Dobré noviny
Plavkyňa Smolenová ide na olympiádu, Moravcová jej to praje
SITA
SITA

Plavkyňa Smolenová ide na olympiádu, Moravcová jej to praje

Denise Smolenovej ostáva mesiac na olympijskú prípravu, úspechom získala novú chuť do tréningu.

LONDÝN 20. júna - Na tohtoročných Hrách XXX. olympiády v Londýne bude v plávaní reprezentovať Slovensko iba Denisa Smolenová.

Menej prísnejší B-limit splnilo 7 slovenských plavcov, najbližšie k "áčku", ktoré znamenalo istotu účasti, sa však dostala práve 23-ročná Bratislavčanka na 100 m motýlik časom 59,14 s (A-limit 58,70).

"Dozvedela som sa o tom len pred chvíľkou. Teším sa a som veľmi šťastná, že sa to podarilo, všetka práca sa zúročila. Verila som, že by to mohlo vyjsť, ale nikdy neviete, ako to dopadne. Kým FINA nerozhodla, všetko bolo otvorené. Prípravu s mojím slovenským trénerom Karolom Máčikom aj americkým koučom Stevom Collinsom som mala koncipovanú na základe predpokladu, že do toho Londýna napokon pôjdem. Nemohla som čakať na verdikt. Teraz mi ešte zostáva posledných päť týždňov na tréning, strávim ich v Bratislave," povedala pre agentúru SITA Denisa Smolenová, ktorá môže v Londýne štartovať len na motýľkarskej stovke.

Účasť oslávi tréningom

Zverenka Karola Máčika debutovala ako 19-ročná pod piatimi kruhmi v Pekingu 2008, kde na motýľkarskej dvojstovke obsadila časom 2:13,81 min celkovú 31. priečku - teda zostala ďaleko od 16-členného semifinále.

"Teším sa, že teraz to vyšlo na stovke, keďže dvojstovku som plávala v Pekingu. Každopádne som získala novú chuť do tréningu - práve ním budem oslavovať," zasmiala sa v uplynulom roku členka dallaskej univerzity Southern Methodist Smolenová.

Okrem nej splnili B-limit na OH 2012 aj Miroslava Syllabová, Katarína Listopadová, Katarína Filová, Richard Nagy, Tomáš Klobučník a najúspešnejšia slovenská plavkyňa histórie Martina Moravcová, ktorá sa pokúšala o svoju rekordnú šiestu účasť pod piatimi kruhmi. Na májových ME v Debrecíne dosiahla 36-ročná veteránka v rozplavbách na 50 m voľný spôsob čas 25,95, čím splnila B-limit (26,15), "áčko" však bolo ďaleko - 25,27.

Martina Moravcová jej drží palce

"Už po ME som vedela, že nepôjdem do Londýna. Takže pri oficiálnom potvrdení tejto informácie od FINA ani nemám dôvod sa rozrušovať. Došlo na moje slová, že jedine Denisa bude štartovať na OH. Som rada, že je tam, a držím jej palce," skonštatovala pre SITA dvojnásobná strieborná medailistka z OH 2000 v Sydney Moravcová.

Tá sa po prerušení kariéry v decembri 2009 súťažne vrátila do bazénov - už ako mamička - vlani 1. decembra v Atlante. Viackrát naznačila, že koncom roka 2012 ukončí reprezentačnú kariéru.

"Je nám veľmi ľúto, že sa do Londýna nedostali aj ďalší plavci, veď všetci do jedného na sebe makali, bojovali. Verili sme, že ešte aspoň prsiar Tomáš Klobučník, tam bude, že budeme mať aj mužské zastúpenie. Je to smutné," uviedla pre SITA predsedníčka výkonného výboru Slovenského plaveckého zväzu Irena Adámková.

Slovenské plávanie má pod piatimi kruhmi zastúpenie nepretržite od OH v Atlante 1996.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…