Dobré noviny
Robert Fico prezradil, ktoré sviatky treba zrušiť
SITA
SITA

Robert Fico prezradil, ktoré sviatky treba zrušiť

Kabinet zvažuje niektoré sviatky presúvať z pondelka až štvrtka na piatok.

BRATISLAVA 21. júna - Vláda uvažuje o zrušení dvoch štátnych sviatkov, ktoré pripadajú na 1. a 15. september.

"V prípade 1. septembra ide o štandardný štátny sviatok civilného charakteru, kde môže štát sám rozhodnúť a môže zrušiť takýto štátny sviatok," povedal po rokovaní Rady solidarity a rozvoja premiér Robert Fico.

Zrušenie 15. septembra ako štátneho sviatku by si však podľa Fica vyžadovalo otvorenie Vatikánskej zmluvy.

"Obyčajným zákonom nie je možné siahnuť na zmluvu medzinárodného charakteru," zdôvodnil premiér.

Oslavy sa zákonom presunú

Vláda preto podľa Fica uvažuje nad tým, že namiesto otvárania Vatikánskej zmluvy by zákonom presunula oslavu 15. septembra na nedeľu v prípade, že pripadne na pracovný deň.

"Znamenalo by to fakticky, že tento sviatok je zrušený, len by sa nemuselo zasahovať do Vatikánskej zmluvy," skonštatoval.

Kabinet tiež zvažuje niektoré sviatky, ako sú 5. júl, 1. máj, 8. máj či 29. august, presúvať z pondelka až štvrtka na piatok.

"Možno by bolo veľmi správne nechať voľný deň na piatok, aby sa urobil predĺžený víkend," povedal Fico. Ak by podľa neho niektorý z týchto sviatkov pripadol napríklad na utorok, tak by sa v utorok išlo do práce, ale namiesto toho by zamestnanci mali voľný piatok.

Cirkev reaguje

Katolícka cirkev považuje podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika za nešťastné, že sa robí deliaca čiara medzi ňou a štátom.

Ako povedal Kováčik dnes pre agentúru SITA cirkev prispieva ku konsolidácii už cez svojich veriacich, či už zamestnávateľov alebo zamestnancov, ktorých sa opatrenia vlády týkajú.

Návrh, aby sa slávenie sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, presúval z 15. septembra na najbližšiu nedeľu považuje konferencia biskupov za nový.

"Budeme ho študovať so všetkými dôsledkami. Chceme vidieť, aký dopad to bude mať na medzinárodnú zmluvu. Ak sa ukáže, ako priechodný, nechceme stáť v ceste, ale musia to študovať zodpovedné osoby," zdôraznil Kováčik.

Podľa neho sa biskupi poradia a návrh budú konzultovať na príslušnej úrovni s Vatikánom, či by vládny návrh rešpektoval samotnú zmluvu.

Už ste čítali?