Festu.

Dušičky seniorov, ako i ďalších šesť filmov z 10-dielneho cyklu Filmoviedky, uvedú na Jednotke RTVS.

Spoločným menovateľom Filmoviedok je trojaký pohľad hlavných postáv na tú istú ťažiskovú situáciu.

Každý príbeh sa skladá z troch mikropríbehov. Ich hrdinovia sa zúčastňujú na konkrétnej krízovej situácii a vyhodnocujú ju zo svojho uhla pohľadu, z pozície svojej filozofie a životnej skúsenosti.

Dušičky seniorov nakrútil Stanislav Párnický, ktorý má na konte filmy ako ...kone na betóne (1995), Blúznenie srdca a rozumu (1997) alebo Čerešňový chlapec (2011).

O scenár sa postaral Jozef Puškáš, ktorý na piatkovej tlačovej konferencii v Trenčianskych Tepliciach s úsmevom povedal, že tento film by mal byť prístupný ľuďom nad 60 rokov.

Okrem Vášáryovej a Palúcha si v snímke zahrali aj Petr Nárožný, Ivan Romančík st., František Kovár, Zita Furková, Lucia Gažiová, Ivan Gogál alebo Éva Vica Kerekes.

Na margo účinkovania Petra Nárožného 67-ročný Párnický uviedol, že „skúšali aj slovenských hercov, no mužské herecké osadenstvo je na Slovensku akoby fyzicky unavenejšie a preto nakoniec zvolili Petra Nárožného“.

Snímka Dušičky seniorov sa odohráva v domove s pyšným názvom Silverville, kde je prirodzená smrť častým, aj keď nevítaným hosťom.

Jedného rána v ňom nájdu vážne zranenú obyvateľku. Riaditeľ, ktorý nepríjemnosti i skraty vo fungovaní súkromného zariadenia zametá pod koberec, si aj tentoraz počína rovnako a mimoriadnu udalosť pred políciou zamlčí.

Vyšetrovanie sa však rozbieha neoficiálne a skryto - ujíma sa ho bývalý sudca, ktorý túži vypátrať páchateľa na vlastnú päsť.

Už ste čítali?